kirkko älä pilkka Paavalia !!

hän ei elänyt synnissä mitä Room 7 kuvailee. Vaan hän kertoo sen selvästi miten hän on elänyt ja ei pystynyt muuta kun syntiä tekemään.

Sitä pitäisi tulla selväksi siinä 7 kun hän alussa kertoo OLIMME. 5 Sillä kun olimme lihan vallassa, niin synnin himot, jotka laki herättää, vaikuttivat meidän jäsenissämme, niin että me kannoimme hedelmää kuolemalle,
6 mutta nyt me olemme irti laista ja kuolleet pois siitä, mikä meidät piti vankeina, niin että me palvelemme Jumalaa Hengen uudessa tilassa emmekä kirjaimen vanhassa.

Vai että seurakunnat puhumatta kirkot kertoo että Paavali jatkoi kantamaan hedelmä kuolemalle.
ÄLKÄÄ PILKKAA MUN VELI PAAVALI !!!

7

183

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Tässäkin opimme ettei Paavali jäänyt synneissä kuten nä armahdetut syntiset.. joka pitää yhä Paavali suurein syntinen ja Percelen oma..

      http://raamattusivut.fi/?cat=268

    • Ei !! Paavali elännyt synneissä. Room 7 puhuu menessä ajassa !

      • luterilainen_

        Ihmisestä ei tule synnitöntä. Tämän todistaa Room. 7. luku. Paavali kertoo siinä nykyhetkessä itsestään. Sen todistaa myös Paavalin kirjeet kun Paavali joutuu jatkuvasti nuhtelemaan uudestisyntyneitä serakuntien jäseniä syntisestä elämästä. Joensuun yliopiston eksegetiikan professori Lauri Thuren on kirjoittanut siitä Kotimaa -lehteen muutama kuukausi sitten. Olen hänen kanssaan samaa mieltä. Tämä on myös luterilaisen kristinopin ydin. Uskova on syntinen ja vanhurskas samaan aikaan Kristuksen tähden.


      • lisää.aiheesta
        luterilainen_ kirjoitti:

        Ihmisestä ei tule synnitöntä. Tämän todistaa Room. 7. luku. Paavali kertoo siinä nykyhetkessä itsestään. Sen todistaa myös Paavalin kirjeet kun Paavali joutuu jatkuvasti nuhtelemaan uudestisyntyneitä serakuntien jäseniä syntisestä elämästä. Joensuun yliopiston eksegetiikan professori Lauri Thuren on kirjoittanut siitä Kotimaa -lehteen muutama kuukausi sitten. Olen hänen kanssaan samaa mieltä. Tämä on myös luterilaisen kristinopin ydin. Uskova on syntinen ja vanhurskas samaan aikaan Kristuksen tähden.

        Olemme syntisiä ja pyhiä samaan aikaan!

        ”Simul iustus et peccator” tarkoittaa sitä että kristitty on samaan aikaan sekä vanhurskas että syntinen. Tämä oli Lutherin ja on luterilaisen kirkon tärkeä oivallus ja kuuluu ehdottomasti kristinuskon ytimeen. Oman inhimillisen raadollisuutensa kieltäminen vie monesti vain toisten ihmisten (ateistit, homot, sairaat ym.) tuomitsemiseen ja demonisoimiseen ja aivan vinksahtaneeseen teologiaan ja sielunhoitoon.

        Ajatus syntisten-pyhien yhteisöstä on ollut muutamille palstan kirjoittajille punainen vaate, koska he kuvittelevat itsensä ilmeisesti synnittömiksi, samoin vapaakirkollisille ja kräsäläisille (KRS) joiden keulakuvana oli edesmennyt evankelista ja rovasti Kalevi Lehtinen. Analysoidessaan Lehtisen opetusta kirjassaan ”Elävä dogma” piispa Eero Huovinenkin kysyy lopuksi: menestyksen teologiaako?

        Roomalaiskirjeen 7. luku antaa realistisen kuvan ihmisen raadollisuudesta minkä myös arkielämä vahvistaa: ihmisestä ei tulee synnitöntä vaikka monet niin luulevat ja pitävät itseään parempina uskovina ja halveksivat muita (vert. Jeesuksen kertomukseen fariseuksesta ja publikaanista temppelissä rukoilemassa) Myös Jeesuksen opetus Isä meidän -rukouksessa antaa selvän sävelen siitä mitä me olemme.

