Wernerihän tunnettiin kovana taivaankannen pommittajana. Niinpä hän sai hautakiveensä hieman ironisen mietteen: Psalmit 19:1.
Psalmit 19:2:
- Taivaat julistavat Jumalan kunniaa. taivaankansi kertoo hänen teoistaan.
Tässäpä kuva kivestä, videon kohdassa 28.04.
Psalmit 19:2:
- Taivaat julistavat Jumalan kunniaa. taivaankansi kertoo hänen teoistaan.
Tässäpä kuva kivestä, videon kohdassa 28.04.
Vastaukset 20
Vanhimmat
No perskales.
Linkki videoon unohtui; se on tässä:
https://www.youtube.com/watch?v=QAL3xKhDOYs&t=981s
En tuossa mitään hautakiveä nähnyt.
Suomennos tuosta Raamatun kohdasta ontuu pahasti; ei vastaa alkuperäistä.
Hautakivi näkyy videon kohdassa 16.44.
En ole Raamatun tutkija mutta kaikissa nykykäännöksissä puhutaan taivaankannesta (firmanent). Viesti on kuitenkin täysin selkeä ja kepeät mullat Wernherille.....
Ymmärrän, haluat uskoa tässä asiassa Raamattuun.
Pidätkö myös käskyt?
Vai valitset uskoa vain sen mikä kuulostaa sopivalta?
Raamatun kirjoitti sakki joka muodosti kirjoitelmansa oman maailmanymmärryksen perusteella. Mitäs luulet mitenkä hyvin osasivat fysiikkaa, geologiaa, matematiikkaa tai avaruustiedettä?
Kiitän vastineesta.
En oikeastaan ole minkään lajin uskovainen eikä siitä nyt ole kyse eikä se ole edes olennaista.
Halusin vain kiinnittää huomion Wernherin hautakiveen joka on mielestäni hyvin mielenkiintoinen. Varmasti se on NASAn maksama ja teksti myös heiltä...:-)).
Kyllä vielä 500 vuotta sitten uskottiin Maan olevan lättänä, jota peittää "taivaan kansi", mutta se oli silloin.
RA-matun kirjoittaneella väellä oli hyvin vajavaiset keinot havainnoida ja todistella Maan ja maailmankaikkeuden olemusta.
Eihän nykyiset papitkaan enää pidä RA-mattua jumalan sanana, vaan RA-matun ovat kerjoittaneet ihmiset, ja innoittajana on ollut ajatus jumalan olemassaolosta, ilman sen kummempia todisteita.
UFOistakaan ei ole veretseisauttavaa todistetta, mutta silti hyvin monet ovat kirjoittaneet paksujakin kirjoja niistä.
Todellisuudessa jo muinaiset Egyptiläiset pystyivät päättelemään elävänsä pallolla.
On täysin käsittämätöntä että nykyisin älypuhelin-sukupolvi ei kykene omiin havaintoihinsa päätelläkseen saman asian; pitää lukea se joltain Internet-auktoriteetilta ja uskoa siihen silmät kiinni.
Jo muinaiset Egyptiläiset piirsivät taivaankannen maailmansa päälle.
Omin aistein ei voi todentaa Maata palloksi ja siihen perustuu aivopesumme että näin olisi.
Litteä maa- teoria on saanut vasta viime vuosina massiivista huomiota. Mittaus- ja tarkkailuväineet ovat parantuneet ja NASAn valheet paljastuneet.
Internetin tulo mahdollistaa maksimaalisen tiedon kulun.
Suosittelen tutustumaan historiaan niin olet vähemmän väärässä.
Eivät muinaiset Egyptiläiset sitä aistein tehneet, vaan matematiikalla.
Joko kerroit mitenkä litalla valon ja varjon raja (ilta ja aamu) on aina tuhansia kilometrejä suora eikä kaareva joka sen pitäisi olla kun on pistemäinen valonlähde.
Ai etkö, mikset?
Tuo von Braunin muistokirjoitusviittaus juuri tuohon Raamatun kohtaan on kyllä aika pysäyttävä.
