Päivän kysymys on ajankohtainen ! Osaa ei osaa ?

Vaaliteema

Nyt kun on se vaalitentti, niin pitää kysyä presidenttiehdokkailta tästä viimeisestä
Euroopan unionin askeleesta ja kysyä mitä tämä tarkoittaa heidän mielestään ja
mitä niin kuin pitää tehdä ja vaihtoehtoinen politiikka myös.

Komissio haluaa siirtää Euroopan vakausmekanismi EVM:n osaksi unionin lainsäädäntöä, samoin budjettipolitiikan kurisäännöt, joissa muun muassa asetetaan rajat julkisen talouden rakenteelliselle alijäämälle. Näistä on valmisteltu direktiiviehdotukset.

Budjettisääntöjen viemisestä EU-lainsäädäntöön sovittiin jo vuoden 2012 päätöksenteon yhteydessä. Jäsenvaltiot päättivät tuolloin, että näin tapahtuu viiden vuoden kuluttua. Talouskomissaari Pierre Moscovicin mukaan nyt viisi vuotta on kulunut.

Suomelle muutos voi olla kiperä, sillä Suomi ylittää reippaasti sallitut rajat rakenteellisen alijäämän osalta. Vaikka kuripaketti on jo kansallisessa lainsäädännössä ja komissio valvoo taloudenpitoa, EU-lakina siitä tulee vahvempaa.

Euroopan vakausmekanismista tehtäisiin Euroopan valuuttarahasto EFM, joka toimisi myös viimekätisenä rahoittajana finanssikriiseissä. Sillä varmistettaisiin, että finanssikriisissä Kriisinratkaisurahaston varat riittäisivät tilanteen vakauttamiseen.

Viemällä EVM:n EU-lakiin komissio haluaa nopeuttaa kriisitilanteen päätöksentekoa. Nyt vakausväline EVM on hallitusten välinen elin, jossa päätöksenteko vaatii yksimielisyyttä. Se hidastaa prosesseja.

Oman lisänsä tuo se, että osa jäsenmaista kuten Suomi pyöräyttää yksittäiset päätökset eduskunnan kautta, vaikka kyse on jo annetun pääoman käytöstä, näin esimerkiksi Kreikka-kriisissä.

Suomi on pääomittanut EVM:ää noin 1,4 miljardilla eurolla ja on jo sitoutunut tarvittaessa pääomittamaan sitä lisää noin 12 miljardilla eurolla.

Komissio esittää muutoksia myös EU:n institutionaalisiin rakenteisiin. Se haluaa tehdä euroryhmän puheenjohtajasta komission varapuheenjohtajan, jolloin myös parlamentti nivottaisiin valintaprosessiin. Euroryhmästä tulisi EU:n elin. Euroryhmän puheenjohtaja kävisi tällöin Euroopan keskuspankin pääjohtajan tavoin antamassa tilannekatsauksen talouspolitiikasta parlamentille.

Institutionaalisista muutoksista komissio antoi vasta tiedonannot. Komissio odottaa joulukuun huippukokouksesta Emu-linjauksia, mutta varsinainen eurohuippukokous järjestetään kesäkuussa.

Komissio kaavailee myös stabiloivaa elementtiä, yhdenlaista Emu-puskuria, nykyiseen EU-budjettiin. Komissio puhuu investointisuojasta, jolla varmistettaisiin se, että kun maa painuu taantumaan ja omat budjettiresurssit tai alijäämäkriteerit tulevat vastaan, EU tulee apuun.

Talouskomissaari Moscovici huomautti keskiviikon tiedotustilaisuudessa, että EU:ssa investoinnit eivät vieläkään ole kriisiä edeltävällä tasolla.

”Kärsimme edelleen investointilamasta. Jos halutaan, että EU kuuluisi ykkösliigaan maailmassa, pitää pysyä investoinneissa samalla tasolla kuin kilpailijat.”

”Talousarviolla on tarkoitus vakauttaa. Erityisapua annetaan yksittäiselle jäsenvaltiolle erityistilanteessa, johon se on joutunut ilman omaa syytään”, budjettikomissaari Günther Oettinger säesti.

Budjetilla halutaan myös edistää rakenneuudistuksia sekä auttaa euroon haluavia EU-jäsenmaita erityisrahoituksella. Komissaarit lupaavat nykykehyksistä 300 miljoonaa euroa budjettisiirtoina tähän seuraavan kolmen vuoden aikana. Lisäksi rahaa otetaan koheesiorahastosta 140 miljoonaa euroa.

Bryssel-taustaisen Brüegel-ajatushautomon analyysissa kriisipuskurin kooksi on esitetty 10-15 prosenttia EU:n budjetista. Asymmetriseen shokkiin joutuneen maan tuki olisi 1-2 prosenttia kyseisen maan bkt:sta. Suomen osalta puhuttaisiin 2-4 miljardin euron tuesta.

