Tähän ketjuun kiitoksia. Kuka tai mikä ansaitsee Ähtärissä kehuja ja kiitosta? Ketä voisi vähän julkisesti tsempata. Tähän ketjuun vain positiivista viestiä. Risut muualle.
Ruusuja ja kehuja
Halitjapusit
11010618
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 4 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 110
Vanhimmat
Kyllä kylästä positiivista löytyy.Menkääpä ihmiset Autopirtille.Iloiset ja hyväntuuliset yrittäjät Hanna ja Timo saa hymyn huulille.Tsemppiä molemmille ja jaksamista!
Pitääpäs mennä!
Harmi vain, että sittemmin se on "Suljettu pysyvästi" :(
Joku voisi ostaa sen ja perustaa sen uudelleen?
Hyvät hiihtoladut. Kiva kun pääsee taas alikulun kautta suksilla ouluvedelle päin ja alikulun kohdilla tehty muutenkin hyvin uutta järjestelyä.
Asuinympäristönä sopivan kokoinen, maaseutumainen ja tarkoituksenmukainen.
Palvelurakenne riittävä tavallisiin odotuksiin.
Kirjasto on mukava. Ja nyt omatoimiaika mahdollistaa myöhemmän iltakäytön. KIITOS
Upea päivähoito ja varhaiskasvatus. Kansallisesti arvostetut koulut. Kaupungintalolla ystävällinen ja osaava palvelu. On hyvä paikka asua.
Ähtärissä on kasvuhakuisia, nykyaikaisia hyvin johdettuja yrityksiä. Vientiponnistelut onnistuvat ja uusia työpaikoja syntyy ja sitä kautta ihmisten perusturvallisuus ja hyvinvointi lisääntyy.
Hienoa että yritykset tekevät yhteistyötä jolloin onnistumisen ja kasvamisen mahdollisuus lisääntyy. Hyvä Ähtärin yrittäjät.
Ähtärissä on myös peräti kaksi paikkaa, jossa juna pysähtyy: keskustassa ja eläinpuistossa. Harvassa alle 10 000 asukkaan kunnassa on 2 junapysäkkiä. Niissä maaliskuusta lähtien kulkee myös lisää junavuoroja.
Ähtärissä on kolme seisaketta: keskusta, eläinpuisto ja Myllymäki.
Se on hienoa, että Ähtäristä pääsee pois. Tuo hyvän mielen muualla, kun ihmettelee Ähtärin päätöntä menoa. Hienoa on myös se, että kaupunki komeilee kriisikuntalistalla. Onhan se näkyvyyttä sekin.
On todella hienoa, että Ähtäri tunnetaan koko maailmassa, kiitos pandahankkeen. Viime viikolla olin shoppailemassa Milanossa ja kaikkialla tiedettiin heti: Vai olette sieltä kuuluisasta Ähtäristä! Kuinka pandat voivat? Tulen koko perheen kanssa heti kun avaatte pandalan yleisölle.
Ettei vaan nyt mennyt Mini Mani ja Milano sekaisin. Sitähän sinä Bellaciao tarkoitit 😂😁
Ei mennyt kauan kun tämän palstan ammattilaiset huomasivat myönteiset kommentit palstalla ja käynnistivät loan heittämisen.
Kyllä tomintanne on alaarvoista ja sairasta. Säälin teitä.
Eikös ne ole ihan sama. Vaatteita ostin, kevätmuotia.
Unohdit nyt sen, että tämä on vain virtuaalimaailmaa. Reaalimaailmassa laitetaan toimitusjohtajia kävelemään, osa-aikaistetaan teknisiä johtajia, jotka on juuri palkattu, painostetaan valtuutettuja riskihankkeiden taakse, vedotaan valtiollisiin suhteisiin ja tuodaan surkeita elukoita miljoonarakennuksiin - ja tehdään loistavaa bisnestä.
"On todella hienoa, että Ähtäri tunnetaan koko maailmassa..."
"Vai olette sieltä kuuluisasta Ähtäristä!"
Suuruudenhulluus. Kuvitelma Ähtäristä koko maailman napana. Tämä on se ikävä puoli. Eristyneisyys on pehmentänyt päät. Suhteellisuudentajuttomuus. Maalaisjärjen puute. Kyvyttömyys arvioida omaa tilaansa. Niin ähtäriläistä, niin ähtäriläistä!
