Turvallisuus

Niinvaan

Miten estämme ruotsalaisen kansankodin leviämisen Suomeen. Viimeisempien ruotsalaistietojen soveltaminen Suomeen merkitsisi seuraavaa:
-n. 40 kuollutta vuodessa rikollisjoukkioiden tappamina
-n. 150 vakavasti loukaantunutta rikollisten yhteenotoissa samana aikana
-perhesurmia
-laajaa terrorismia
Ruotsi kyllä kirjoittaa EU:hun siitä, jos Suomessa kauppoihin tuodaan hieman vahvempaa olutta, mutta omista hirvittävistä ongelmista ollaan hiljaa. Liekö tarkoituskin taas kerran soimata Suomalaisia oman katastrofin peittämiseksi.
Mutta miten estämme, ettei ruotsalainen katastrofi leviä Suomeen?

9

2237

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dysseldorf

      Katastrofista en tiedä mutta puolustusyhteistyö ruotsin kanssa kannattaa varmasti . Ruotsi on maailman suurinpia aseiden myyjiä puolustusyhteistyö sen kanssa on hyödyllistä suomelle . Koska suomessa humaanitäärisistä syistä on lopetettu aseteollisuus kokonaan on tuollaisen asejättiläisen kanssa yhteistyö hyödyllistä .

    • ItisTäysiNiitä
    • mitäasiantuntijatähän

      Suomi on torjunut ruotsin mallin , vielä ei suomessa yhtä ainutta no-go aluetta ,ruotsissa niitä on jo 57

    • Bror-Erik1974odin-1Ac

      On aika turhaa nonsoleerata ruotsalaista mallia sikäli että meillä on jo vuosikymmenet sitten omaksuttu samat yhteiskunnalliset normit joihin juur perustuu pohjoismainen hyvinvointi yhteiskunta josta voimme täällä Pohjolassa hillitysti paukutella henkseleitäkin sillä samaan
      eivät ole kyenneet suurvalloista suuret eivätkä pienemmät! Olen ylpeä siitä saan jakaa ruotsalaisen kansankodin ajatuksen jokapäiväisessä elämässäni Suomessakin. :)

      • Mennyttäaikaa

        Nämä pohjoismaista hyvinvointia tuovat normit pätevät selvästikin vain pohjoismaisten kesken. Niitä ei kaikki tulokkaat halua jakaa ja paukkuvat ihan muut jutut.


    • muttakueiniinei

      Valitettavasti ruotsalaisella mallilla perä laaha jo pahasti - pitäs otta opiksi jotain.

    • hähähähähähäääää

      Ruotsalaiset ovat riistäneet ja ryöstäneet maatamme satoja vuosia.
      He ovat salanneet ja tuhonneet kansallisia muinaismuistojamme pienentääkseen kansallista identiteettiämme.
      Puolestani ruotsalaiset voivat häipyä maastamme sinne pullantuoksuiseen kotimaahansa.

      Näin voimme pieneltä osalta välttää ruotsalaisten karmeat virheet.

      • Lillepo

        Hähhän yksinkertaisen kommentin sivuutan asiattomana ja rasistisenakin eikä siitä sen enempää mutta Ruotsin folkhem on oivallisesti toteunut myös Suomessa. Tack Sverige. <3


    • bfhhrgeuh

      Suomessa on viime vuosina suljettu runsaasti synnytysyksikköjä. Sama uhkaa niitä yksikköjä, joissa syntyy noin tuhat lasta vuodessa tai vähemmän.

      Suomessa synnytysyksikköjä on suljettu viime vuosina runsaasti. Vielä kymmenen vuotta sitten synnytyssairaaloita oli 33, nyt enää 23, kun Ahvenanmaata ei lasketa mukaan.

      Viimeksi lakkautettiin Kätilöopiston sairaala Helsingissä syksyllä, sitä ennen pari vuotta sitten Porvoon synnytyssairaala.

      Seuraavaksi ovet sulkeutuvat pysyvästi luultavimmin Oulaskankaalla, josta matkataan sen jälkeen noin sadan kilometrin päähän joko Kokkolaan tai Ouluun.

