Heti vaalien jälkeen alkaa EU liittovaltion muodostamis keskusteltut.
.
Kesällä EU tulee olemaan kokoomuksen keskeisin aihe Suomen viemiseksi Saksan ja Ranskan sylikoiraksi.
.
Jos äänsetät KOKOOMUSTA, samalla äänestät Suomen EU:hun, sillä kokoomus käyttää sitä mandaattinaan liitossopimuksen tekemisessä.
.
Jos äänestät PERUSSUOMALAISTA Huhtasaarta, ei EU-pakkoliitoksesta tule mitään, koska uusi presidentti estää lupauksen mukaisesti sen vaikka käyttämällä veeto-oikeuttaan.
.
PIDÄ MIELESSÄ........
.
VIITONEN.....niin kiero kokoomus ei pääse jyräämään.
.
Kesällä EU tulee olemaan kokoomuksen keskeisin aihe Suomen viemiseksi Saksan ja Ranskan sylikoiraksi.
.
Jos äänsetät KOKOOMUSTA, samalla äänestät Suomen EU:hun, sillä kokoomus käyttää sitä mandaattinaan liitossopimuksen tekemisessä.
.
Jos äänestät PERUSSUOMALAISTA Huhtasaarta, ei EU-pakkoliitoksesta tule mitään, koska uusi presidentti estää lupauksen mukaisesti sen vaikka käyttämällä veeto-oikeuttaan.
.
PIDÄ MIELESSÄ........
.
VIITONEN.....niin kiero kokoomus ei pääse jyräämään.
Vastaukset 21
Vanhimmat
Kaikki tuo on totta.
( Yle 7.12.2017)
"Saksan sosialidemokraattisen puolueen SPD:n puheenjohtaja Martin Schulz on kertonut puolueensa kokouksessa poliittisista suunnitelmistaan. Puolueen on määrä lähiaikoina ilmoittaa, lähteekö se Angela Merkelin johtamien kristillisdemokraattien kanssa varsinaisiin hallitusneuvotteluihin.
Schulz tunnetaan vahvana EU:n liittovaltiokehityksen puolestapuhujana. Tämän hän toi nytkin julki.
Schulzin mielestä EU:sta pitäisi tehdä liittovaltio, "Euroopan Yhdysvallat", vuoteen 2025 mennessä.
Ne maat, jotka eivät hyväksyisi EU:n perussopimusten muutosta liittovaltioksi, putoaisivat Schulzin mielestä automaattisesti ulos unionista".
------------------------------
Haluatteko mukaan tuohon sosialismiin?
Suomi ei ole enää itsenäinen tuon ruljanssin jälkeen, vaan olisimme eeuun pohjoisin maakunta.
Valitkaa Laura Huhtasaari presidentiksemme, niin estämme liittovaltioon pakottamisen.
Ettäkös te rupusakki oo jo aloottanut keskenännä keskustelun EU:sta ja maahanmuuttajavastaasen toimintanna.
Painukaa helevettihin.
Matujen ei pitäisi puuttua miesten asioihin. !
Moni ei tajua lainkaan, mitä Niinistön valitseminen merkitsee EU-liitoksen loppuun viemisessä.
.
Estäminen tehdään vain VIITOSELLA. !
No halvalla menee jos vitonen riittää.
No...sittenhän sen pitäis sinullekin rahattomalle kannattaa. ?
Niinistöhän sanoi jossakin vaalitentissä, että hänellä on joitakin asioita kesken.
Niinpä niin.
Politiikot näkyvät luottavan siihen, että liittovaltiota ei tule.
Kuitenkin Eu:n jatkuva ongelma on, ettei ole yhteistä päätöksentekoa, ei riittävää yhteistä ääntä ja päätöksentekoa.
Tämä ei tule riittämään Eu:n johtajavaltioille.
Nyt jo halutaan että tehtäisiin jako parempaan ja nämä ehdot täyttävään A-porukkaan ja sivuraiteille joutavaan B-ryhmään.
Presidenttikeskusteluissa tästä kerran kuulin puhuttavankin. Ehdokkaalla, joka Eu:ta puolustaa, oli kanta, että meidän tulee olla ehdottomasti tässä A-ryhmässä.
