Haaviston koulutustaso
gfhjghjj
23476
1Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Ketjusta on poistettu 10 sääntöjenvastaista viestiä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 23
Vanhimmat
Joku tuolla yhdellä palstalla aikoi äänestää professori Pekka Haavistoa, kun hän on käynyt vierailevana professorina yliopistolla ja miellyttänyt puheillaan häntä.
----------------------------------------------
Jumankauta, esiintyykö tuo ylioppilas professorina meillä ja muualla?
Esiintyy. Pokkaa piisaa.
Tiedemaailman mädännäisyydestä kertoo, että ylioppilaille myönnetään professorin virkoja. Siis ihmisille, joilla ei ole mitään akateemisia meriittejä, eikä edes opintoja!
Hyvä esimerkki on ylioppilas Pauli Aalto-Setälä, joka on nykyään professori. Samaa sarjaa Haaviston kanssa.
Ihmettelen, että yliopistojen henkilökunta ei nosta tästä asiasta isompaa metakkaa! Ja mediakin kiltisti vaikenee.
Rahalla voi ostaa monia todistuksia moniosaaja tohtori professori.
Voi prkl.
Saako valehtelulla ääniä?
Niin, presidenttiehdokkaiden koulutustaso on ollut parilla viimeisimmällä kierroksella keskimäärin ottaen nolostuttavan alhainen. Sivistystasosta puhumattakaan. Elämänkoulu ja politiikassa melskaaminen voivat riittää menestymiseen tavistouhuissa, mutta presidentin virkaan niiden ei pitäisi riittää.
Koulutus nyt ei takaa mitään elämässä.
Homo "Pekka" Haavistoa ei tule valita Suomen presidentiksi. Darfurissakin vain pysytteli hotellissa ja joi samppakaljaa.
Ruskean reiän ritarikunnan valeprofessori. Tuosta ”miehestä” ei tule enää koskaan tehdä minkäänsortin päättäjää, oli se miten macho makuuhuoneessa sitten tahansa.
Mietin viime yönä, että on meillä kanss’ yks’ erikoinen kööri presidenttiehdokkaita!!
– Niinistö … vanha mies nai nuoren naisen edellisen mentyä
– Haavisto … hyvä mies, mutta köh, köh
– Väyrynen … ansioitunut vanhapari yrittää vielä kerran
– Vanhanen … vempula
– Kyllönen … puhuu ihan mitä sattuu ja antaa Suomen kaikille
– Haatainen … EU on Suomea tärkeämpi
– Huhtasaari … reipas ja älykäs nuori nainen, jolla on normaali perhe-elämä
Suomessa on johtajapula, tosin voi olla ettei niinistön ylivoima paljon kiihota ajatuksesta kakkosen paikasta. Haavistohan on ikuinen kakkonen.
Haavisto on täysi nolla! Ei koulutusta ammattiin, ei ymmärrystä tavallisien perheiden asioista, ei ymmärrystä turvallisuudesta, ei armejjasta, ei ymmärystä työnteosta, ei tämän maan asioista, ei ymmärrystä taloudesta, ei ylipäätään ymmärrystä mistään. Lähetetään mies afganistaniin rauhaaturvaamaan kahdeksivuodeksi ja kysytään sitten mitä kuuluu,,,
– Niinistö … sisimmässään porvari. ei saa työväestön ääniä
– Haavisto … vihreat arvot ihmisarvojen edellä.
– Väyrynen … ajaa Suomen puolueettomuspolitiikkaa
– Vanhanen … opportunisti
– Kyllönen … vasemmistolainen (kommunistien parissa haukkumasana)
– Haatainen … EU on Suomea tärkeämpi (ei ymärrä kommunisteja)
– Huhtasaari … Ei puhu uskonasioista. Lyhytkatseinen
Suomi takaisin! Se on kaukoviisasta.
Vain ylioppilas ja millähän arvosanoilla?
Yhtä kova koulutus kuin Steen Christtensseeniä alati ylistävällä Paavo Arhinmäellä.
Pahin aika oli kuuskyt-, seitkyt- ja kaheskyt luvulla kun joka perheessä oli näitä takatuuppareita,meilläkin oli Opel Kadet.
Säälittävää, että koulutuksen kärkimaana profiloituvat Suomi ei pysty tarjoamaan oppiarvoiltaan laadukkaampia pressaehdokkaita, aivan keskitasoa ja alempaa paitsi tohtorismies Väyrynen. Onko niin, että ne joilla ei äly tai kärsivällisyys riitä kunnolliseen opiskeluun, päätyvät politiikkaan leveämmän leivän toivossa, siltä nimittäin näyttää. Taviskansalta kylläkin vaaditaan jos jonkinlaista koulutusta aivan pilipalihommiinkin.
Poltiikko on puhetyöläinen kun taas akateemiset opinnot vaativat enemmän kirjallista lahjakkuutta.
Asiaa,samalla ei voi kuin ihmetellä miten ihmisiä yhä kohdellaan Suomessa päättäjien taholta ottaen huomioon että valtaosalla kansalaisista alkaa olla vähintään keskiasteen opiskelut suoritettu,tietoa ja yleis-sivistystä siis löytyy mutta ihmisiä kohdellaan kuin jotain lukemattomia tomppeleita mallia seitsemän veljestä.
salen paperit laatikossa?
Haavisto on yhtä kevyttä huttua kuin cityvihreys.
Millaisia noi ehdokkaat ovat, taitaa kaikkien opiskelupapereissa olla jotain epäselvyyksiä, mistä se kertoo?
Haavisto on kummallinen tapaus, herättää myötätuntoa, uskottavuutta ...miksi. Haavisto selostaa samoja jo tuhanteen kertaan kuultuja asioita; rauhanturvaamisesta, afrikasta jne. jne. ei ole käynyt armeijaa, ei ole tietenkään ollut mikään rauhanturvaaja. Haavisto on kielelllisesti sujuvapuheinen, saa ihmiset uskomaan enempään kuin hän edes on. Haaviston ystävällinen, nallekarhumainen olemus viehättää ihmisiä ja he sokeutuvat tälle ihmiselle, joka ei ole päässyt ns. puusta pitkälle, vaan hokee joka keskustelussa aina niitä samoja fraasejaan...ei jatkoon....tyhjä tynnyri. Itse en ole homokammoinen, mutta jos Haavisto valittaisiin, menisi Venäjän rajat kiinni välittömästi tai meillä ei olisi keskusteluyhteyttä....