tarpeeton, perseestä ja syvältä sieltä. Kautta historian on nähty että nousukausilla, talouden kasvaessa on työttömyys vähentynyt siihen pisteeseen kuin se ylipäätään on mahdollista. Ei ole tarvittu porkkanoita, eikä keppejä, eikä tarvita nytkään, uusien tilastojen mukaan jopa 80 000 lla on työllisten määrä nyt lisääntynyt, vaikka nousukautta on kestänyt vain reilun vuoden. Jokainen osaa laskea ettei tarvita kohtuullisen kasvun vuosia kuin 3-4, niin ne ovat työssä jotka kykenevät/haluavat, tietty työttömien määrähän tulee aina olemaan (noin 5%). Tähän ei tarvita kuin TESsin mukainen palkka maksettavaksi.
90 luvullakin laman jälkeen tämä tapahtui, vaikka ei ollut minkäänlaisia aktivointitoimenpiteitä, työttömät saivat olla siinä mielessä "rauhassa".
Nyt nämä "aktivointitoimenpiteet" nostavat vain kustannuksia, turhaan. Itseasiassa kaikkein kustannustehokkainta olisi nytkin jättää työttömät rauhaan ja mieluummin edelleen vähentää TE toimistoja ja väkeä sieltä, asiat hoituvat verkossa tänä päivänä pienellä henkilöstömäärällä (vrt esim pankit).
Miksi sitten näitä aktiivimalleja/ 9 euron töitä väkisin ajetaan? Ilmaistyövoiman saamiseksi, tai matalapalkka-alojen luomiseksi? Sama on pienipalkkaisten verojen alennukset? Niissä palkan maksua siirretään veronmaksajille, ei järkeä, parempi olisi matalimpien palkkojen nosto.
Vanha systeemi paras, jossa työttömät ovat rauhassa ikään kuin pienellä kansalaispalkalla ja työllistyvät kykynsä mukaan kun töitä on, sen kummemmin paapomatta, tai kepillä hakkaamatta.
Aktiivimalli on
Mikko-Uchelin
3
<50
Vastaukset
- tasavertaisuutta
Ihmettelen, että aktivointimalli ei koska kansanedustajia , jotka eivät ole tulleet eduskuntaan enään valituiksi vaan makaavat kotona täydellä eläkkeellä, suurin osa näistäkin nuoria työkykyisiä ihmisiä. Hallituksen kuuluisi antaa näille tyypeille keppiä ja porkkanaa. Vai mitä mieltä olette ?
- SipiläOnEläin
Jokainen työtön haluaisi palkkatyötä. Hallitus ajaa orjiksi ihmisiä.
- pahanalku
Lauri Ihalaisen 9 euron orjatyö ei sovi sivistysmaahan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p595990Räppäri kuoli vankilassa
Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "813446Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä
Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella242641No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen
Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol402165- 212129
Onko Sanna menossa Ukrainaan viettämään vuosipäivää?
Kun on bongattu Varsovan lentokentältä?1621853Kulukusuunnat
Eikö kuhmolaiset iha oikiasti tiiä kumpi o vasen ja kumpi oikia? Tuolla ku liikennemerkissä näkyy nuolet ylös ja alas, v61659Muusikko yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan
Karu epäily: Muusikko, 32, yritti tappaa kaksiviikkoisen vauvan Oulussa. IS:n selvityksen perusteella miestä ei ole syy83125281-vuotias Frederik avoimena - Ei omasta mielestä kelpaa tästä syystä realityihin: "Veemäinen..."
Junttidiscon kuninkaana tunnettu Frederik, 81, on esiintymislavoilla suvereeni tekijä. Mies on viihdyttänyt ympäri Suome201226Tynkä Eläintarha ei ole enää visiitin väärti
Ähtärin MesiZoo on vajonnut alas. Näytillä olevien eläinten määrä on romahtanut lähemmäs -40%. Paikat ovat päässeet pah811095