Turvallisuus

Niinvaan

Miten estämme ruotsalaisen kansankodin leviämisen Suomeen. Viimeisempien ruotsalaistietojen soveltaminen Suomeen merkitsisi seuraavaa:
-n. 40 kuollutta vuodessa rikollisjoukkioiden tappamina
-n. 150 vakavasti loukaantunutta rikollisten yhteenotoissa samana aikana
-perhesurmia
-laajaa terrorismia
Ruotsi kyllä kirjoittaa EU:hun siitä, jos Suomessa kauppoihin tuodaan hieman vahvempaa olutta, mutta omista hirvittävistä ongelmista ollaan hiljaa. Liekö tarkoituskin taas kerran soimata Suomalaisia oman katastrofin peittämiseksi.
Mutta miten estämme, ettei ruotsalainen katastrofi leviä Suomeen?

9

2282

    Vastaukset 9

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • dysseldorf

      Katastrofista en tiedä mutta puolustusyhteistyö ruotsin kanssa kannattaa varmasti . Ruotsi on maailman suurinpia aseiden myyjiä puolustusyhteistyö sen kanssa on hyödyllistä suomelle . Koska suomessa humaanitäärisistä syistä on lopetettu aseteollisuus kokonaan on tuollaisen asejättiläisen kanssa yhteistyö hyödyllistä .

    • ItisTäysiNiitä
    • mitäasiantuntijatähän

      Suomi on torjunut ruotsin mallin , vielä ei suomessa yhtä ainutta no-go aluetta ,ruotsissa niitä on jo 57

    • Bror-Erik1974odin-1Ac

      On aika turhaa nonsoleerata ruotsalaista mallia sikäli että meillä on jo vuosikymmenet sitten omaksuttu samat yhteiskunnalliset normit joihin juur perustuu pohjoismainen hyvinvointi yhteiskunta josta voimme täällä Pohjolassa hillitysti paukutella henkseleitäkin sillä samaan
      eivät ole kyenneet suurvalloista suuret eivätkä pienemmät! Olen ylpeä siitä saan jakaa ruotsalaisen kansankodin ajatuksen jokapäiväisessä elämässäni Suomessakin. :)

      • Mennyttäaikaa

        Nämä pohjoismaista hyvinvointia tuovat normit pätevät selvästikin vain pohjoismaisten kesken. Niitä ei kaikki tulokkaat halua jakaa ja paukkuvat ihan muut jutut.


    • muttakueiniinei

      Valitettavasti ruotsalaisella mallilla perä laaha jo pahasti - pitäs otta opiksi jotain.

    • hähähähähähäääää

      Ruotsalaiset ovat riistäneet ja ryöstäneet maatamme satoja vuosia.
      He ovat salanneet ja tuhonneet kansallisia muinaismuistojamme pienentääkseen kansallista identiteettiämme.
      Puolestani ruotsalaiset voivat häipyä maastamme sinne pullantuoksuiseen kotimaahansa.

      Näin voimme pieneltä osalta välttää ruotsalaisten karmeat virheet.

      • Lillepo

        Hähhän yksinkertaisen kommentin sivuutan asiattomana ja rasistisenakin eikä siitä sen enempää mutta Ruotsin folkhem on oivallisesti toteunut myös Suomessa. Tack Sverige. <3


    • bfhhrgeuh

      Suomessa on viime vuosina suljettu runsaasti synnytysyksikköjä. Sama uhkaa niitä yksikköjä, joissa syntyy noin tuhat lasta vuodessa tai vähemmän.

      Suomessa synnytysyksikköjä on suljettu viime vuosina runsaasti. Vielä kymmenen vuotta sitten synnytyssairaaloita oli 33, nyt enää 23, kun Ahvenanmaata ei lasketa mukaan.

      Viimeksi lakkautettiin Kätilöopiston sairaala Helsingissä syksyllä, sitä ennen pari vuotta sitten Porvoon synnytyssairaala.

      Seuraavaksi ovet sulkeutuvat pysyvästi luultavimmin Oulaskankaalla, josta matkataan sen jälkeen noin sadan kilometrin päähän joko Kokkolaan tai Ouluun.

      SYNNYTYSYKSIKÖSTÄ pidetään Oulaisissa yhä kiinni, vaikka usko alkaa osin hiipua. Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontaviraston Valviran mukaan yksikkö toimii tällä hetkellä laittomasti, koska se ei täytä laajan ympärivuorokautisen päivystyksen kriteerejä.

      Sulkemispäätöksestä on valitettu korkeimpaan hallinto-oikeuteen, josta odotetaan päätöstä kesällä tai viimeistään syksyllä. Siihen asti synnytys jatkuu kuten ennenkin.

