Proteiinitarpeen keskusteluun

veeäm43

Nyrkkisääntö 2g/painokilo.
Mikä painokilo? Kokonaispaino läskeineen päivineen? Laardimooseksille rankkaa ja kallista!

Yksinkertaisinta tietenkin on määrittää tarve vaakalukeman perusteella mutta onko se oikein?
Miten sopisi laskennan pohjaksi läskitön paino?
Tai joku muu?

4

263

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ToukoPuuppanen__

      Se on 2g/ rasvaton painokilo.

    • MarjikselleBanaania

      Ei ole mitään syytä syödä yli 1,6 grammaa per rasvaton painokilo. 2g/painokilo on markkinamiesten ja markkinamarakattien keksimää hölynpölyä!

      Kirjoitin jo edellisessä ketjussa tästä aiheesta viittausten kera. Kumpaa uskot ennemmin, tieteellisiä tutkimuksia, joita on tehty useita ja kaikki viittaa samaan, vai proteiinijauheita mainostavaa marakattia, joka saa mainostuloja markkinoimistaan tuotteista? Jokainen tietysti päättää itse, mitä omilla rahoillaan tekee, jakeleeko niitä ympäri nettiä marakateille, jotka vetää höplästä vai säästääkö kenties johonkin parempaan.

      Mikään ei osoita, että 1,6g/LeanBodyWeight yli menevä osuus olisi mitenkään hyödyllistä. Mainosmarakatit toki rallattaa ympäri nettiä jotain muuta, mutta eipä yksikään niistä pysty osoittamaan asiaa todeksi. Ainahan voi toki vedota "omaan kokemukseen", jota ei mitenkään pysty osoittamaan todeksi.

      • veeäm43

        Olipa kysymys sitten grammasta tai kahdesta niin minua on häirinnyt laardin osuuden unohtaminen.
        Yllä tuli ymmärrettävä ja johdomukainen maininta RASVATON PAINO!

        En punnitse enkä laske grammoja mutta ahterituntumalla arvioin, että marraskuun koostumuksen mukaisen 72,5 rasvattoman kilon tarpeisiin riittävän 130 - 140g jossa siinäkin on varmistelua joten heittäköön muutaman garmman sinne tai tänne niin eipä haittaa.
        Grammamäärät vaihtelevat myös viikkojen kesken. Nyt on menossa loivempi jakso.

        Toisaalta, 74v ukko on lihasta menettävä iltaruskon ilmiö ja haluan ainoastaan varmistaa, ettei lihaskato ainakaan johdu protskupuutteesta.
        Safkakoostumus lienee muuten asiallinen suojaravinteita myöten. Uskon väittämään, että ikäloput tarvitsevat niitä suhteessa enemmän kuin aktiivi-ikäiset.


    • oltime50

      Jos syö kolme kunnon ateriaa päivässä niin ei tarvitse miettiä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. IL - Kansanedustaja tehnyt ITSEMURHAN eduskuntatalossa!!

      "IL:n tiedot: Kansanedustaja tehnyt itsemurhan Eduskuntatalossa Iltalehden tietojen mukaan kansanedustaja on tehnyt its
      Maailman menoa
      364
      8163
    2. Eemeli Peltonen teki itsemurhan eduskuntatalossa

      Kevyet mullat sitten vaan. Ei mulla muuta.
      Maailman menoa
      159
      2492
    3. Oletko samaa mieltä

      Että on parempi olla erillään?
      Ikävä
      71
      846
    4. Sylikkäin.

      Sylikkäin, suudellen. Milloin haluaisit näin nainen tehdä ? Vain häntä ajatellen 😘. Tietenkin jos häntä asia kiinnosta
      Ikävä
      60
      843
    5. Postilaatikoista

      Tuntuu kaikki tietävän tekijän/tekijät, mutta miksi nimiä ei julkaista???
      Kihniö
      25
      806
    6. Sano nyt kiertääkö

      Huhut meistä tai jostain muusta?
      Ikävä
      64
      802
    7. Nainen arvaa kuka

      En ikävä kyllä elä enää pitkään
      Ikävä
      55
      793
    8. Mietin että

      Onko tarinallamme vielä luvussa tilaa kohtaamiselle vai jääkö se tähän.
      Ikävä
      46
      766
    9. Kuka pistetty kylmäksi

      Ketähän joutunu puukkohipan uhriksi? Tietääkö kukkaan?
      Kajaani
      12
      760
    10. Eemeli Peltosen viimeinen postaus Facebookissa!

      "Olen ollut kevätistuntokauden viimeisillä viikoilla paljon poissa eduskuntatyöstä. Sain toukokuussa hyvää hoitoa HUSiss
      Maailman menoa
      68
      693
    Aihe