Kuitenkin samaan aikaan hän ei hyväksy liittovaltiokehitystä. Jatkuva yhteinäisyyden ja yhteisen toiminnan lisäämisen tarve ei ilmeisesti ehdokkaidemme mielestä ole johtamassa yhteisiin budjetteihin, yhteiseen politiikkaan, yhteiseen lainsäädäntöön, yhteiseen puolustukseen jne. Siis liittovaltioon.
Näin stä samaa asiaa EU-liittovaltioistumista kieroillaan kiertelyin.
Tulee. Aivan varmasti,.
Valitkaa nyt oikein. Viimeinen mahdollisuus Suomelle.
Ehdotan vitosen äänestämistä.
Keskustelu EU-liitoksesta oli hyvin vähäistä, sitä selvästi pidetään vakanalla.
Natosta keskusteltiin ja Trumpista, Putinista ja Venäjästä tarkoituksellisesti peitellen taitavasti EU-keskustelu.
.
Toimittajat oli valmennettu pitämään EU-liitoksesta suut sutturalla, eli turvat tukossa.
.
Jos Niinistö valitaan niin peli on siltä osalta pelattu. Kokoomus vie ja myy Suomen sanoipa kuka mitä tahansa.
.
ÄÄNESTÄJÄT....NYT ON TOSI KYSYMYKSESSÄ. Tämä ei ole mitään pelleilyä vaan näissä vaaleisssa ratkaistaan myös se, kenellä on jatkossa valta tällä maaperällä,
.
Merkelillä vai Macronilla.
Niinistön ympäripyöreys kaikissa tenteissä esitetyissä kysymyksissä antaa odottaa nimenomaan EU:hun liitosta ilman kansanäänestystä.
.
Niiistö pitää varmaan näiden vaalien tulosta myös myönteisenä EU-liittymiselle, joten kansalta ei enää tarvitse kysellä mitään.
Eipäs unohdeta, että Paavo nämä asiat on tuonut esille ja siksi Paavoa äänestämään! Huhtasaari se vain kopioi kaiken tekemänsä..
Huhtasaaren ajatukset liityvät lähinnä ydinpommeihin, jotka suomeen suunnattuna Putin sormi napilla
Populistin puheet on pelkkiä puheita. EU -jäsenyydestä ei päätä presidentti, oli se sitten Niinistö tai Huhtasaari, tai kuka hyvänsä. Huhtasaari kalastelee ääniä populismillaan, ja käyttää vallitsevaa tilannetta hyväkseen. Suomi on demokraattinen tasavalta, ja mahdollisesta EU:sta eroamisesta päättää kansa. Kansaan kuuluvat myös kokoomuksen, vihreiden, vasemmiston, SDP:n ym. puolueiden kannattajat ja sitoutumattomat. Suomen kansa ei ole yhtä kuin perussuomalaisten kannattajat, eikä Huhtasaari (jos presidentiksi valitaan) voi demokratiaa muuttaa. Jos diktatuuria haluatte, niin tervemenoa hakemaan turvapaikkaa vaikkapa Pohjois-Koreasta.
Niinistö on populisti, hankki koeputkivauvankin vaalit voittaakseen. ?
https://mvlehti.net/2018/01/25/paivan-video-laura-ja-leo-nujertavat-mediamonsterin/
Mediamonsteri kävi ihmisten sananvapauden kimppuun. Miten sitten kävi?
nyt hurstikin jo itkua vääntää kannattiko luottaa saleen?
Niinistö salaa todelliset aikeensa. Kokoomuslaiset ovat aina valehdelleet vaalien alla, lupaavat sitä ja tätä.
Vaalien jälkeen karmea totuus paljastuu kansalle.
Uskokaa hyvät ihmiset, ääni Lauralle 5 tai ääni Paavolle 7 pelastaa itsenäisen Suomen.
Viimeisessä vaalikeskustelussa Niinistö vältteli kaikin keinoin Nato ja EU kysymyksiä.
.
Merkit ovat sellaiset, ettei aisiasta keskutella ennen päätöksiä kansan kuullen.
Keväällä kansa saa kuulla yllätyksenä EU-liitoksesta, jos Niinistö valitaan.
Sekoomus Sauli on pysäytettävä!