Äänekäs vähemmistö yrittää poistaa meiltä valoisat kevät-kesä ja syysillat kun muka niin hankalaa käännellä kelloja.
Suomi alkaa ajaa kesäajasta luopumista EU:ssa
kesäaikaantyytyväinen
181673
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 18
Vanhimmat
On uskomatonta, että suomalaiset edustajat ovat kaikki kepulandian asialla, koska siellä on kesät valoisia, mutta täällä etelässä, missä vauraus tuotetaan, ei ole valoisaa koko ajan kuin pari viikkoa juhannuksen molemmin puolin. Onneksi muut maat eivät tuohon tule suostumaan.
Ei kukaan kiellä nousemasta ylös Auringon noustessa ja
menemästä nukkumaan Auringon laskiessa.
Ilmeisesti aloittaja on croonillinen vastarannan akka
jonka maaimankatsomus on rajoitettu kellon runkkaamiseen.
Töissäkäyvien valoisa vapaa-aika on iltapäivällä pidempi kun kesäaika on käytössä. Saisi olla käytössä ympärivuodenkin. Vaikkapa vielä tunnilla lisättynäkin.
Yhden ehdotuksen mukaan Suomen pitäisi kesäajasta luopumisen lisäksi siirtyä keskieuroopan aikaan.Nämä muutokset tietäisivät 2 tuntia lisää pimeyttä kevät-kesä ja syysiltoihin, verrattuna nykyiseen.
On sulla kumma kello kun se lisää pimeyttä?
Aurinko nousee ja tulee valoisaa........................... Aurinko laskee ja tulee pimeää.
Elät Auringon mukaan niin et voi menettää yhtään valoisaa hetkeä?
Työssäkäyntiajoilla on myös jonkinverran vaikutusta siihen onko illalla valoisaa vapaa-aikaa.
Kesällä aloitetaan työnteko auringon nousun aikaan niin saadaan maximum
valoisuus illalla.
Työnantaja ilmoittaa työntekijöille alkamisajan eikä
tarvitse kelloja rukata:
Alkamisaika 1 Heinäkuuta Klo 2 aamulla
Alkamisaika 1 Elokuuta Klo 3 aamulla
Alkamisaika 1 Syyskuuta Klo 4 aamulla
Alkamisaika 1 Lokakuuta Klo 5 aamulla
Alkamisaika 1 Marraskuuta Klo 6 aamulla
Alkamisaika 1 Joulukuuta Klo 7 aamulla
Alkamisaika 1 Tammikuuta Klo 7 aamulla
Alkamisaika 1 Helmikuuta klo 6 aamulla
Alkamisaika 1 Maaliskuuta Klo 5 aamulla
Alkamisaika 1 Huhtikuuta Klo 4 aamulla
Alkamisaika 1 Toukokuuta Klo 3 aamulla
Alkamisaika 1 Kesäkuuta Klo 2 aamulla
Vähän on hämärää aamulla mutta saadaan lisää ilta valoa.
Mutta ei tarvitse kelloja rukata.
Sekä kellojen runkkaamisen vastustajat ja iltavalon
saamisen kannattaja ovat saaneet molemmat
toivomansa miellyttävän ratkaisun.
Työaikaa voisi aikaistaa parilla tunnilla koko vuoden. Saisi valoisaa harrastusaikaa töiden jälkeen.
Miksi tuhlata valoisa aika kokonaan työpaikalla jossa siitä ei ole mitään hyötyä itselle.
Ehdotuksesi on ainoa järkevä ratkaisu tällä palstalla.
Käytännössä kaikissa järkevämmissä (sisä)hommissa on joustava työaika. Esimerkiksi itse voin valita aika vapaasti työhönmenoajan 6-10 välillä ja vastaavasti lähteä kotiin 14-18 välillä. Teoriassa. Käytännössä toki rajat eivät ole noin tiukkoja. Jos työajanseurantaa haluaa käyttää, niin korjauksia kumpaankin suuntaan voi tehdä aika vapaasti. Useimmat eivät seuraa työaikaa mitenkään, vaan ovat paikalla tarpeen mukaan ja tekevät töitä paljon kotoa ja matkoilta.
Vähänpä siellä suomalaismepit tavallisen suomalaisen iltojen viihtyvyydestä välittävät.
Kohtahan tulee suositus että naisten ei ole suotavaa eikä turvallista liikkua ulkona pimeän aikana.
Miksi ihmeessä hillotolpalla näin aprikoidaan? -Pelkäätkö omaa käytöstäsi pimeällä.
-Itse asiaan, niin kyllä nykyinen itäeurooppalainen aika on sopiva Suomelle ilman mitään viilauksia tunnista tuntiin. Olemme joka tapauksessa edellä aamunkoitoissa läntisiä naapureitamme sillä valo tulee aina idästä. ;)
Ei se valoisuus kelloa kääntämällä miksikään muutu. Voit herätä vaikka kello 03.00 katselemaan kun aurinko nousee. Jos ei nouse, niin yritä siirtää kellon viisareita eteenpäin, niin kauan että auurinko nousee.
Mutta kokeillaanpa nyt kun on varmasti yö ja pimeää. No niin. Kokeileppas nyt vaikka ihan heti siirtää kellon viisareita eteenpäin. No nousiko aurinko?
Oletkos avaaja koskaan yrittänyt säästää sähköä siten, että tuot valon ulkoa säkissä pimeään huoneeseen. Uskomaton valon määrä tulvii säkistä huoneeseen kun avaat sen.
Suomessahan kesäaikaa ja kellojen siirtely on kaikkein turhinta, koska meillä on valoisaa kesällä ympäri vuorokauden!
Suurin hyöty siitä kesäajasta onkin keväällä ja syksyllä.
Tällä siirtymisellä kesä-talvi aikaan häiritään ihmisten
luonnollista totuttua rytmiä ja näin ollen voidaa myös
aiheuttaa sairauksia ja unettomuutta.
Joten näpit pois kellojen viisareista.