Minulla on ollut jo muutaman vuoden pieni karhea luomi alaselässä, itse en sitä pysty näkemään. Se on ollut harmiton tähän saakka. Ihotautilääkärin mukaan se on rasvaluomi kun näytin sitä n. 0,5v sitten. Nyt luomi on alkanut kutisemaan, ja kutina on tosi kovaa, haittaa nukkumistakin. Olen laittanut hydrokortisonia 2,5% mutta kutina vaan yltyy siitä. Onko kenelläkään kokemusta tällaisesta oireilusta?
Kutiava luomi
2
1056
Vastaukset
- jurputtaa67
Minulla on semmoinen selässä. Näytin terveyskeskuslääkärille, sanoi vaarattomaksi.
Nyt on puhjennut varsinainen allergiaryöppy, Nokkosihottumaa kenties ja epäilen Lomir-lääkettä aiheuttajaksi. Siellä varoitetaan mahd. Nokkosrokosta.
Kutinaan helpottaa vain voimakkain kortisonivoide, mutta sitä ei saa laittaa jatkuvasti. Katsotaan häviääkö kun vaihdoin verenpainelääkkeen. - Ärtynyt_luomi_poistettu
Jos joku vaarattomaksikin todettu luomi muuttuu (kasvaa, rajat epämääräistyy, kutiaa tms.) kannattaa näyttää uudelleen lääkärille.
Voihan tuollaisen luomen poistattaakin, eikä se tule kovin kalliiksi. Kannattaa samalla varmistaa että se lähetetään patologille tutkittavaksi.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 753577
- 622684
- 812607
Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.582408Mitä sanoa pituudeksi näillä mittaustuloksilla?
Jos jossain tarttee ilmoittaa pituus sentin tarkkuudella? Mitattu neljästi virallisesti ja mittaustulokset on olleet 1912337Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis
Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu2482082- 431902
- 441759
Mä en jaksa suojella sua enää
Oot osa mun tarinaa ja ensirakkaus 🩷🌈 Olisiko niin kauheata, jos muutkin ystävämme tietäisivät? Se on jo niin vanha ”t151471EU:n uusin idea - jatkossa joudut tunnistautumaan kun katsot PORNOA!
"Pornon katsominen muuttuu täysin Euroopan komissio on kehittänyt sovelluksen, jolla internetin käyttäjä voi todistaa p1491408