"On todella hienoa, että Ähtäri tunnetaan koko maailmassa..."
Olinpa itsekin piipahtamassa Pescarassa pizzalla, mutta ei siellä Ähtäriä erityisemmin noteerattu.
Ranskassa ihmettelivät onko Suomi tosiaan mukana EU:ssa, pitivät kovin etäisenä ja kaukaisena paikkana sieltä nähtynä.
USA:ssa maa tunnettiin, mutta kiinnostus oli lähinnä kohteliasta.
Mikähän tarve on muuten tähän maailmanlaajuiseen tunnettavuuteen ?
Se on jäänyt epäselväksi.
Olisiko nämä ylisanat enemmänkin haaveita ja pyrkimyksiä kuin todella merkityksellisiä arvoja.
Juuh eiköhän tuo Milano-heitto ihan vitsi ollut.
Ei taida suomalaisuudella olla statuksellista relevanssia, noh juuri missään. Mutta eipä ihan kauheasti ole varmaan millään muullakaan, ehkä ihan muutamaa maata lukuunottamatta, joista tuli jo valtaosa (USA, Ranska) tuossa ylhäällä mainittua.
"Mikähän tarve on muuten tähän maailmanlaajuiseen tunnettavuuteen"
Suhteellisuudentajun puute. Mikko ja Jarmokin olivat mielestään niin miljoonamediassa Kiinan reissullaan. Iso ydinvoimalaonnettomuus pitäisi meidät otsikoissa jonkun aikaa, mutta kun ei ole sitä ydinvoimalaakaan. Eiköhän tehdä. No, kyllä pandan ripulikin voisi mennä läpi Kiinan Pravdassa.
Voi teitä mäntit. Tarkoitus on kirjata tänne hyviä asioita Ähtäristä. Minusta parasta Ähtärissä on Ähtärinäitee. Hän pyyteettömästi, väsymättä ruokkii ja vaatettaa vähäosaisia. On ymmärtävä kuuntelija ja rinnallakulkija. Ei sorru haukkumaan ja rienaamaan toisia näillä palstoilla, vaan keskittyy siihen mikä on tärkeintä. Se on lähimmäisen rakkaus.
Tutustuin ähtärin isään...oli pannut 6 akkaa paksuksi liittonsa aikana.
Akka hoiti elarit,,mahtava paikka
Tietääköhän kirjoittaja kenestä hän kirjoittaa?
Korsumäeltä saa varmaan Suomen parhaat käytetyt autot! 😁
Mistä tunnetaan Hiroshima ja mitä hyötyä siitä on heille ollut. Sveitsi ei juuri ole otsikoissa, mutta on maailman rikkaimpia maita ja parhaita asuinpaikkoja. Sveitsissä on ytyä, ei tarvitse ryhtyä markkinapelleksi. Teollisuus, pankit, turismi.
Meinaatkos erottaa Ähtärin omaksi kaupunkivaltiokseen ja ottaa oman rahan, panda-valuutan? http://tanikredyt.org/wp-content/uploads/2015/12/panda.png
Ähtäri on kiva paikka
Ähtäri on aikuisten oikeasti hyvä ja turvallinen paikka asua. Täällä on paljon harrastusmahdollisuuksia kaiken ikäisille ja myös mukavia ja ystävällisiä ihmisiä.
Aikuisten oikeasti Ahteri on konkurssikypsä kyläpahanen.
Kiitos Kepu, ja Kiinan pandat.
Kaunis hautausmaa. Vielä kun saataisiin tuhkasirottelualue. Sellainen kuuluu ehdottomasti nykyaikaiseen kaupunginkiin.
8nyt taas hautausmaalla hyvin tilaa
Ähtärin päätäjille kiitos tässä pieni lista aluksi : nalle on myity poukalle ,oli hyvä kun kirkkovaltuustossa avasitte hautausmaan urakkatarjoukset jo ennen kokouksen alkua (sehän on ehdoton edellytys jos meinaa jättää korjatun tarjouksen viime tinkaan ).
Onneksi on Ollin kaltaisia ihmisiä Ähtärissä. Järki kädessä ja valveutunut ajatus mielessä. Kiitos.
Myös Ähtärin Äiteelle kiitokset.
