Hallituksen lainteko lähentelee anarkiaa

Liukuhihnalta täysin sairaita valmistelemattomia lakiesityksiä, joista joku aina pääsee kumileimasimesta(ek) läpi. Kansalaisen oikeusturva vakavasti uhattuna, kun korkeimmat "lainvalvojatkit" liittyneet hyvävelikerhoon. Auttaako meitä enää mikään?
7125
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Mielenosoitus!

Äänestä

Tyyne hyvä, Suomessa ovat vallassa enemmistöhallitukset. Ne yhdistettyinä puoluekuriin tarkoittavat, että hallitukset voivat säätää juuri sellaisia lakeja kuin haluavat, kunhan ne ovat edes jotenkin perustuslain sallimissa rajoissa, tai selitettävissä sellaisiksi. Kyseessä on maan tapa, poliitikkojen ja puolueiden välinen sulle-mulle -käytäntö, johon ei velvoita mikään laki. Humoristit kutsuvat sitä parlamentarismiksi, vaikka meistä muista se on ainoastaan irvokasta. Ainoa tie ulos tuosta mielivallasta käy vähemmistöhallitusten kautta. Voisi mennä pari kolme vaalikautta, ennen kuin keskiverto poliitikko olisi oppinut edes hieman sisäsiistiksi niin, että päätöksenteko sujuisi jotenkin, mutta ei auta, tuo korpitaival olisi vain patikoitava läpi. Ennen sitä valta ei ole eduskunnalla, kansasta puhumattakaan.

Äänestä
  • Viisainta olisi lakkauttaa puolueet kokonaan ja valita kansanedustajat arvalla.

    Äänestä

Monta asiaa olisi syytä valmistella parlamentaarisesti mutta nykyinen oppositio ei siihen kykene, sillä se olisi jo vastuunkantoa.

Äänestä
  • Mainitse edes yksi asia, jossa nykyhallitus olisi tarjonnut oppositiolle mahdollisuutta osallistua valmisteluun.

    Äänestä

  • Lestadiolaista ei saisi koskaan päästää valtaan! Suomessa on nyt näkösellä mitä siitä seuraa!

    Late Lapista. SSSS Ry!

    Äänestä

  • kantovastuu kirjoitti:

    Mainitse edes yksi asia, jossa nykyhallitus olisi tarjonnut oppositiolle mahdollisuutta osallistua valmisteluun.

    Kiky. Raamit annettu, väh. 2 mrd. leikkauksia tai pakkolait paukkuu. :) Eiks se jotenkin noin?

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyyne.on.hyvin.vihainen kirjoitti:

Liukuhihnalta täysin sairaita valmistelemattomia lakiesityksiä, joista joku aina pääsee kumileimasimesta(ek) läpi. Kansalaisen oikeusturva vakavasti uhattuna, kun korkeimmat "lainvalvojatkit" liittyneet hyvävelikerhoon. Auttaako meitä enää mikään?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu