Lähes kolmannes suomalaisista jo äänestänyt !!!

Iäänestäjä

"Nyt rikotaan ennätystä: Jo 30 % suomalaisista äänestänyt – kuka kerää ennakkoäänet?

https://www.uusisuomi.fi/kotimaa/239987-nyt-rikotaan-ennatysta-jo-30-suomalaisista-aanestanyt-kuka-keraa-ennakkoaanet#comment-774855

KOTIMAA
|
PRESIDENTINVAALIT 2018
Presidentinvaalien ennakkoäänestys on ollut ennätyksellisen vilkasta, arvioi Turun yliopiston Eduskuntatutkimuksen keskuksen johtaja Markku Jokisipilä Uudelle Suomelle.
Tiistaiaamuun mennessä vaaliuurnilla on käynyt jo lähes 30 prosenttia – tarkalleen 29,9 prosenttia – äänioikeutetuista. Se tarkoittaa 1 269 731 ääntä.

Ennakkoäänestys on Jokisipilän maanantaisen arvion mukaan 2–3 prosenttiyksikköä aktiivisempaa kuin viime presidentinvaaleissa vuonna 2012.

–Trendinä on ollut kaikissa meidän vaaleissa se, että ennakkoäänestyksen suhteellinen suosio on kovasti kasvanut koko vuosituhannen ajan, Jokisipilä sanoo Uudelle Suomelle.

Hänen mukaansa jo pidemmän aikaa on ollut käynnissä muutos, jonka mukaan äänijakauma painottuu ennakkoäänten hyväksi. Näin ollen poikkeuksellinen ennakkoäänestysvilkkaus ei välttämättä kerro mitään lopullisesta äänestysprosentista, sillä vaalipäivänä kansa saattaa silti jäädä kotiin.

Toistaiseksi kuitenkin pelot siitä, että varmaksi povattu vaalitulos jättäisi äänestysprosentin alhaiseksi, näyttävät turhilta.

Kuka ehdokkaista hyötyy asetelmasta?

Jokisipilä vastaa, että tyypillinen ennakkoäänestäjä on kaupunkikeskustojen ulkopuolella asuva yli 65-vuotias henkilö.

–Jos miettii, keitä maalla asuvat eläkeläiset äänestävät, niitä ehdokkaita se suosii.

Isoista puolueista keskusta on eduskuntavaaleissa pärjännyt aina ennakkoäänissä paremmin kuin demarit tai kokoomus. Jokisipilän mukaan keskustan vahvoilla kannatusalueilla jo välimatkat äänestyspaikoille voivat vaikuttaa ennakkoäänestysaktiivisuuteen, kun äänestäminen hoidetaan samalla, kun ”on kylille muuten asiaa”.

–Väyrynen ja Vanhanen ehkä tässä nyt sitten suhteessa tulevat pärjäämään ennakkoäänissä paremmin kuin vaalipäivän äänissä. Toisaalta Väyrynen on myös pystynyt loppukireihin, Jokisipilä sanoo viitaten vuoden 2012 presidentinvaaleihin, jolloin Väyrysen gallup-lukemat povasivat Väyryselle paljon toteutunutta pienempää kannatusta.

Satakunnassa on äänestetty erittäin vilkkaasti, sillä jo yli 36 prosenttia vaalipiirin äänioikeutetuista on antanut äänensä. Jokisipilä ei kuitenkaan lukujen perusteella uskalla lähteä puhumaan Laura Huhtasaari -ilmiöstä. Hän huomauttaa, että yleisellä tasolla kukin ehdokas tapaa saada kotipaikallaan vahvaa kannatusta.

Kokoomuspuolueen entinen suunnittelupäällikkö, nykyisin Ellun Kanat -viestintätoimistossa työskentelevä Jukka Manninen ennakoi viikonloppuna, että näissä vaaleissa syntyy uusi ”ennakkoäänten Suomen ennätys”. Maanantai oli kuitenkin hänen ennakoimaansa hiljaisempi äänestyspäivä. Tiistaina eli viimeisenä ennakkoäänestyspäivänä tarvitaan 259 726 ennakkoääntä, että vuoden 2012 presidentinvaalien ennätys (vaalin toisella kierroksella 1 527 737 ennakkoääntä eli 36,6 prosenttia äänioikeutettujen äänistä ennakkoon) ylittyy. Toisaalta ensimmäisen kierroksen ennakkoäänet jäivät tuolloin 1 389 904 ääneen eli 33,3 prosenttiin. Tämä ylittynee.

Manninen on myös pohtinut Uuden Suomen kysyessä, kenelle ennakkoääniä mahdollisesti tulvii.

– Ennakkoon äänestävät ihmiset, jotka ovat varmoja ehdokkaastaan. Tämä, yhdistettynä gallupeihin, viittaa siihen, että [jatkokautta hakevaa Sauli] Niinistöä äänestetään. Jos hakee vaihtoehtoisia teorioita, niin Huhtasaaren menestys vaalikoneissa on kiinnostava ilmiö, Manninen pohtii Twitterissä."

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Vesikin maksaa, miksei hengitysilma?

        Jatkuvasti itketään ettei ole rahaa mihinkään, mutta tilastojen mukaan rahaa on enemmän kuin koskaan, joten miksei asial
        Maailman menoa
        20
        1761
      2. Satuolennoista tarinointi ei kuulu peruskoulun tehtäviin

        Opetustunteja on muutenkin käytössä vain rajallinen määrä. Eli nämä satuhommat koulun ulkopuolelle vapaaehtoisiin harras
        Maailman menoa
        144
        1738
      3. Suomalainen perheenisä vaatii Suvivirren esittämisestä hyvityksiä

        Itse lapsena uskonnonopetuksesta vissiin traumoja saanut ihka suomalainen (!) perheenisä vaatii Espoon kaupungilta korva
        Maailman menoa
        318
        1413
      4. Lahkokasteen ja kristillisen kasteen erot

        Raamatun mukaan Kristillisessä yhdessä kasteessa Jumala pesee ja puhdistaa ihmisen sydämen ja poistaa perisynnin kirouks
        Kaste
        422
        1108
      5. Mies profiloin sinut

        Etsit täysin hallittavaa mutta samalla poikkeuksellista ihmistä. Etsit jotain mitä et koskaan tule saamaan.
        Ikävä
        209
        1102
      6. Mitä haluaisit

        Tehdä kaivattusi kanssa?
        Ikävä
        139
        1048
      7. Salainen kastekoulutus

        Millainen on helluntailainen kastekoulutus ja kauanko se kestää ?
        Kaste
        285
        975
      8. Heikki Paasosen Marita-vaimo jätti tunteikkaat jäähyväiset: "Tällä kertaa me..."

        Heikki Paasonen on naimisissa Marita Paasosen (os. Alatalo) kanssa ja heillä on kaksi pientä lasta. Nyt koitti aika jätt
        Suomalaiset julkkikset
        3
        945
      9. Känsäkoura ja hotelli

        Tietoa kuka ostanut?
        Kuhmo
        11
        945
      10. Pirkanlinna yleisötapahtuma

        Oli todella hyvä tilaisuus. Ja EERO. L. Aivan mahtava tyyppi. Veti rennosti ja asiallisesti. Ja yleisöltä hyviä kysymyks
        Ähtäri
        49
        898
      Aihe