Joo. Hän on uskomaton hyväntekijä.
https://www.paivanlehti.fi/sirkka-liisa-avaa-kotinsa-ovet-elaman-poluilta-eksyneille-ketaan-ei-kaannyteta-takaisin/
Hän on varmasti jo yhden pandalan verran säästänyt kaupungin rahoja, tekemällä ilmaiseksi työtä joka kuuluisi kunnan hoitaa. Hän on auttanut minutkin takaisin elämään.
Joo. Kyllä näin on. Tosi hyvä juttu.
Tuota linkitettyä juttua ÄhtärinÄiteestä on näköjään joku kateellinen käynyt kommentoimassa.
Ei varmaankaan ole sama Äitee joka Ähtäri palstalla välillä vähän ottaa kantaa asioihin.
Ihanan vaatimatonkin.
Vieläkö tämä enkeli jaksaa tehdä hyväntekeväisyyttä? Meitä on täällä muutama hanu apua vailla. Tiedosta kiitollinen.
Tässä tietopaketti heille jotka vielä ihmettelevät kuka on ÄhtärinÄitee.
Tästä ei enään ihminen paljon parempi voi olla.
Ähtäristä löytyy Suomen kovin joulukinkun syöjä. Ähtärin Äitee. Ei pärjää edes Mietaa.
Voi että kun oli hyvä heitto. voi pyhä yksinkertaisuus!!!
https://www.paivanlehti.fi/sirkka-liisa-avaa-kotinsa-ovet-elaman-poluilta-eksyneille-ketaan-ei-kaannyteta-takaisin/
Kuinka voi ihminen olla näin vaatimaton. Ei koskaan ole syyllistynyt itsensä kehumiseen. Tuollainen määrä pyyteetöntä auttamista, saisi keskiverto ihmisen julistamaan omaa erinomaisuuttaan, mutta ei meidän Sirkka-liisa. Toivottavasti hänet vielä joskus palkitaan ansioidensa mukaan.
Missäs tämä Ähtärin hyväntekijä on kirjoilla ??
Äitee yrittää nyt pelastaa Ähtärin. Tulee aikamoista vauhtia noita viestejä. Toivottavasti ei kone leikkaa kiinni.
Me+ei+enää+äiteetä+tarvita,osataan+itse.7,5+%+oli+valtakirjoja+äänestäjiltä+ja+nyt+me+maanalainen+osataan+homma+hoitaa.
Äitee+on+lohikalana+isommissa+ympyröissä+ja+hyvä+jos+kukaan+ei+maksa+laittomiin+hankkeisiin+mitään+verorahoja.
Se+onkin+älykästä,tosi+älykästä.
Raha+on+konsultti,jolla+suuruuden+hulluuskin+talttuu..
Loppuu+toisten+rahoilla+kupittelut.
Alle+5+tuhatta+asukasta+ja+pienois+kiina.
No hei Äitee vaan sullekkin. Mites on päivä lähteny käyntiin? Varmaan vähän joulukinkkua ja sitten kymmenkunta viestiä tänne palstalle. Koita puristaa tänään enempi viestejä kuin eilen. Tseppiä.
Äiteen pitää palata politiikkaan , tarvitsemme häntä!
Onkohan meillä Kokomuksessa kukaan muistanut kysyä Äiteetä ehdokkaaksi seuraaviin kunnallisvaaleihin puolueemme riveihin?
Joo, minä kysyin. Sovittiin alustavasti eduskuntavaaleistakin.
Olisit nyt kysynyt seurakuntavaaleihinkin, hänellähän on kokemusta jo monen seurakunnan hallinnosta. Viimeisin lienee helluntaiseurakunta. Hän pyrkii siellä arkkipiispaksi. Onnistuukohan tämäkin?
Jumalalle kiitos Äiteestä. Ilman häntä meiltä jäisi monet makoisat naurut nauramatta.
Minäkin kerron. Kävin tänään tutustumassa Pandataloon. Parkkialue oli täynnä autoja, bussejakin kymmenkunta. Ostin ruokaa ja kahvit. Todella maukasta oli. Järjestelyt vielä vähän hiomista kaipaa. Maksullinen kahvi ruuan lisäksi vähän kummastutti. Nostakaa ennen 50 sentillä ruokaa ja antakaa kahvi ilman. On käytäntö muuallakin ja jää hyvä mieli. Palvelu oli hyvää ja varmaan on kova kesä tulossa työntekijöille. Ruuhkaa oli jo nyt. Mutta koko matkalla ei yhtään panda kuvaa, ei mitään mainosta. Ellen olisi naapuri kunnasta en olisi löytänyt Pandojen luokse. Hyvä Ähtäri, mainostakaa rohkeasti. Hienoa oli, tulen vielä uudelleen lasten kanssa.
