Huhtasaari tukee J.Niinistön ryssävihaa

Frantisek

Presidenttiehdokkaat tyrmäävät puolustusministeri Jussi Niinistön (sin.) halun evätä kaksoiskansalaisilta sotilasvirat lukuun ottamatta Laura Huhtasaarta (ps.), jolta tuli kehut.
Lakihanke, joka estäisi kaksoiskansalaisilta pääsyn ainakin korkeisiin sotilasvirkoihin, on ollut vireillä pitkään. Niinistö sanoi maanantaina Maanpuolustuskurssin avajaisissa, että ”viides kolonna on torjuttava jo rauhan aikana”.

Tuula Haatainen (sd.) sanoi pitävänsä Jussi Niinistön puheita tyypillisenä pelon lietsontana ja totesi, että huippuvirkoihin seula on joka tapauksessa tiukka ja myös turvallisuusnäkökohdat selvitetään.

7

82

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • T.S.Turunmaa

      Huhtasaari olisi vastustanut Mannerheimin valintaa Suomen armeijan komentajaksi?

    • nattaa

      Huhtasaari kannattaa Suomea!

    • vasistitalas

      Jussi Niinistö voi seuraavien eduskuntavaalien jälkeen palata
      suomen sisun riveihin, pian ei kukaan muistakaan että sellainenkin
      USA;n p-----n nuoleskelija on joskus ministerinä ollut.
      Sama kohtalo 3;n Hölmön kerhon = Halla-aho, Hakkarainen ja Huhtasaari
      kohdalla.
      Minnekähän se Tyyöömies Putkonen hävisi?
      Räjäytteleekö lepakoita jossain?

    • trjtrjtrjjjt

      Tuula turhake haatainen ketään ei pakoteta suomessa käyttämään burkaa ok tosi uskottavaa siksi kanntuksesi onkin 4% tienoilla tuula ei tiedä mistään mitään elää unelma kuplassa missä on vain satulinnoja tullainen unelmointi kyllä sopii vielä lastentarhaan lapsille.

    • ent.demari

      Myöhäistä, olemme jo äänestäneet ennakkoon Lauraa.

    • LH_5

      Nyt tulee Laura_Jytky...!!!
      Äänestä siis numero 5.

    • myytymaa

      Jussi Niinistön olisi syytä hakeutua hoitoon ja lääkitys tuohon venäjä syndroomaan. Ei ole edes kansan valtakirjaa virkaan, on vain Sipilän ja Orvon polvella istuja.

    Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1699
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1664
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      101
      1576
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1368
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      906
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      453
      904
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      890
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      293
      845
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      820
    Aihe