Eilen 25.1.2018 Ylen järjestämän suuren vaalikeskustelun yleisöäänestyksen tulos kertoo todellisesta ehdokkaiden kannatuksesta. Sen mukaan Sauli Niinistö sai vain 27,5 % annetuista äänistä. Laura huhtasaari oli toiseksi suosituin 16,4 prosentin äänisaalilla. Tämä tulos on kaukana siitä YLE'n ylen masinoimasta gallup hypetyksestä Niinistön hyväksi.
Tulee toinen kierros, johon osallistuvat Sauli Niinistö ja Laura Huhtasaari. Nyt puhaltavat raikkaat tuulet. Tuleeko monelle itkupotku raivokohtauksia, jos Huhtasaari valitaan presidentiksi?
Tammikuu 25.1.2018
Ehokas Äänet, kpl Kannatus %
1 Sauli Niinistö 3065 27,5
2 Laura Huhtasaari 1822 16,4
3 Pekka Haavisto 1665 14,9
4 Matti Vanhanen 1261 11,3
5 Paavo Väyrynen 1198 10,8
6 Tuula Haatainen 978 8,8
7 Merja Kyllönen 668 6,0
8 Nils Torvalds 485 4,4
yht. 11142 ääntä
Sauli Niinistön kannatus enää 27,5 %
40
1454
Vastaukset
- peukkuja
Kaunis Suomineito voittoon!
Maailma rakastaa tulevaa Suomen presidenttiä, kaunista Suomen maatamme edustavaa kaunista Lauraa!
Suomi nousuun Lauralla!- niinnnnkö
Tue Putinia, äänestä Niinnnistöä?
- Laura5
Lauran Huthasaaren arvomaailma on suomalaisten suuren enemmistön.
Niinistön EU&Kokoomus arvot ovat viemässä maatamme tuhoon.
- silmät.auki
Arvasin että gallup-tulos oli valhetta ja ostettu. Jostain muusta pressa kuin niinistöstä niin Suomi nousee! Niinistö on oman edun tavoittelija numero 1 ja huono edustamaan Suomea.
- fbhgbg
Jos maksaa saa paljon ääniä.
- näin.on.nähtävä
Kovin Kivisen(kok) käskystä YLE tänään valjastettu Niinistön kehumiseen. Eilinen tentti täyosuma? Eiks toi toimarin virka ylellä oo poliittinen, joten kokkareillekko tuo tuleva hakuprosessi on suunnattu?
- Kokoomus_laittoi
heti tilaisuuden saatuaan Kivisen (kok) ylenannin johtajaks ja Kivinen (kok) ostaa kannatuskyselyt Taloustutkimukselta jonka omistaa kansanedustaja miljonääri Eero Lehti (kok).
- Vai.yleisö
Piti ihan käydä itse lukemassa moinen ihme vaikka en ylen sivuilla ole aikoihin areenaa lukuunottamatta käynyt. Ja toden totta huhtasaari oli toisena tuossa äänestyksessä. Mutta silmään pisti heti maininta että tuo järjestys määräytyi yleisön mielipiteistä eli ihan kun studio yleisö olisi nuo äänet antanut vaikka kyseessä oli jokaiselle suomalaiselle tv katsojalle vapaa äänestys.
- Myösäänestäjätsyyniin
Juurikin noin,mutta ihmisten tekemistä vaalikoneista saisi paremman gallupin,ketä ehdokasta on ehdotettu eniten ihmisille ,kysyä voisi myös aiotko äänestää ehdotettua ehdokasta,prosenttiluvut voisi ilmoittaa sekä niistä ketkä aikoo mutta myös niistä ketä on ehdotettu ja jotka olisi linjassa ihmisen omien valintojem kanssa js sekä myös joitain yleisiä tietoja vaaliikoneen tekijästä jostsa saisi selville millaisia ihmisiä äänestää ketäkin ehdokasta.
Ja myös äänestyskuponkeihin pitäisi saada vähän enemmän tietoa kuka äänesti ja ketä ja miksi.
