Hänellä on viimeisten mittausten mukaan parhaat saumat päästä toiselle kierrokselle. Nyt pitää siis unohtaa muut ehdokkaat ja keskittyä tavoittelemaan toista kierrosta. Käykää nyt hyvät ihmiset äänestämässä taktisesti Haavistoa. Toisella kierroksella voitte äänestää ketä haluatte.
Minä äänestän molemmilla kierroksilla Haavistoa.
Äänet kannattaa keskittää Haavistolle
32
315
Vastaukset
- mututuntuko
Noin reippaasti ilmoitit ehdokkaasi. Mutta et mitään perusteluja, miksi Haavisto olisi hyvä presidentti. Senkö vuoksi, että hän kuuluu sukupuolisesti vähemmistöön?
- muitakin-toki-on
Torvalds-ketjuun kirjoitin mm. näitä perusteluja.
Äänestin Haavistoa, koska hän on esittänyt mielestäni järkevimpiä pohdintoja koskien tulevaisuutta. Ei ole sellainen omaan napaan tuijottaja kuten esimerkiksi nämä oikeamman laidan ehdokkaat, joilla on enemmän sellaista minäminä-ajettelua.
Haaviston plussaksi lasken myös sen ettei hän tule hankkimaan puolisonsa kanssa koskaan ainkaan uusia biologisia lapsia. Voivat korkeintaan adoptoida ennestään olemassa olevan. Tämä tarkoittaa sitä, etteivät he ole ainakaan edistämässä maapallon tuhoutumista ylikansoittamalla maailmaa liikaväestöllä. - suomellearvo
muitakin-toki-on kirjoitti:
Torvalds-ketjuun kirjoitin mm. näitä perusteluja.
Äänestin Haavistoa, koska hän on esittänyt mielestäni järkevimpiä pohdintoja koskien tulevaisuutta. Ei ole sellainen omaan napaan tuijottaja kuten esimerkiksi nämä oikeamman laidan ehdokkaat, joilla on enemmän sellaista minäminä-ajettelua.
Haaviston plussaksi lasken myös sen ettei hän tule hankkimaan puolisonsa kanssa koskaan ainkaan uusia biologisia lapsia. Voivat korkeintaan adoptoida ennestään olemassa olevan. Tämä tarkoittaa sitä, etteivät he ole ainakaan edistämässä maapallon tuhoutumista ylikansoittamalla maailmaa liikaväestöllä.Suomi kaipaa lapsia. Mitä enemmän tuon tyylin ihmisiä, sitä vähemmän lapsia. Enkä halua Suomeen sotivan kulttuurin lapsia, joita Haavisto haluaa. Haavisto on veljeillyt terroristien kanssa. Senkö vuoksi hän suosii vierastaistelijoita?
En voisi äänestää ehdokasta, joka ei välitä Suomen parhaasta. Sellainen Haavisto on. Hän ei ikinä puolusta Suomea ja suomalaisia eiKä tunnut välitävän muusta kuin ulkomaalaisten hyvästä.
- Ylämäki.sankkiröör
Liukkaria talven nuoskakelleille.
- Varmistin
Kylla niista homoista on hyotya, kun laitetaan varmistin paalle.
- vai.miten.meinasit
Varmistin kirjoitti:
Kylla niista homoista on hyotya, kun laitetaan varmistin paalle.
Lataa ja varmista... Perseeseenkö?
- eihaavistoakoskaan
Jos toinen kierros tulee, siinä on Niinistö ja Väyrynen.
En ikinä voisi kuvitella, että äänestäisin Haavistoa, ei ikinä, hyi hitto.
Kyllä presidentillä on oltava muutakin oppia, kuin, että on vaan ylioppilas.
Haavisto Ei ole myöskään isänmaallinen, koska on luistanut armeijasta.- Liukaste-
Laitan lakanaköyteen SAIPPUAA varastin sarjassa suihkusta.
Sukellusvenemies - Valintaa
Tiedän monta jotka äänestävät Haavistoa jos olis vastakkain Väyrynen ja Haavisto.
Niin paljon kansa inhoo Väyrystä.
- annetaanvenäläisille
Pekka Haavisto: "Lapsia ei enää tehdä, kun niitä ei huolita stadilaisiin ravintoloihin!"
Potkut saanut homppelipoika on täysin pihalla asioista. Maailmankuva rajoittuu makuuhuoneleikkeihin antonion kanssa ja dtm:n baaritiskille. - beethooven
Haavisto voittanee mutta vasta ensi kerralla otaksun.
- Liukaste-
Laitan lakanaköyteen SAIPPUAA varastin sarjassa suihkusta.
Sukellusvenemies - kepsap
Viimeksi oli sama asia ja jätin äänestämättä kun oli ihan sama kumpi voittaa. Onneksi Laura voittaa ja kieltää homomaiset kaulahuivit käytöstä!
- Xyxy
Jos Ninni ei saa yli puolta äänistä, toiselle kierrokselle menee kuka tahansa seuraavaksi eniten ääniä saanut, oli tuo sitten kuinka vähän tahansa tuo prosenttiosuus. Haavisto vain on Niinistön voiton tae. Ei häntä kannata äänestää, jos haluaa Niinistöstä eroon. Sen verran homofoobista kansaa täällä on.
Itse äänestin jo Lauraa numero 5.- prakuna
Väyrynen on ainut, jolla on mahdollisuudet päästä Haaviston ohi toiselle kierrokselle. Ja joka osaa myös haastaa Niinistön.