        Lehtinen jopa väittää kirjassaan Löytöretkellä että kristityn ei tarvitse uskoontulonsa jälkeen enää pyytää Jumalalta anteeksi mitään. Viimeisimmässä painoksessaan samasta kirjasta hän on tosin korjannut pahimmat mokansa mutta hänen ajattelunsa säilyi kuitenkin hänen kuolemaansa asti todennäköisesti samanlaisena.

        Joka on kiinnostunut aiheesta voi tutustua Löytöretkellä kirjan painosten lisäksi piispa (emeritus) Huovisen selkeään analyysiin Lehtisen opeista kirjassa Elävä dogma ja sieltä ss. 94 – 120 olevassa luvussa ”Amerikkalaisen pyhityskristillisyyden suomalainen muunnelma”.


    • ylöspäin_

      ylös

    • >>>>>”Simul iustus et peccator” tarkoittaa sitä että kristitty on samaan aikaan sekä vanhurskas että syntinen. Tämä oli Lutherin ja on luterilaisen kirkon tärkeä oivallus ja kuuluu ehdottomasti kristinuskon ytimeen <<<<< TÄMÄ SAASTA JOKA Luther saarnasi on ollut kaiken tuhoisimman kautta aikoinaan Kristittyjen historiassa ja saanut aikaan että Luther on antanut luvan uskoville olemaan ja pysymään synnissä. VOI VOI SITÄ Luther parka joka ei löytänyt tien Ristille että olis saanut kokea Ristin Voima joka olis vapauttanut hänet täysin synneistä.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Miksei Björn Wahlroos jaa rahaa köyhille?

      Esimerkiksi Nordean tiloissa? Vai tuovatko ne köyhät hiekkaa marmorilattioille ja siksi ei pysty mursunviiksi pystyyn k
      Maailman menoa
      199
      3851
    2. Vassarit kummittelee pääni sisällä joulunakin

      Hetki sitten alkoi punakapina. Joulupäivään mennessä ollaan jo Lindtmanin nuoruusvuosien näytelmäkerhossa. Tapaninpäivän
      Maailman menoa
      28
      2338
    3. Oho, köyhyys väheni Marinin hallituskaudella

      👋💥🤕 Tuonkin Marinin hallitus sössi --- Vuosien 2019–2023 sosiaaliturva- ja verotusperusteiden muutokset suhteessa h
      Maailman menoa
      18
      1865
    4. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      43
      1740
    5. Onko 65-vuotias liian vanha lähtemään rintamalle?

      Suomessa reserviläisikä nousee ensi vuoden alusta 65 ikävuoteen. Jatkossa asevelvollinen kuuluu reserviin sen vuoden lop
      Maailman menoa
      442
      1695
    6. Yksikään persu ei ole saanut Nobelin palkintoa

      Kertoo paljon persujen älyn puutteesta. Demareista mm. Ahtisaari on kyseisen palkinnon saanut.
      Maailman menoa
      81
      1567
    7. Kohuotsikoihin nousseet Aku Hirviniemi ja Mikko Leppilampi jouluna tv:ssä!

      Täydellinen joulu -leffassa on iso kaarti suomalaisia näyttelijöitä. Mukana mm. Elena Leeve, Antti Luusuaniemi sekä koh
      Kotimainen elokuva
      20
      1139
    8. Ex-Puoli seitsemän juontaja Anniina Valtonen yllättää - Uudessa roolissa tv:ssä!

      Monen suosikki Anniina Valtonen tv:ssä! Valtonen on tuttu Ylen meteorologina, mutta hän juonsi myös Puoli seiskaa. Nyt A
      Suomalaiset julkkikset
      31
      965
    9. Mitä metsaman tuottaa

      Törkypuhetta, ahdistusta, pahaa mieltä, riitaa, eripuraa, köyhien menestymättömien ja maattomien kurjien vähättelyä. Sit
      Tuusniemi
      104
      883
    10. Korvasiko kaupunki Morkon talon?

      Tän missä oli joku vesivuoto talon ulkopuolella? Vai miten saaga päättyi?
      Kuhmo
      6
      833
    Aihe