Vaalit on vakava poliittinen prosessi ja myös äänestäjien on oltava äänestettävän kanssa samoilla linjoilla miten maata johdetaan,jos ei ole,pitäisi äänestysoikeus ottaa pois lievään syyntakeettomuuteen vedoten. Ei ole mitään mieltä jos äänestyksissä annettaisiin ääniä mielivaltaisesti.
Maailmassa ei voi eikä saa elää ihan miten lystää äänestäjätkään kuten poliitikotkaan ei voi vaan heidän on seistävä sanojensa takana,näin kuuluu myös olla äänestäjillä.
Olet vastuussa siitä mitä teet ja mitä jätät tekemättä.
Esim.on aivan absurdia jos markkinataloudessa köyhä antaa äänensä kokoomukselle ja päinvastoin rikas tai valtion edustaja antaisi äänensä vasemmistolle jakaakseen kaikki rahansa pois köyhille ja ottaisi siihen vielä velkaa että itse tai valtio menisi konkurssiin,eihän tuommoisessa äänestämisessä olisi mitään mieltä vaan pitäisi heti lakkauttaa toimimattomana. - Kyselijä-77
Myösäänestäjätsyyniin kirjoitti:
Juurikin noin,mutta ihmisten tekemistä vaalikoneista saisi paremman gallupin,ketä ehdokasta on ehdotettu eniten ihmisille ,kysyä voisi myös aiotko äänestää ehdotettua ehdokasta,prosenttiluvut voisi ilmoittaa sekä niistä ketkä aikoo mutta myös niistä ketä on ehdotettu ja jotka olisi linjassa ihmisen omien valintojem kanssa js sekä myös joitain yleisiä tietoja vaaliikoneen tekijästä jostsa saisi selville millaisia ihmisiä äänestää ketäkin ehdokasta.
Ja myös äänestyskuponkeihin pitäisi saada vähän enemmän tietoa kuka äänesti ja ketä ja miksi.
Vaalit on vakava poliittinen prosessi ja myös äänestäjien on oltava äänestettävän kanssa samoilla linjoilla miten maata johdetaan,jos ei ole,pitäisi äänestysoikeus ottaa pois lievään syyntakeettomuuteen vedoten. Ei ole mitään mieltä jos äänestyksissä annettaisiin ääniä mielivaltaisesti.
Maailmassa ei voi eikä saa elää ihan miten lystää äänestäjätkään kuten poliitikotkaan ei voi vaan heidän on seistävä sanojensa takana,näin kuuluu myös olla äänestäjillä.
Olet vastuussa siitä mitä teet ja mitä jätät tekemättä.
Esim.on aivan absurdia jos markkinataloudessa köyhä antaa äänensä kokoomukselle ja päinvastoin rikas tai valtion edustaja antaisi äänensä vasemmistolle jakaakseen kaikki rahansa pois köyhille ja ottaisi siihen vielä velkaa että itse tai valtio menisi konkurssiin,eihän tuommoisessa äänestämisessä olisi mitään mieltä vaan pitäisi heti lakkauttaa toimimattomana."Esim.on aivan absurdia jos markkinataloudessa köyhä antaa äänensä kokoomukselle ja päinvastoin rikas tai valtion edustaja antaisi äänensä vasemmistolle jakaakseen kaikki rahansa pois köyhille ja ottaisi siihen vielä velkaa että itse tai valtio menisi konkurssiin,eihän tuommoisessa äänestämisessä olisi mitään mieltä vaan pitäisi heti lakkauttaa toimimattomana."
Olet nyt vähän hakoteillä tässä asiassa. Ihminen tekee äänestyspäätöksen kokonaisharkinnan perusteella kuten myös sen mitä asiaa äänestys koskee. Esim. presindentinvaaleissa valitaan ulkopolitiikan johtaja, ei talouspolitiikan. Jos siis Kokoomuslainen osaa sinusta hoitaa tämän tehtävän parhaiten, ei sillä ole väliä mitä mieltä tuo ehdokas on jostain sisäpolitiikkaan liittyvästä talousasiasta.