- KakkonenOnYkkönen
Min en ensimmäisellä kierroksella ole homoja äänestänyt ennenkään.
Toinen kierros on sitten oma lukunsa, jos pakon edessä näin täytyy tehdä... - Pekka.presidentiksi
Haavistolla on myös järkevät painotukset koskien kehitysapua. Naisten ja tyttöjen asemaa pitää saada parannetuksi Afrikassa. Se on avaintekijä millä saadaan liikakansoitus kuriin. Mitä kouluttautuneimpia naiset ovat, sitä vähemmän heillä on myös lapsia.
Rajojen kiinni laittaminen ja muut tyhmien ihmisten ehdotukset eivät ratkaise mitään ongelmia. Kehittyneiden maiden on lähdettävä voimakkaammin parantamaan kehitysmaiden asukkaiden olosuhteita ja tasa-arvoa.- JokohanRiittäisi
Kirjoitit "Rajojen kiinni laittaminen ja muut tyhmien ihmisten ehdotukset..."
Et siis ole sinäkään ymmärtänyt sitä, että rajojen kiinni laittaminen ei tarkoita piikkilankaesteitä rajoille tai muutakaan vastaavaa, vaan yksinkertaisesti sitä, mitä muuallakin on tehty: rajavalvontaa, eli maahan pyrkivien rajatarkastusta. Montakohan kertaa tästä samasta asiasta on tolkutettava?
Ja se rajavalvonnan tarve tulee siitä yksinkertaisesta syystä, että Euroopan ulkorajat vuotavat, ja myöskin siitä, että yhteisiä sopimuksia ei ole noudatettu.
- väyrynenparas
En takuuvarmasti äänestä Haavistoa. Homo presidenttiä ei haluta.
Haavistolla ei ole koulutusta hoitaa presidentin toimia. haavisto on vain ylioppilas.
Haavisto on armeijaa käymätön, eikä sellainen voi olla isänmaallinen.
haavisto on hyvin naisellinen, kun puhelee. naama kiiltää meikeistä.
Ei ikinä Haavistoa.
Väyrynen on osaavin ja eniten lukenein. Ääni Väyryselle. - Ljhbvbn
Täällä taas Kokoomuksen ajatushautomo yrittää samaa kuin kuusi vuotta sitten eli petaa ihan väkisin Haavistoa Niinistöä vastaan. Tää toimi silloin mutta nyt on paljon muuttunut ja jengi ei enää toista kertaa lankea samaan ansaan.
- turhaäijä
Kertakaikkiaan aivan naurettava ajatuskin että Suomen presidentiksi pääsisi pelkällä ylioppilastutkinnolla ja kun ehdokas on vielä homo niin ajatukselle Haavistosta presidenttinä nauravat kaalimaan aidatkin
- vihreäkansalainen
Kuka noista ehdokkaista kannattaa Kaikille Töitä?
- Niinistö.on.turha
Haavisto ainakin vastustaa työttömien kyykytyslakia. Ei olisi presidenttinä allekirjoittanut sitä. Niinistö tuntuu olevan pelkkä kumileimaisin. Hänestä ei ole ollut presidenttinä mitään hyötyä suomalaisille.
- bohom
Niinistö.on.turha kirjoitti:
Haavisto ainakin vastustaa työttömien kyykytyslakia. Ei olisi presidenttinä allekirjoittanut sitä. Niinistö tuntuu olevan pelkkä kumileimaisin. Hänestä ei ole ollut presidenttinä mitään hyötyä suomalaisille.
Väyrynen vastustaa myös ainakin.
- ththtrhthrhhth
Ei tule pekka pääsemään edes toiselle kierokselle viime vaaleissa oli pekka hype nyt sitä ei ole paavo ja ehkä laurakin menee vielä ohi ekalla kieroksella.
- Niinistölle_menee
Äänet kannattaa keskittää Niinistölle, niin ei tarvitse tuhlata resursseja turhaan toiseen kierrokseen. Ostetaan niillä rahoilla vaippoja vanhuksille.
- Niinistöltä.pääsee
Kai Niinistö voi ostaa omat vaippansa?
- ththhth
Samaa se putin hörisee tuolla rajana takana mutta toinen kierros tulee ja paavo siellä päässee niinistöä tölvimään oikein kunolla niinistö on kunnon pahvi sauli ei mitään kantaa mihkään kuhan nyt vaan olen tässä mies.
- kestovaippa
Kyllä ne vaipparahat menevät aivan toisaalle :))
- realismi_____
älkää olko typeriä vain persuja äänestämällä voidaan pitää päätäntävalta suomella muut puolueet ajavat suomea liittovaltioksi toimillaan vaikka muuta väittävät aina vaalienalla?
- rgregergegerg
Nyt ei ole puoluevaalit menossa arvon persu ja presidentti ei päätä suomen liitovaltio asioita arvon persu montako kertaa nämä perus asiat pitää toistaa teille persuille? Toivottavasti laura ei luule moisia mutta se kyllä vaikuttaa ihan fiksulta verrattuna näihin katutason persuihin.
- hyvinvaisu
Tällä kertaa verrattuna edelliseen.
Monessa tentissä kertoo naapurin pelkäämisestä.
Ehkä tausta siellä ei paras mahdollinen.
Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081676Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1001606Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä971520Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541398Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341363Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48897Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115883Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii437870Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai291830Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347815