On liika läpi näkyvää zoon trolli asialla ei siellä ketään ollu ja paska palvelu ja kylmää kallista ruokaa sai oottaa monta tuntia..
Viikonvaihteessa oli matkailualueella porukkaa tosi paljon, linja-autoja paikalla puolelta päivin 17 kpl, henkilöautoja pandatalon ja mesikämmenen parkkialueet täynnä, hotellin ja leirintäalueen välillä tienvarrella varmasti 100 henkilöautoa. Eilen ei yhtä paljon väkeä, mutta kyllä puolet lauantain, sunnuntain määristä. Kesäkuusta tulee jo menestys ennusteisiin verrattuna.
Arvelen, että pelkästään pandaliput ovat tuoneet Zoon kassaan viikonvaihteessa yli 100000 euroa. Mesikämmen oli täynnä, kauppojen parkkipaikat täynnä, bensamittareilla jonoja. Rahaa on paikkakunnalle jäänyt myös näistä.
Hienoa Ähtäri!
Trollati-trollati-trol-lal-laa.
Milloinkahan Ahterin petetyiltä veronmaksajilta silmät aukeaa.
Trollati-trollati-trol-lal-laa.
Viimestään silloin kun suuruuden huulluuden laskut maksaa saa.
Ahterin trolli repeää vihasta kun kaikki menee hyvin ja Ähtärin vahvistuu. Paikalliset tuntee tyypin ja kuviot. Jos epäilyjä, käykää katsomassa oikeasti itse miten Zoo kuhisee ja elinvoimaa saadaan. Hienoa, Etelä-Pohjanmaan yritteliäisyys!
On aika lyhyt näköistä tämä pandan kannattajien ilakointi jos kolmenkymmenen miljoonan investoinneilla saadaan muutamana kesäpäivänä väkeä liikkeelle. Jos kerta menee noin pirun hyvin ei kai kaupungin tarvikkaan antaa miljoonien avustusta vai onko raha tuleviin aikoihin syyskuussa on jo tosi hiljaista ja seuraava tili päivä on vasta ensi kesänä. mielestäni ei kannattaisi vielä tuulettaa panda projekti ei ole vielä läheskään kuivilla...
Matkailun+tulot+on+lomakausien+tuloja,+vuosittainen+talvi+on+unelias+aika+syyskuun+lopusta+huhtikuun+loppuun.+Se+näkyy+kaupan+alalla+ja+lähes+kaikessa+kysynnässä+lomakausien+ulkopuolella
Lisäksi+mahdollisista+voitoista+kaikkien+vähennysten,+menojen+ja+kulujen+jälkeen+oikeaa+tuloa+on+se+yhteisövero,+jota+maksetaan+saaduista+tuloista,+se+taitaa+olla+n.+20++%
Siis+aika+vähän,+joka+on+hyötyä+joka+kiertää+takaisin+valtioverotuksen+kautta+takaisin+jaettavaksi
tai+alentamaan+kunnallisverotusta
Teoriassa+siis+kutakuinkin+noin,+ei+taida+nykyiset+kävijämäärät+korvata+toista+uneliasta+puolta+vuodesta.+
Käyttömenot+on+sinäkin+aikana+olemassa,+ellei+pandat+ja+hirvet+suostu+dietille,+muut+karhut+tosin+viisaasti+ovatkin+talviunessa.
Kokemuksesta+muista+tarhoista+tiedetään,+että+alun+kävijäpiikin+jälkeen++muutaman+vuoden+kuluessa+vierailijamäärät+tasaantuvat+10-20+%+korkeammalle+tasolle+kuin+ennen+pandoja.+Sehän+on+ihan+luonnollista:+aluksi+uutuus+kiinnostaa+ja+sitten+palataan+lähelle+alkutilannetta+mutta+kuitenkin+vähän+kiinnostavuusarvoa+jää+pysyväksi.
Riittääkö+tämä+sitten+kulujen+korvaamiseen?+Aletaanko+vuokrasopimuksen+loppua+kohden+yhä+enemmän+tukemaan+toimintaa+kunnan+kassasta?+Siis+satojatuhansia+tai+vaikka+miljoona+euroa+vuodessa?+Pandojen+pelkkä+vuokra+on+n.+miljoonan+vuodessa.+Kunnassa+on+n.+6000+asukasta.+Onko+heidän+tehtävänsä+tarjota+muille+pandaelämys?
