Joka viikko noin 4.000 Helsingin kaupungissa asuvaa ihmistä käy hakemassa ruokaa leipäjonoissa jonottamalla. Pihlajamäessä kiemurteleva jono on jopa yli kilometrin mittainen, myös talvipakkasilla.
https://www.kansanuutiset.fi/images/3513859-759x500.jpg
Kaupunginjohtaja Jan Vapaavuorta ei tällainen kaupunkilaisten alentaminen, ja pysyvä epäkohta kosketa millään lailla. Nytkin Vapaavuori aikoo vaatia verorahaa uuden pikaraiteen rakentamiseen Helsingistä lentoasemalle, hinta 150 miljoonaa.
Tuolla rahalla saataisiin Helsingin Kaupungin leipäjono-ongelmat poistettua 50 vuoden ajaksi.
Mutta kokoomuslainen sielu on kivikova. Vapaavuorella ei ole ajatusten puolikastakaan kaikkein köyhimpien kaupunkilaisten auttamisen suuntaan. Ennemmin autetaan rahoilla laittomasti maassa olevia pakolaisiakin, kuin Helsingin omia asukkaita.
Jan Vapaavuori, 4.000 helsinkiläistä leipäjonoissa
3
57
Vastaukset
- haistakoo.pee
Vajaavuori lahjoitti siirtymäkorvauksena kulttuuriin. Varmaan meni matukulttuuriin, onhan helsinki kansainvälinen matukaupunki. 150 000 sillä rahalla Hurstin jono olisi pyörinyt yli vuoden. Nyt sillä rahalla heilutetaan persettä afrikkalaisissa kansantanseissa . Se on kuulemma helsinkiläistä kulttuuria.
- Rahaa-Afrikkaan
No eipä ole Valtamedia kovin näyttävästi uutisoinut tuota asiaa. Kuulostaa täysin todelta ja kaksinaamaiselta kokoomuslaisuudelta tuollainen.
Niinistökin on entinen kokoomuksen puheenjohtaja, eikä Niinistö ikinä ole todellisuudessa ja käytännön tasolla vastustanut matuvyöryjä Suomeen. - öäöåå
Rahaa-Afrikkaan kirjoitti:
No eipä ole Valtamedia kovin näyttävästi uutisoinut tuota asiaa. Kuulostaa täysin todelta ja kaksinaamaiselta kokoomuslaisuudelta tuollainen.
Niinistökin on entinen kokoomuksen puheenjohtaja, eikä Niinistö ikinä ole todellisuudessa ja käytännön tasolla vastustanut matuvyöryjä Suomeen.Onneksi sentään vasemmistoliitto ja SDP ovat voimakkaasti tuoneet esille sen , kuinka paljon rahaa mammut ja turvapaikanhakijat tarvitsevat ja kuinka se ongelma rahoitetaan ottamalla pois kantasuomalaisten perusturvasta.
Tällä tyylillä varmasti Vasemmisto ja Demarit saavat paljon ääniä jopa oikeistolaisten ryhmistä!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse964764Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133912Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2083804Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1042210Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575771964Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.801336- 1321248
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1621236- 531105
En ymmärrä ateisteja!
Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???4851038