Lähes kaikki Suomen evl. kirkon jäsenet on jäseniksi liitetty vauvana kasteessa ilman että he itse olisivat siitä päättäneet. Vauvalta kun on paha kysyä mielipidettä kirkon jäsenyyteen, hän kun ei tiedä jumalasta, kirkosta, uskonnosta mitään.
Miestäni olisi syytä näin ilman omaa tahdonilmaisua kirkon jäseniksi liitettyjen 'istua alas' ja miettiä ihan 'aikuisten oikeesti', miksi minä olen kirkon jäsen, ja mitä minä siitä saan vastineeksi kirkollisveromaksulleni -. vain saanko mitään.
Jos vastaus on että en saa rahoilleni kunnon vastinetta, niin erotkaa kirkosta. Jos vastaatte kyllä, saan vastinetta, niin pysykää jäsenenä - mutta tehkää tietoine harkittu, perusteltu ratkaisu, päätös asiassa. Älkää vain roikkuko jäsenenä, kun vanhempanne on tiedät sinne aikoinaan jäseneksi liittänet.
Vastineeksi kirkollisverolle voi pitää myös esim. kirkon hyväntekoa, hädänalaisten auttamista, vaikka ei itse siitä hyötyisi, osalliseksi pääsisi.
Mutta ottakaa selvää kuinka paljon kirkko todella tekee huono-osaisten hyväksi? Älkää luottako evl. kirkon oman propagandaan asiassa.
Tosiasia on, että kirkko käyttää kirkollisverotuotostaan maksimissaan vain muutama prosentin diakoniaa, auttamistyöhön, hyväntekoon.
Jos olette päättänyt pysyä kirkon jäsenenä nimenomaan siksi, että haluatte tukea kirkollisverollanne tukea hyväntekeväisyyttä, niin paljon enemmän teette hyvää, jos eroatte kirkosta ja lahjoitatte vaikkapa edes puolet säätyneestä kirkollisverostanne hyväntekeväisyyteen. Näin keinoin helposti vähintään kymmenkertaistatte panoksenne hyväntekoon, verrattuna siihen että maksatte kirkollisveroa.
Ja jos arvostatte nimen omaan kirkon hyväntekoa, niin voittehan te lahjoittaa puolet, (tai vaikka kokonaan), säästämästänne kirkollisverosta kirkon Yhteisvastuukeräykseen tai KUA;lle. Silloin se panoksenne on korvamerkitty hyväntekoon. Kirkollisverostanne sen sijaa ylivoimaisesti suurin osa menee ihan muihin kirkon kuluihin, mm. byrokratiaan ja kiinteistöihin, kuin diakoniaan, auttamistyöhön.
Toki kirkko osallistuu hyväntekoon enemmänkin kuin vain kirkollisverorahoillaan. Mutta sen se tekee välikätenä, jakamalla muiden keräämää hyvää tarvitseville, ottaen kuitenkin kunnian avusta itselleen, muka suurena hyväntekijänä. 'Suomen suurin hyväntekeväisyysjärjestö'. Tällaisen valheellisen, liioittelevan arvonimen kirkko on itselleen antanut.
Evl. kirkko lyöttäytyy, soluttautuu, ruinaa itsensä mukaan, kaikkiin mahdollisiin muiden tahojen ylläpitämiin keräyksiin, jakamaan niiden keräämää hyvää vähävaraisille, välikätenä, (eikä kukaan kehtaa sanoa kirkolle EI!) - mitä vain kunhan kirkon ei vain tarvitse omia kirkollisverovarojaan moiseen turhuuteen tuhlata. Niin tärkeää auttaminen ei kirkolle sentään ole, että se siihen omia rahojaan liiemmälti tuhlaisi.
Miettikää kannattaako teidän kuulua kirkkoon?
2
94
Vastaukset
- weerrr
Evl. kirkko soluttautunut välikädeksi, muiden keräämän avun jakelijaksi, mm. YLE:n Nenäpäiväkeräykseen ja K-kauppojen Hyvä joulumieli -keräykseen.
Kirkko innolla mukana, kunhan ei vain omia rahojaan tarvitse tiskiin latoa!- hörönlöröt
Mutta kun se turvapaikanhakijoista huolehtiminen maksaa. Eihän heitä voi lennättää muualle. Sen tiesi jo kauan sitten pappi-Marjaanakin. Emmekä vieläkään tiedä, kunpi hoitaa parhaiten, Allah vai Jeesus.
Olkaamme siis varuillamme. pitäkäämme valot tyhdyissämme. Yöllä voi tapahtua vaikka mitä, jos nukahdamme kuin yhdeksän neitsyttä. Vain kymmenes, valvova neitsyt selvisi yöstä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081699Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1031664Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011576Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541409Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341368Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48906Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii453904Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115890Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293845Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347820