Komissio haluaa kaikki EU:n jäsenmaat euroon mukaan. Ainoastaan Tanskalla ja brexitin kanssa kipuilevalla Britannialla on optiot jäädä ulos rahaliitosta. Nyt eurossa on 19 jäsenmaata, kun kaikkiaan EU:ssa on 28 maata. Jos brexit toteutuu, maita on 27.

Tulevan rahoituskauden EU-budjetin koosta Oettinger ei vielä osannut sanoa mitään. Hänen mukaansa tulevista kehyksistä tuodaan esityksiä toukokuussa. Oettinger myönsi kuitenkin, että komissiolla on haluja kasvattaa budjettia jonkin verran. Nykyisin EU:n budjettimenot vastaavat prosenttia EU:n bruttokansantuotteesta.

Eurosta vastaava komission varapuheenjohtaja Valdis Dombrvoskis vetosi jäsenmaihin, että nykyinen vahva taloustilanne antaa mahdollisuuden viedä euroalueen arkkitehtuuria eteenpäin. Hänen mukaansa ehdotuksissa näkyy kolme periaatetta. Ne ovat yhtenäisyys, tehokkuus ja demokraattinen tilivelvollisuus.

Oettinger puolestaan sanoi, että jos parlamentti ja neuvosto saadaan mukaan, Euroopasta on mahdollista tehdä riippumaton ja toimiva alue.

”Kriisien jälkeinen tilanne voi yhtä hyvin olla kriisiä edeltävä tilanne”, hän muistutti.

Siinäpä sitä ja perusteluiksi ei riitä, matu tai suomi tai suomalainen tai vastaava huomaa.
Eikö tämä kysymys tule presidentin työpöydälle ja tähän pitää olla kanta ja tämä pitää osata.
Tästä kysymyksestä selviää myös se älykkyys ja kyvykkyys.

1

56

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tietoa-typerälle

      EU-asiat kuuluvat perustuslain mukaan hallitukselle, ei presidentille.

      Erityisesti tämä koskee talousasioita.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalainen tutkimus paljasti oudon asian vasemmistolaisista - he häpeävät itseään

      Kyllä, asia on faktaa. Suomalainen tutkimus osoittaa, että vasemmistolaisina itseään pitävät kansalaiset häpeävät itseää
      Maailman menoa
      141
      3928
    2. Sosialismia Tampereella: Virallinen ilmiantolinja avautuu kaupungissa

      Nyt siis mennään mansessa ihan justiinsa samaan malliin kuin entisessä Neuvostoliitossa, jossa saattoi ilmiantaa naapuri
      Maailman menoa
      357
      3048
    3. Tätä et nähnyt tv:ssä: Frederik paljastaa - Totuus "haisevasta jäynästä" pehtoorille Farmilla

      Frederik veti ns. herneen nenään ja päätti kostaa pehtoorille. Mitäs mieltä olet Frederikin "aamutoimista"? Lue jutt
      Tv-sarjat
      14
      1978
    4. Ellen Jokikunnas paljastaa kyynelehtien Ralph-pojasta: "Apua..."

      Ellen Jokikunnaksen ja hänen puolisonsa Jari Raskin perheestä ja taloprojektista Italiassa kertova Unelmia Italiassa -sa
      Suomalaiset julkkikset
      10
      1685
    5. Oho! Vappu Pimiä teki "röyhkeän" teon - Onko sopivaa paljastaa tämä MasterChef-sarjasta?

      Vappu Pimiä on astunut MasterChef Suomi -keittiöön ja liittynyt ohjelman legendaariseen tuomaristoon Helena Puolakan ja
      Tv-sarjat
      4
      1129
    6. Mun kaikkialta häviäminen

      Ei liity sinuun. Muista se. ❤️ Mua kiusataan enkä mä enää jaksa.
      Ikävä
      71
      974
    7. Kaste tulisi tehdä apostolisella tavalla Ap. t. 2:38 mukaan

      Apostolit eivät kastaneet kolminaisuuden nimellä vaan Jeesuksen alkuperäisen käskyn mukaisesti: Ap. t. 2:38 Niin Pietar
      Kaste
      42
      889
    8. Kuhmossa rallit alkoi ennen aikojaan

      Paettiin polliisia törkeästi? Se tuo rallikiima on näemmä saavuttanu paikalliset tommi mäkiset kiljupäissään auton rat
      Kuhmo
      23
      831
    9. Inhottaa ajatus siitä

      Miten monia olet pannut.
      Ikävä
      70
      818
    10. Onko teillä

      minkä tyyppisiä seksifantasioita kaivattunne kanssa?
      Ikävä
      44
      794
    Aihe