Alkaako tästä WW3? Kuka on syyllinen? NATO? Joutuuko Suomi vedetyksi mukaan? Suomalaispanssareitahan on nähty jo Jemenin puolella? Miksi asekauppaa ei saada kuriin? Missä YK? Miksi kukaan ei tee mitään? Vastauksia pliis!
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3839601-saksassa-vaaditaan-luopumista-turkin-panssarien-modernisoinnista
https://www.kansanuutiset.fi/artikkeli/3839601-saksassa-vaaditaan-luopumista-turkin-panssarien-modernisoinnista
Vastaukset 14
Vanhimmat
Aseita on tarkoitus käyttää sotimiseen. Käyttämätön ase on sama asia kuin hankkisi auton eikä ajaisi sillä koskaan.
Aseita ja autoja ole mikään pakko käyttää tappamiseen. Esimerkiksi tarkkuusammuntaa voi harrastaa muuten vaan, ja autoa voi käyttää vaikkapa työmatkoihin.
Ja lumessa kulkevaa kuorma-autoa voi käyttää hiekka-aavikolla ja sinne lavalle voi laittaa isoja aseita, jne.
Presidentti Niinistö on siunannut nämä aseviennit.
Kuules valtakunnanpöljäke, ne ovat ihan turkkilaisia panssareita. Jos ajat saksassa tehdyllä autolla suomessa, tarkoittaako se sitä, että saksalaiset tulivat ajelulle ?
Saksalaisilla autoilla on tapettu monta suomalaistakin. Lisäksi ovat vielä nämä salakavalasti tappavat (lähinnä VAG-konsernin valmistamat) diesel-hiukkasaseet. Paljon on saksalaista aseistusta uhkaamassa maailman ihmisiä.
Suomi tekee ja juutalaiset sanelee miten.
Saksalaiset ovat toistaiseksi lopettaneet panssareidensa uudistamisen Turkille, koska niitä on käytetty hyökkäyksessä Syyriaa vastaan. Niin petti taas Nato-maa toisen Nato-maan.
Aseita voi käyttää myös puolustamiseen ,ei ole pakko hyökätä vaikka niitä omistaa.Miksei muuten Japania syytellä ,kun Toyota Hilux näyttä olevan suosituin hyökkäysvaunu afrikassa ja lähi-idässä.Kerran uutisfilmissä päästeli mustat kapinalliset hiluxilla konekivääri lavalla ja suomalaisen putkiliikkeen mainokset kyljessä.
Ehkä siksi koska Hiluxit eivät ole japanialaisia? Thaimaa on pickup-valmistuksen mekka. Hiluxeja tehdään/on tehty Thaimaan lisäksi Argentinassa, Etelä-Afrikassa ja Venezuelassa.
Valmistetaan missä vain ,mutta Toyota on Japanilainen firma
Nimenomaan valmistusmaa on se mikä ratkaisee. Jos saksalaiset eivät olisi suostuneet tekemään tappovehkeitä (Saksa on muuten maailman 3. suurin asekauppias), niin saksalaiset panssarit eivät kylväisi tuhoa Syyriassa.
Mistä saa olalta laukaistavia sinkoja? Alkaisin harrastamaan pilkkaan ampumista.
Sais nyt näin aluksi yhden käsikranun. Miten sillä muuten harrastetaan tarkka-ammuntaa? Kuulemma Ruotsissa on jo kovin suosittu laji.
Kanadalaisia sotilasajoneuvoja Suomen rajan Norjaan.
https://yle.fi/uutiset/3-10041223