Myöskin muissa vaaleissa asiat tulee nähdä laajemmassa perspektiivissä kuin vain yksittäisten asioiden kautta. Jos joku rikas on valmis maksamaan enemmän veroja jotta yhteiskunta muuttuu solidaarisemmaksi ja kenties tasa-arvoisemmaksi niin miksi hän ei saisi äänestää vasemmistoa jos se vastaa hänen arvomaailmaansa eikä hän välitä niin paljon pelkästä rahasta? Tai jos köyhä kokee parinteiset ja konservatiiviset arvot itselleen läheisimmiksi niin miksi hän ei saisi äänestää niin vaikka se ei ehkä puhtaasti taloudellisessa mielessä olisikaan se järkevin ratkaisu?
Ihmiset siis priorisoivat asioita ja joku asia voi olla kyynnyskysymys. Hän ei siis voi kuvitella äänestävänsä ehdokasta joka on 9/10 samaa mieltä mutta eri mieltä juuri tuossa ratkaisevassa asiassa. Joten hän äänestää ehdokasta joka on vain 7/10 samaa mieltä mutta samaa mieltä juuri tuosta tärkeimmästä. Onko se sinusta väärin?
- nyt.paukutpeliin
On muuten HUOMATTAVASTI suurempi otos kuin oikeisto-YLEn tai herrrliinin sanomien manipulointi-"gallupeissa", joissa niinistö menee seuraavalle kierrokselle mokun aivopesun tuloksena yli 60 % kannatuksella.
Niiden on tehtävä nyt kaikkensa.... ymmärrätkö moku ja sopuli:
https://youtu.be/JK_mdxzNKYI- HyväLauraviisi
Ylen on epärehellisyytensä näissä vaaleissa näyttänyt, mutta ei anteeksipyyntöä ei ole tullut.
Laura Huthasaari on Suomen ykkös ehdokas.
https://karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/170188-asiantuntijat-erityisesti-huhtasaaren-ja-vayrysen-vaalikannatus-voi-olla-gallupeja-kovempi
- fakeagain
Niinistö saa 1 äänen, säälittävää.
Ylen vaalitgallupit saa suomen #fakenews awards kunniapalkinnon. - Saas.nährä
Se vaan että kun pirttien mummelit ym noin 500.000 immeistä, jotka eivät eivät edes tiedä mikä some on, menevät uurnille niin tulos on sitten vähän toisen mallinen?
- näihänon
Pirttien mummot on olleet kovin pahoillaan Niinistön homolain allekirjoituksesta, joten voi näkyä vaalituloksessa.
- MahdollisuudetHyvät
Vanhuksissakin on somettajia ja moni lukee vähintäänkin uutiset / lehdet sähköisenä nähden kommentointiosiot, ehkä itsekkin kommentoiden ja eläkeläiset katsovat sännöllisesti kaikki vaalitentit ja väittelyt.
- pettumusss
Ollut Sauli suuri pettymys , koittaa paeta moraalista vastuutaan selvästi , tuo aktiivi mallin hyväksyntä toi sen varsin hyvin esiin viimeistään ,hyväksyy täten että kaikkia ihmisiä,sairaita,vanhempia,eri puolella asuvia jne, kohdellaan yhtenä karjana, tuo ei tuo yhtään lisää työpaikkaa,kyllä yritys osaa laskea onko tuottavaa palkata henkilökuntaa, ei se koe olevansa sosiaalitoimisto , aivan turhaa ihmisten juoksuttamista jossa ei muuta kun tuhlataan jälleen varoja konsultti toimistoille kuten muutama vuosikymmen sitten tuota koetettiin ja todettiin kalliiksi ja tuloksettomaksi. kyllä se kalju päämies uskalsi puuttua epäoikeudenmukaisuuteen eikä paennet velvollisuuksiaan kansaa kohtaan työnkuvan taakse.
