Työtön kumartaa ja hyppii vaikka tasajalkaa jos hänen herransa niin päättää.
Ministeri lindström on työttömien kuningas.
kapteeni.käskee
9152
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kun Lindström käski, moni yli 60-vuotias töyötön lähti eläkkeelle. On se kuningas.
Timo Soinin johtamien petturi-PERSUjen takin käännös on saavuttanut kulminaatio-pisteen.
Sinisiä unelmoijia ei kohta ole olemassakaan.
Kaikki persut olivat mukana kun hallitusohjelmaa laadittiin. Työttömien kurmuuttaminen, jos aktiivimallin sellaiseksi käsittää, oli kirjoitettu jo silloin persujen puolueohjelmaan ja sen pystyi sieltä lukemaan kuka halusi. Nyt persujen toiminta keskittyy jäsentenväliseen kisailuun. Tynkäpersut ovat taas oppositiossa ja sama räksytys jatkuu kuin ennen viime eduskuntavaalejakin. Tältä se ainakin näyttää.
Perussuomalaisista on ollut lähinnä se hyöty, että muut puolueet ovat joutuneet reivaamaan vähän maahanmuuttopolitiikkaa ja esimerkiksi se, että he ovat kiinnittäneet huomiota Ruotsin varoittavaan esimerkkiin siitä, kun maahanmuutto on mennyt holtittomaksi. Onko vastaus rajojen sulkeminen kokonaan, se onkin toinen juttu.
Mutta ruotsin tiellä ollaan edelleen. Mutta onhan se kätevää kun yk:n rauhanturvaajia lähetetään ruotsiin niin kun sitten myöhemmin joutuvat tulemaan suomeen niin on valmiit systeemit kehitetty jo pohjoismaita varten.
Suomi ei ole toistaiseksi lisännyt maahanmuuttoa tai nostanut pakolaiskiintiötä. Siinä mielessä ei olla Ruotsin tiellä. Turvapaikanhakijoita tuli, vaan turvapaikanhakija ei ole sama asia kuin maahanmuuttaja tai turvapaikan saanut.
Suomen systeemit ovat olleet täysin tukossa. Käsittelyt ja turvapaikkatutkinnat kestävät käsittämättömän kauan eikä palauttaminen ole sujunut niin kuin tarvittaessa pitäisi.
Paperittomien jääminen maahan ei ole hyvä asia. En ole havainnut persujen enkä muidenkaan erityisesti esittäneen ratkaisuja.
Turvapaikkatutkinnan pitäisi olla niin nopeaa, että lähtö tulee nopeasti, jos ei ole oikeutta turvapaikkaan. En minä keksi muuta keinoa, kuin että on pakko olla riittävästi väkeä tutkimassa, täyttyykö ehdot vai ei. Jos ei täyty, kansanomaisesti sanottuna postimerkki perseeseen eli äkkilähtö.
No kyllä niitä vaan tänne koko ajan tulee tasaista tahtia vaikkakaan ei sentään sitä tahtia kun se kuuluisa bussi karavaani ruotsista. Ja paine lisä ottoihin eeuu tasolta on valtava.
Näistä ei vain huudella julkisuudessa ja varsinkaan vaalien alla.
kiristetty sehän oli tämän hallituksen Orpo joka niitä laski 35000 maahan että akan juuri perustetulle viranomaisvalituksiin keskittyneelle firmalle riittäisi asiakkaita, Orpo piru haki ne Ruotsin rajalta ja laittoi varusmiehet kantamaan kunniavieraiden laukut etteivät vieraat saisi kuvaa että Suomessa on huono palvelu ilman että siitä joutuu maksamaan itse.
mihinkään lähde kun istuva presidentti valistaa että maassa laittomasti oleskeleva ei ole millään tavalla rikollinen eikä laiton maassa oleskelu ole rikos.
Linkkiä, please missä valistaa, jos sinulla sellainen on.
Viitannet tähän, mutta siinä hän ei todellakaan väitä, ettei laiton maassaolo olisi rikos.
"Presidentti Sauli Niinistö ei suoraan tuomitse kielteisen turvapaikkapäätöksen saaneiden ihmisten piilottelua. Asiasta kysyttiin MTV:n presidenttitentissä keskiviikkoiltana. Niinistön mielestä raja menee viranomaisten kyselyssä."