Kutiava luomi

Minulla on ollut jo muutaman vuoden pieni karhea luomi alaselässä, itse en sitä pysty näkemään. Se on ollut harmiton tähän saakka. Ihotautilääkärin mukaan se on rasvaluomi kun näytin sitä n. 0,5v sitten. Nyt luomi on alkanut kutisemaan, ja kutina on tosi kovaa, haittaa nukkumistakin. Olen laittanut hydrokortisonia 2,5% mutta kutina vaan yltyy siitä. Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta oireilusta?

2

1236

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jurputtaa67

      Minulla on semmoinen selässä. Näytin terveyskeskuslääkärille, sanoi vaarattomaksi.
      Nyt on puhjennut varsinainen allergiaryöppy, Nokkosihottumaa kenties ja epäilen Lomir-lääkettä aiheuttajaksi. Siellä varoitetaan mahd. Nokkosrokosta.
      Kutinaan helpottaa vain voimakkain kortisonivoide, mutta sitä ei saa laittaa jatkuvasti. Katsotaan häviääkö kun vaihdoin verenpainelääkkeen.

    • Ärtynyt_luomi_poistettu

      Jos joku vaarattomaksikin todettu luomi muuttuu (kasvaa, rajat epämääräistyy, kutiaa tms.) kannattaa näyttää uudelleen lääkärille.
      Voihan tuollaisen luomen poistattaakin, eikä se tule kovin kalliiksi. Kannattaa samalla varmistaa että se lähetetään patologille tutkittavaksi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4108
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2911
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2320
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1321
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      909
    6. 131
      885
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      874
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      822
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      766
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      760
    Aihe