Siksi ei pidäkään liikaa jämähtää "panda pelastaa" -ajatusmaailmaan vaan kehittää myös muuta puiston aluetta ja ylipäätään koko matkailualuetta. Kunnollinen kylpylähotelli voisi olla se Ähtärin talvikauden pelastus, jos joku rahoissaan oleva keksisi alkaa sellaista puuhaamaan....
Joo mutta se ei ole keilahalli tai kylpylä tai sauna kylä ym. mitä masterissa on piirretty.lappi vetää australiasta asti väkeä karulla puhtaalla luonnolla ja turvallisella ympäristöllä ja tähän liityvillä ohjatuilla retkillä tämä mahdollisuus on ähtärissä menetetty panda hömpän myötä.ähtäriä ei pelasta enää mikään ainut keino on minimoida tappiot ja lopettaa kaikki investoinnit zoon alueella ja kitkuttaa tämä vuosi ja palauttaa pandat tai uudelleen sijoitaa ne muualle.
Miten se kylpylähotelli Ähtärin talvikauden pelastaisi? Ei pelastaisi edes itseään. Tappiolla menevät kaikki kylpylät Suomessa. Niin mutta ne oheisvaikutukset eli autojen tankkaaminen ja kaljan ostot osuuskaupasta muuttavat kuvion täysin. Kylpylähotelli olisikin loistava bisnes.
Nesteellä on hyvät burgeri ateriat.
Kiitokset ansaitsevat ainakin Kaupunginjohtaja, kaupunginvaltuusto, kaupunginhallitus sekä Ähtärin kaupungin viranhaltijat! He kaikki ovat suoriutuneet tehtävistään erinomaisesti ja kehittäneet Ähtäriä hyvin! On ilo olla ähtäriläinen, harvassa kunnassa asiat ovat näin hyvällä mallilla!KIITOS!
Iso kiitos Martikaisen kiinteistöhuollolle. Kyllä ne lumet keväällä sulaa , ei vaurioidu pihat kun ei auraa
Ei ehdi,Mantaa pitää hieroa.
Pandahoitaja ja -proffa!
Antavat rouvat, ei niin huonoa reissua tänne etteikö vierasta saa ja paljaalla.
Ähtärissä on aktiivinen ja aikaan saava kuntajohto, mutta onko se hyvä asia? Vaikea sanoa, riippuu siitä, tavoitellaanko oikeita asioita ja keinoilla, jotka tuottavat tulosta. Jospa toimenpiteet johtavatkin ihan päinvastaiseen tulokseen kuin mitä on tavoiteltu.
Ikäihmiset muistavat Valcon tv-kuvaputkitehtaan. Hyvinvointia tavoiteltiin, mutta tappiota tuli ja paljon. Saavutetaanko Ähtärin matkailupanoksilla se mitä on tavoiteltu?
Aktiivinen kuntajohto on myynyt pian kiken myytävissä omevan, ottanut velkaa tolkuttomat määrät pandoihin ja nyt jännätään milloin konkurssi tulee.
Heitä pitää haukkua ylimääräisistä mitään sanomatta olevista matkoista, tuokin raha olisi pitänyt käyttää toteutuksiin ja kehua sitten masterpläänien toteutukseen...........ja toteuttamiseen.
"Saavutetaanko Ähtärin matkailupanoksilla se mitä on tavoiteltu ?"
Mahdotonta voi tavoitella... vaikka suuri osa edellytyksistä puuttuisikin, riittävän suuren
kaupunkikeskuksen läheisyys, jokin Tukholma, Essen, Frankfurt...
Mutta kyllä tähän luja luottamus näyttää olevan että vielä mahdollista on
Mutta jos tavoite on suojelu, se on varmaankin toteutunut ...
Koskahan tämä autuus loppuisi
Mutta mahdoton on silti mahdotonta, ei tule tapahtumaan.
Zoohon piti tulla vaikkapa mitä uutta nähtävää pandojen jälkeen, mutta hiljaista on rintamalla. Siis ei kehuja eikä ruusuja.........vuodet kuluu.........!