Piti oikein puhaltaa perheraamatusta pölyt ja tarkastaa ko. kohta.
kieltämättä! tämäkin saa flättäreiden myllyyn lisää vettä ja kunnolla....
Taivaankansi on todellakin kokenut kovia koska sitä on pommitettu jatkuvasti jopa ydinasein.
Ei tunnu halkeavan ei....., tässä Veli Venäläinen lyö päätään seinään:
https://www.youtube.com/watch?v=9d4WHlQPuOI
Rakettien ampuminen on kaikenikäisten poikien mieluisimpia puuhia ja mikäs se on näitä isojakaan ampuessa koska tyhmä massa maksaa...
jos raketti kiitää kilometrejä sekunnissa ja iskee kupuun niin raketti hajoaisi atomeiksi. tuossa videolla olevat raketit pysähtyy sen takia kun raketeista loppuu nostovoima. nostappa vaikka jotain esinettä ylös ja päästä irti, se tippuu heti kun päästät irti
Luuletko että selityksesi auttaa? Vaatisi fysiikan tajua päätelläkseen tuollaista, ja kukaan Lättä tai Taivaan kansittaja ei ymmärrä fysiikasta edes sitä F kirjainta.
Itse siirryin opettamaan muurahaisille sitä polkupyörällä ajoa kuten täällä taannoin lupasin, siinä kun voi saada tuloksia. Katsokaa tämän vuoden Ranskan Ympäriajoa, opettamani muurahaisjoukko on mukana.
Taivaankantta ei voi ihminen rikkoa. Kyseessä on Jumalan luoma suoja litteän maailmamme yläpuolelle.
Mitään kiinteää lasikantta ei ole olemassakaan, sen kyllä Wernherkin huomasi ihan varmasti. Toki ei ihminen pystykään ilmakehää tai varsinkaan avaruutta kokonaan rikkomaan.
Hassuja juttuja on nähty kyllä. Tännekin joku linkitteli joskus videon, missä väitti heliumpallon osuvan kiinteään taivaankanteen. Pallo tietenkin vain puhkesi lennettyään niin korkealle ohueen ilmakehään, että pallossa ollut kaasu laajentui hajottaen pallon. :-)
Myös joskus joku väitti, että taivaan sinisyys johtuu jostain lasikannen päällä olevista vesimassoista. Sekään ei pidä tietenkään paikkaansa. Tarpeeksi ylös mentäessä taivas on musta. :)
Tässä kuitenkin video, missä kamera näyttää ylös ja sivulle näyttäen, että maa tosiaan kaareutuu ja että ylhäälläpäin tulee avaruus vastaan, ei suinkaan mikään taivaankansi.
https://www.youtube.com/watch?v=hgSeDb-NbTw
Linkitit varmaan tuon videon huumorilla tai sitten olet Itsekkin littari?
Alun cgi hömppä vie uskottavuuden koko pallomaa videolta, ja lisäksi videolla näkyy kameran alapuolella tasainen litteämaa sekä sininen taivas, eli juurikin mainitsemasi taivaankannen yllä vellovat siniset vesimassat.
Jos meitä ympäröisi avaruus niin ei avaruudessa olisi yötä (mustataivas) eikä päivää (sininen taivas).
Ihan näin yksinkertaisilla havainnoilla voi todeta maan olevan litteä ja että avaruutta ei ole olemassa.
Siksi nostin tämän vanhan hyvän aloituksen uudelleen eetteriin koska vuosia on kulunut ja todisteita litteästä maasta on tullut runsaasti lisää sitten tämän aloituksen julkaisun.
Miksi sitten litteässä maassa on niin pimeä yö ettei edes taivaankannessa näy Auringon heijastuksia eikä Aurinkoa saa näkyviin edes tiirailemalla korkealta paikalta Nikon P1000:lla?
Höpö höpö, videossa on videon tuottajan oma logoanimaatio, se ei liity mitenkään tehtyyn testiin, jossa näkyy selvästi maapallon kaareutuminen korkealta, 38 kilometristä kuvattuna. Juuri sillä tavalla millä pitäisikin näkyä. Maapallo on hyvin suuri.
Kysykä Hjallikselta sehän on kiertänyt maapallon veneellä. Ei tippunut reunalta.