      OULASKANKAAN jälkeen synnytysyksikön sulkeminen uhkaa Kemi–Tornio-alueen synnyttäjiä. Valtio on myöntänyt poikkeusluvan runsaan viidensadan synnytyksen Länsi-Pohjan keskussairaalalle tämän vuoden loppuun saakka.

      Länsi-Pohjan ulkoistaminen Mehiläiselle on menossa markkinaoikeuteen, koska kilpailutuksesta valitettiin. Synnytykset Kemissä tuskin jatkuvat sen enempää yksityisen kuin julkisenkaan toimijan voimin.

      Lähes yhtä pienimuotoista on toiminta Kainuun keskussairaalassa Kajaanissa. Sillä on poikkeuslupa vuoden 2020 loppuun samoin kuin Mikkelin keskussairaalalla, jossa syntyneiden määrä jää runsaaseen kahdeksaansataan.

      Tulevat maakunnat tekevät aikanaan päätöksiä yksiköiden jatkosta.

      Noin tuhannen synnytyksen sairaaloita ovat Etelä-Karjalan keskussairaala Lappeenrannassa, Lohjan sairaala ja Lapin keskussairaala Rovaniemellä.

      https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005618048.html

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hallituksen järjestämä spektaakkeli tuo vessanpyttykeissi

      Että olisi kymmenien kansanedustajien kodeissa käyty ihan tuosta vaan, eikä kukaan kansanedustaja kerro niin käyneen, va
      Maailman menoa
      442
      1713
    2. Sysmän "ilon päivä"

      Ja taas palaa hirveä määrä verorahoja, ihan turhaan soopaan. Eikö nämä jotka kuntapolitiikassa valittavat ja tuhoaa vaan
      Sysmä
      95
      1146
    3. Timo Vornanen.

      On siinäkin yksi täystampio. Eipä ihme, että persukannattajat sen eduskuntaan äänestikin.
      Maailman menoa
      94
      960
    4. Uskon, että saataisiin kaikki selvitettyä

      Mutta yhteys on jäissä, minä olen jäässä, enkä osaa tai uskalla enää lähestyä. Se vaan on niin. Naiselta Jos ei ole hyvä
      Ikävä
      63
      889
    5. Joka ilta mietin

      sua❤️Mitä teet, missä meet? Kaipaatko yhtään? Yön tullen toivotan mielessäni sulle hyvää yötä ja aamuisin huomenet. Joka
      Ikävä
      43
      793
    6. Riitastako pelastaja

      Riitta jätti hakemuksen. Hyvä niin. On ainakin yksi mistä ottaa. Pertsa ei taida aikuistua koskaan ja Pekka hoiteli silt
      Kemijärvi
      49
      788
    7. Tässä ovat Elämäni biisi -vieraat lauantai 3.10. - Yksi vieras on todellinen suomalaisten suosikki

      Jos menisit Elämäni biisiin, mikä olisi elämäsi biisi ja miksi? Elämäni biisi tulee suorana lähetyksenä Tampereelta. K
      Viihde ja kulttuuri
      11
      763
    8. Pakko myöntää mies

      En mä aina ihan rehellinen sulle ollut
      Ikävä
      123
      763
    9. Mikä kaivatullesi

      On tärkeintä elämässään?
      Ikävä
      60
      740
    10. Kylypylä mätänee

      Kuka sotki uimaaltaan bakteereilla
      Suomussalmi
      39
      729
    11. Huomenta

      Sinulle! Olen miettinyt sinua paljon yön aikana. 🫂
      Ikävä
      61
      707
    12. En voi kertoa meistä kenellekään

      Minulla on ikävä sinua mies.. Oon yrittänyt taas unohtaa, mutta silti tulet mieleeni lähes päivittäin. Eihän meitä voi o
      Ikävä
      37
      627
    13. mielikuva

      Mitä luulet hänen ajattelevan sinusta?
      Ikävä
      50
      626
    14. 45
      577
    15. 34
      575
    16. Luottamus

      Luotan vain siihen mitä tapahtuu IRL. Anonyymipalstan vihjailut eivät merkitse minulle mitään.
      Ikävä
      95
      562
    17. Olisitko nainen ihan nolona

      Jos et saisikaan sitä nousemaan...
      Sinkut
      92
      556
    18. Kadutko mies sitä miten reagoit?

      ..siihen sotkuun, jonka jälkeen mikään ei ole ollut kuin ennen. 🥺
      Ikävä
      49
      547
    19. Onko mulla vielä mahkuja saada sinut M nainen

      Sano joku prosenttiluku?
      Ikävä
      50
      522
    20. Millaisen talvitakin haluaisit?

      Talveen vielä aikaa, mutta talvitakit tulleet kauppoihin. Millainen olisi unelmiesi talvitakki? Itse tykkäisin jostain
      Sinkut
      85
      518
    Aihe