Tahtoiain kiittää Ähtäri -palstan ylläpitäjiä tiettyihin asioihin liittyvään sensuuriin. Tulee hyvä olo, kuin olisi äiti Venäjällä
Isot ruusut ABC:n kasvamiselle, niin kauniita, iloisia ja ystävällisiä 😍
ABC:n enkelit
Kiitos Ähtäriläisille huoltoasemille teillä on kallein polttoaine lähiseudulla mutta on siinä sitten poweria kun on kalliimpaa eikös se mene niin.
Ja harvalla kaupungilla on oma eläintarha tässä maassa. Mutta kuten joku mainitsi että ei mene kylpylöillä hyvin ja varsinkaan nyt korona aikaan niin onpahan Helsingin vieressä Siuntiossa kylpylä myynnissä ja se on ihmismäärän keskellä ja kuitenkin maaseutuhotelli. Hotelli on imagoltaan vanhanaikainen ovat siellä käyneet sanoneet....... Saa nähdä kuka ostaa ja mitä toteuttaa?
Nähtäväksi jää moni asia, osittain koronan takia kuka ostaa ja tekee tulevaisuuden visioita jne.
Pandoja
kitos keramika autopirtti, kiulu ja serifffi!
ahteris kuollaa kohta näläkään
Ruusuja niille henkilöille jotka jaksavat ja uskaltavat vahtia kaupunginhallinnon ja virkamiesten tekemisiä, jotta edes jollain lailla päätösten teossa toimittaisiin lain mukaan.
Ja lisäksi jaksavat tehdä järjettömiä valituksia, jotka vi..ttavat tavallisia Ähtäriläisiä.
kitos keramika autopirtti, kiulu ja serifffi ja autotravike kivinumi!
Ja Mini-Suomi (Santerin Seikkailumaa)
🌹 1984-2005 🥀
🥹🥹
Harmi Autopirtti lopetti.
Abc,n mukava henkilökunta ansaitsee kiitokset 👍 vain muutama mölyapinaasiakas pilaa tehokkaasti tunnelmaa.
Seurakunnan ruokajakelu ansaitsee kiitoksen. Todella ikävää kuitenkin se, että Ähtärissäkin on ihmisiä ruokajonossa yllättävän paljon.
Moni hakee ruokaa jakelusta niin jää kaljaan enempi rahhaa.
Törkeästi sanottu. Alkoholistia löytyy joka yhteiskuntaluokasta. Ja mitä komeemmat rakennelmat niin sitä enempi.
Jokainen hakekoot ruokaa ettei nälkää tarvitse nähdä.
Kiitos kunnan päättäjille ja viranhaltijoille korkeasta kunta verosta ,kiinteistö verosta ja Energia ja vesimaksuista. On tämä ihanaa kun ollaan matkailupitäjä, lisää tätä.
Kiitos Keskusta-puolueelle, kun onnistuitte epäonnistumaan niin hienosti Eläinpuisto-asiassa. Saitte kaadettua koko Ähtärin! Lämmin kiitos vielä kerran!🌹
👩⚖️👩⚖️👩⚖️
Ansaitsen ja haluan piiskaa. Myös ruusun varsi käy...
Ehdottomasti Honkaniemen kirjakauppa ja ÄX klubi, molemmissa palvelu ensiluokkaista.
Asuntokamaria unohtamatta 🤣
Kiitokset Nisulle, joka kävi etulinjassa Ukrainassa taistelemassa Venäjää vastaan.
Eikös se kuntavero ole lähes koko maan korkein ?
Hyvin on sentään jossain onnistuttu, vaikka ei sen kai nyt pitänyt siinä se onnistuminen olla...
No, sekaannuksia sattuu... ei se kaikki aina onnistu, joskus jokin jos silloinkaan ja epähuomiossa muussa kuin piti
Kiitos Keskusta-puolueelle, että on puolue missä elämässään epäonnistuneet ihmiset voivat tavata toisensa.
Kiitokset Ähtärin Perussuomalaisille hiekoitusmurskeen sponsoroinnista kuntalaisten tarpeisiin! Jos yksikin tapaturma tämän avulla jää tulematta, on hyöty kaupungille suurempi kuin koko kasan hinta.
Kehut ansaitsevat matkailualue, pesäpallostadion, liikuntahalli sekä kutoportaat!
Kiitokset myös hyvästä uimahallista🫶
Kiitos Eläinpuistolle tästä viimeisestä kesästä kun se on toiminnassa.