- Tutkittsvss
Taitaa tulla lopullinen niitti galluppien tekijöille mikäli tulos on jotain muuta mitä on äänestäjille yritetty kertoa. No selityksiä kyllä löytyy.
- Vaaliohjelmattehty
Kivisen lähdön ajoitus vähän ihmetyttää.
- Laura5
Taisi saada niin paljon tiskinalta Saulin vaalirahaa, että on paras häipyä ulkomaille, ennen kun joutuu tilile Lauran koulukiusaamisesta ym
Suomenkansan manipuloinnista, mikä on jatkunut vuosia?
http://artoluukkanen.puheenvuoro.uusisuomi.fi/249557-lauran-kohtelu-koulukiusaamista
- Pekkawalden
Huhtasaari saa yli 10 prosenttia enemmän äänistä kuin gallupit väittävät. Nostan tämän viestin sunnuntai iltana ylös.
- tuki5
Asiantuntijoiden sanoista huolimatta Yle jatkaa väärien galluptietojen jakamista, eikö heidän olisi syytä lopettaa sellainen?
https://karjalainen.fi/uutiset/uutis-alueet/kotimaa/item/170188-asiantuntijat-erityisesti-huhtasaaren-ja-vayrysen-vaalikannatus-voi-olla-gallupeja-kovempi
Miksi Yle on isänmaallista ehdokasta vastaan noin törkeästi?
Kansan täysi tuki kuuluu Lauralle.
- maistakaa5
kokoomus äänestää 5
hyvää 5-5-5-5-5 - Khggfddd
Niinistön kannatus mukailee Kokoomuksen kannatusta, joka on n.25% eli tuon kyselyn tulos on hyvinkin realistinen. Ei kait köyhien duunarien ja köyhytetyn keskiluokan kannata Niinistöä äänestää, jos on vähääkään itsesuojeluvaistoa jäljellä.
- eiköole
aika pelle on tämä veitikka tai sitten hän ei osaa lukea eikä ymmärrä puhuttua kun uutisissa oli kannatus % kaikille ihka numeroin ja toimittaja luki samat ja nyt tämä pölvästi ilmoittelee omiaan surkimus sinulla taitaa olla äänestys lippu hukassa
- 5or7
Galluppi, jonka vastaajia ei ole etukäteen tarkoin valittu, antaa erilaisia tuloksia: http://www.kansangallup.fi/presidentinvaalit2018/
- TotuusSattuuQC
Niin. Jos teet gallupin puolueiden kannatuksesta vaikka Perussuomalaisten puolukokoukseen osallistuvien keksuudessa niin saat varsin eri tuloksen kuin jos kysyt samaa Kokoomuksen puolukokouksen osallistujilta.
Eli mitään todellista järkeä noissa tuollaisissa kohdentamattomissa kyselyissä ei ole. Tulos voi olla ihan mitä tahansa. - äänestin.parasta7
Eikö kukaan äänestä tässä gallupissa Matti Vanhasta ?
Palatakseni YLEn 25.1 ns. suureen vaalikeskusteluun.
Juontajat antoivat hyvin usein puheenvuoron Matti Vanhaselle. Rupesi oikein häiritsemään tämä puolueellisuudeksi nimettävä käytäntö. Ei ihme, jos sitten nousi vähän ylöspäin vaalikarjan äänestyksessä.
Juontajien kaikissa vaalitenteissä harjoittama jopa rasistinen suhtautuminen Huhtasaareen ja Väyryseen häiritsi. TOivon, että he menestyvät lopullisessa äänestyksessä sunnuntaina.
Juontajien käytös on ollut törkeää. Miten tällaista on sallittu veronmaksajien varoilla yllä pidettävässä laitoksessa? Vai onko juontajat päässeet Kivisen lähtöpuuhien vuoksi toteuttamaan vapaasti antipatioitaan ja sympatioitaan valtakunnallisissa lähetyksissä. Joka tapauksessa erittäin moitittavaa, ei hyväksyttävää työskentelyä.
