Milloin painon pitäisi alkaa putoamaan/turvotuksen laskemaan kun on mielialalääkkeen lopettanut? Itse lopetin sertraliinin kuukausi sitten, eikä painossa mitään eroa.
Söin lääkettä noin 10kk, paino liikkunut kyseisenä aikana merkittävästä alipainosta merkittävään ylipainoon. Toivun siis syömishäiriöstä, joten osa tuosta painonnoususta on tietenkin ollut väistämätöntä ja johtuu varmaan osittain esimerkiksi heikosta aineenvaihdunnasta nälkiinnyttämisen jälkeen. Joka tapauksessa ~40kg painonnousu alle vuodessa kuulostaa todella reilulta, joten ajattelin että jos tuolla lääkkeellä kuitenkin edes pieni vaikutus olisi.
Painonpudotus mielialalääkkeen lopettamisen jlk
5
116
Vastaukset
- 35634634
Jos se syöminen johtui parantuneesta mielialasta, tai ehkä enemmän niin päin että masentuneena sinulta katosi ruokahalu ja tuli alipainoa? Lääkkeen syyttäminen on helpoin tie paeta vastuutaan, vähän kuten jotkut ylipainoiset syyttävät geenejään. Kyllä ylivoimaisesti suurin vaikutus painoon on sillä mitä pistät suuhusi, SSRI lääkkeen vaikutus korkeintaan marginaalinen. Jos syöt samalla tavalla kuin sertraliini-kuurin aikana, paino tietenkin jatkaa nousemistaan. Nyt olisi aika miettiä uudelleen syömisiään.
- duloksetiini
Kyllä lääke voi nostaa painoa, itsellä on kokemusta ssri lääkkeestä joka lihotti, ehkä se oli myös turvotusta mutta paino nousi ja maha kasvoi.
Nyt on käytössä srni-lääke joka ei ole minua lihottanut. Myös yksilöllistä kuka lihoaa kuka ei ja mistä lääkkeestä. - Niiil
Joo, en siis tosiaan ajattele että painonnousu olisi lääkkeen syytä. Lähinnä ajattelin, jos sillä olisi joku merkitys (lähinnä nesteturvotukseen). Silloin kun olin alipainoinen ja masentuneimmillani niin ruokahalu oli jäätävä mutta en antanut itselleni lupaa syödä. Toki toipuessa oli vaihe, jolloin pyrin syömään mitä mieli tekee, eikä nyt ole siis pitkään aikaan ollut enää minkaanlaisia ruokahimoja. Oikeastaan päin vastoin, nyt tunnen olevani ruokahaluni suhteen normaali ja syönkin tavallista ruokaa, melko tavallisia määriä. Siihen nähden tuo painonnousu tuntuu erittäin suurelta näinkin lyhyessä ajassa.
- pallomahainen
Voiko mielialalääke kasvattaa nimeomaan vatsan seutua kun painoa tulee lisää?
Aikaisemmin kun olen lihonut niin paino on mennyt peppuun ja reisiin.
Olen syönyt Mirtazapin lääkettä unettomuuten 7.5mg 6kk ajan ja painoa on tullut 8kg lisää.
Tuntuu että kaikki tuo ylimääräinen paino on kerääntynyt vatsan seudulle. Vatsa on iso pyöreä, painava ja on alkanut roikkumaan jo.- Niiil
Söin myös mirtazapiinia vähän aikaa unilääkkeenä, ja tuntui että jo yhdessä yössä tuli sen seurauksena jäätävä turvotus. Itse en muista huomanneeni että pelkästään vatsan seudulle olisi tullut, mutta en sitten tiedä voiko sekin olla mahdollista.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martina oli sarjassaan tänään 32.
Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.2081683Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?
Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai1011635Stepuli itkee facessa
Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä1011544Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.
Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.2541405Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.
Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.1341365Minä menetän sinut kokonaan
Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.48901Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.
Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii448885Onpas Martina valinnut sopivan laulun
Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa115885Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?
Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai293835Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.
Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse347818