      SYNNYTYSYKSIKÖSTÄ pidetään Oulaisissa yhä kiinni, vaikka usko alkaa osin hiipua. Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontaviraston Valviran mukaan yksikkö toimii tällä hetkellä laittomasti, koska se ei täytä laajan ympärivuorokautisen päivystyksen kriteerejä.

      Sulkemispäätöksestä on valitettu korkeimpaan hallinto-oikeuteen, josta odotetaan päätöstä kesällä tai viimeistään syksyllä. Siihen asti synnytys jatkuu kuten ennenkin.

      OULASKANKAAN jälkeen synnytysyksikön sulkeminen uhkaa Kemi–Tornio-alueen synnyttäjiä. Valtio on myöntänyt poikkeusluvan runsaan viidensadan synnytyksen Länsi-Pohjan keskussairaalalle tämän vuoden loppuun saakka.

      Länsi-Pohjan ulkoistaminen Mehiläiselle on menossa markkinaoikeuteen, koska kilpailutuksesta valitettiin. Synnytykset Kemissä tuskin jatkuvat sen enempää yksityisen kuin julkisenkaan toimijan voimin.

      Lähes yhtä pienimuotoista on toiminta Kainuun keskussairaalassa Kajaanissa. Sillä on poikkeuslupa vuoden 2020 loppuun samoin kuin Mikkelin keskussairaalalla, jossa syntyneiden määrä jää runsaaseen kahdeksaansataan.

      Tulevat maakunnat tekevät aikanaan päätöksiä yksiköiden jatkosta.

      Noin tuhannen synnytyksen sairaaloita ovat Etelä-Karjalan keskussairaala Lappeenrannassa, Lohjan sairaala ja Lapin keskussairaala Rovaniemellä.

      https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005618048.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Erään T miehen viimeinen aloitus tänne

      Moi Olen kirjoittanut täällä säännöllisesti yli 5 vuotta. Kaivannut kuten kuuluukiin, mutta myös unohdellut ja selvitel
      Ikävä
      40
      5470
    2. Sanna vaihteeksi Australian "60 minuuttia" ohjelmassa

      Kansanvälinen superstaramme esiintyi tällä kertaa toisella puolen maapalloa esitettävässä ohjelmassa. Kiinnostus on kova
      Maailman menoa
      160
      2783
    3. Yritykset verolle ja yritystuet 10 mrd. eur/v pois

      Kiristämistapauksissa yrityksille sanotaan hei hei. Suomi ei tarvitse yhteiskunnan rahoilla "yrittämistä". Yhteiskunta v
      Maailman menoa
      106
      2272
    4. Yritän saada sinut pois mielestäni ja ajatuksistani nainen

      Turhaan. Mitä enemmän yritän, sitä enemmän haluan sinut ja sinua. Miten voitkaan olla niin ihana ja tuntua niin hyvältä.
      Ikävä
      80
      1834
    5. Sanna Antikainen (ps) : Vornasen pyssy suututti demarit

      https://www.suomenuutiset.fi/sanna-antikaisen-kolumni-vornasen-pyssy-suututti-demarit-mutta-kuka-puhuu-totta/ Vornasen
      Maailman menoa
      26
      1807
    6. Sannalta jälleen fiksu lausunto johtamisesta

      "I used to think the best argument would win – but real leadership means listening, understanding where people come from
      Maailman menoa
      10
      1794
    7. Riikka se runnoo työttömyyttä lisää

      Menkää töihin! "15–74-vuotiaiden työttömyysasteen trendiluku oli lokakuussa 10,3 prosenttia. Työttömiä oli yhteensä 276
      Maailman menoa
      41
      1787
    8. Mikä on sinun ja kaivattusi ikä

      💕💕💕💕
      Ikävä
      97
      1692
    9. Nyt meni maku vas.liittoon, kun vaativat minimituntipalkkaa lakiin

      Sehän tarkoittaa samalla myös maksimituntipalkkaa, koska kun laki on kerran laadittu, niin sitä on vaikea muuttaa. Työma
      Maailman menoa
      67
      1515
    10. Miksi rakastuit ?

      Kyseiseen naiseen?
      Ikävä
      75
      1509
    Aihe