Toivoa sopii, että seuraavissa vaaleissa juontajat ovat eri henkilöitä ja kohtelevat ehdokkaita ja puolueiden edustajia täysin tasavertaisesti. Sen pitäisi olla itsestään selvää, mutta sitä se ei ole ollut.
- Joo_se_kummasti
katoaa Ninistön kannatus kun Kokoomuksen omat firmat kuten Taloustutkimus eivät pääse manipuloimaan kyselyjen tuloksia.
- sanokaa.sanoneen
Sunnuntaina tulee veret seisauttava jytky.
- äänestämään
Onneksi Yle Henkkeli helpotti valinnassa.
- ei.jatkoon
Pietarissa on hakattu hikipäässä sionisti Huhtasaarelle tukea.
- LH_5
Se on nyt niin että tulee jytky.Laura-jytky.
- tämäonihannäina
Minä kyllä uskon, että jos toiselle kierrokselle mennään, siinä on kaksi kovaa mukana.
Niinistö ja Väyrynen.- Väkä-ei-ole-huono
Väyrynen ei pärjää kovin hyvin vaalikoneissa, eikä sen videoita katsota, eikä Paavon toritapaamisissa ole ollut kovaa tungosta.
Nämä kaikki yhdessä, eivät nämä millään lailla 2-kierrosta Paavolle lupaile. Kannatuskortin lähetin marraskuulla Väyryselle, mutta ei vanhaisäntä ole nyt mitalisijoilla tänä vuonna.
- SurSanoPerskärpäinen
Kärpäsenä katossa hetken ennen ensi Sunnuntaita Saulin vaalikapineteissa. Tarkkailemassa istuvan pressan viimeisiä mielipiteitään työttömästä kansastaan.
- Kiskatti
Saulin vaietut salaisuudet..Suomimedia, kuka viitsii googlata. Se tiputtaa kyllä monta kukkahattutätiä, jotka nyt ovat aivan hurmoksessa vaalivauvasta, ainakin uskoisin, mikäli heillä on vähänkään moraalia. Laura voittoon.
- äitykkä
Nämä luvut ovat vain arvailua,kukaan ei tiedä mikä on oikeasti tilanne.Miksi ihmisiä vedätetään?
- ugjghgky
Saulin prosentit.
Poliisin tietoon tulleitten raiskausten määrä on alkuvuoden aikana kasvanut noin 23 prosenttia eli niitä on ilmoitettu 115 rikosta enemmän kuin edellisen vuoden tammi-kesäkuussa.
Ketjusta on poistettu 12 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 856304
Nikkalassa vauhdilla nokka kohti taivasta
Mitähän Darwin sanoisi näistä 4 suomalaisesta, jotka kävivät Haparandan puolella näyttämässä, kuinka Suomi auto kulkee t303783törniöläiset kaaharit haaparannassa
isäpapan autolla kaahatta 270 km/h metsään https://www.lapinkansa.fi/nsd-kaksi-suomalaista-kuoli-kolarissa-haaparannall/283140Sitä saa mitä tilaa Perussuomalaiset!
https://yle.fi/a/74-20160212 SDP:n kannatus se vain nousee ja Keskusta on kolmantena. Kokoomus saanut pienen osan persu3691696- 331388
- 271330
Eelin, 20, itsemurhakirje - Suomalaisen terveydenhuollon virhe maksoi nuoren elämän
Yksikin mielenterveysongelmien takia menetetty nuori on liikaa. Masennusta sairastava Eeli Syrjälä, 20, ehti asua ensi46949Anteeksi kulta
En oo jaksanut pahemmin kirjoitella, kun oo ollut tosi väsynyt. Mut ikävä on mieletön ja haluisin kuiskata korvaasi, hyv11946Perttu Sirviö laukoo täydestä tuutista - Farmi Suomi -kisaajista kovaa tekstiä "Pari mätää munaa..."
Ohhoh, Farmilla tunteet alkaa käydä kuumana, kun julkkiksia tippuu jaksosta toiseen! Varo sisältöpaljastuksia: https:11870- 42859