Kuten tiedetään, on kirkon jäsenkato sekä absoluuttisena- että prosenttilukuna reilusti suurempi kuin vapaa-ajattelijoiden. Siksi kirkko onkin asiasta huolissaan, onhan niin että romahtava jäsenmäärä on vaaraksi piispojen eduille kuten veronmaksajien piikkiin tehdyille hiihtomatkoille, festarireissuille ja pornomessuilla juoksemisille.
"Kristityt nuoret huolissaan kirkon jäsenkadosta"
https://yle.fi/uutiset/3-6380040
"Kuinka kauan kirkko kestää jäsenkatoa?"
https://yle.fi/uutiset/3-9706960
"Piispa huolissaan kirkon jäsenkadosta"
http://paholaisen-asianajaja.blogspot.fi/2007/09/piispa-huolissaan-kirkon-jsenkadosta.html
Kirkon onkin aika tunnustaa tosiasiat ja supistaa toimintaansa rankasti, jottei valtio jatkuvasti joudu sitä verovaroista tekohengittämään. Kirkon tulevaisuus on hautausmaiden ylläpitäjänä, tämä on järkevästi ajateltuna kirkon AINOA rooli tulevaisuudessa. Vihkitoiminta siirtyköön maistraattiin, samoin väestökirjanpito. Ei ole järkevää syytä miksi kirkko vaatii että se saa ylläpitää kallista väestörekisteriä rinnakkain valtion kanssa.
Kirkon jäsenmäärän pudotus on ollut valtavaa ja alle 50 prosentin rajapyykki kirkkoon kuuluvien kokonaismäärässä häämöttää jo lähitulevaisuudessa. Yhä syvempää ahdinkoa aiheuttavat valtaisat ahdistelukohut joiden seurauksena kirkko joutui perustamaan oman #metoo-henkisen kampanjan ja valtaisat epäselvyydet kirkon työntekijöiden rahankäytössä
Kristityt ahdistuneita kirkon jäsenkadosta
12
659
Vastaukset
- Tuhlarit
Älkää kirkkoon kuuluvat valittako mitään te itse vapaaehtoisesti haluatte maksaa piispojen ökyasunnot,hiihtoreissut,pornomessut,shampanjat jne. Nauttikaa nyt siitä kirkollisveron antimista teille hohohoooo!
Enpä usko että nykyisellä piispakunnalla on mitään omaa huolta kirkon talouden suhteen. Kyllä he palkkansa saavat eläkeikään saakka.
Vasta viran saaneilla papeilla tilanne on vaikeampi. Onneksi sillä suunnalla alkaa näkyä realismia, eikä enää kuvitella evlut kirkon 2040 muistuttavat evlut kirkkoa 2018.Todellisilla kristityillä ei ole huoli kirkon jäsenmäärän laskusta, koska he kuuluvat maailmanlaajuiseen kristilliseen seurakuntaan, joka ei ole sidottu kirkkolaitokseen eikä kirkkorakennuksiin. Alkuseurakuntakin kokoontui kodeissa. Suurin huoli heillä niistä ihmisistä, jotka ovat menossa iankaikkiseen kadotukseen, koska eivät ole vastaanottaneet Jeesusta vastaan omaksi Vapahtajakseen ja Herrakseen. Tämän huolen ja ongelman poistamiseksi tehdäänkin evankeliumityötä. Siksi kouluissa ja päiväkodeissa tulisi opettaa uskontoa, pitää hartaustilaisuuksia ja kertoa Jeesuksesta. Se on maailman tärkeitä humanitääristä työtä ihmiskunnan hyväksi.
- TheMainman
Niin, niin seli seli. Rahasta te huolissaan olette. Sinäkin ihan paniikissa. Ja totta, pitää kertoa jeesuksesta tosiasiat, kuten että on satuhahmo.
- mimalistaq08
Luterilaisuus ei antanut oikeastaan mitään.Sitten nämä negatiiviset uutiset ym.
Ortodoksiseen kirkkoon liittymistä harkitsin, mutta se jäi.Valitsin tosin ortodoksisen elämäntavan.Kotiasketismi jossa eletään vaatimatonta, yksinkertaista elämää minimitasolla sopii minulle.Nyt ajateltuna jokin työ Valamossa olisi oikea, sielläkin talousvaikeuksia.
Ammattikoulu olisi pitänyt käydä, siviliipalvelus myöskin Valamossa armeijan sijaan olisi ollut eka askel.Puuseppä, metsänhoitaja esimerkiksi työnä. - Huom.luk
Aihettakin huolestua. Nuorissa iso eroamispotentiaali: https://keskustelu.suomi24.fi/t/15078151/kirkkoon-kuulumisen-laskua-ikaryhmittain--kayrat
- KiitäEn
Antivapari on ilmeisesti hyvinkin ahdistunut.
- TheMainman
Todella. Trollaaminen suorastaan maanista...
- Tosikristitty
Roskathan siinä varisevat...
- Hullutantivaparit
Kovin ovat ahdistuneita, näkyy palstan uusista sekoiluavauksista...
- Huluantivapari
Ahdistus kirkon romahduksesta senkuin jatkuu...
- Hulluantivapari
Ja lisään ahdistuksesta kertovaa tuubaa palsta täynnä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Muovikassikartelli
Kauppaketjut ovat yhdessä sopineet muovikassin yksikköhinnaksi 59 senttiä. Milloin viranomaiset puuttuvat tähän kartell482328Hallintooikeus..
"Asemakaavapäätös pysyy voimassa.Poikkeamista ja rakentamista koskevat luvat hylättiin" kertoo Pyhäjärven Sanomat netti.1471903Aidon persun tunnistaa Marinin palvonnasta
Oli kyse sitten Halla-ahosta tai Putinista. Ensimmäisenä aidolle persulle tulee mieleen Marin.581865- 321485
Olen rakastunut
varattuun joka ei eroa. Miten tunteista eroon? Tämä ei ole tavanomaista. On elämäni suuri rakkaus.1081484Teit yllättävän siirron
Olet tähän saakka ollut tietyllä tapaa varovainen. Voi kai sanoa, että olemme kunnioittaneet toistemme rajoja. Tiedän,551171Jos se joskus oli molemminpuolista
niin hyvin me molemmat onnistuttiin pitämään toinen epätietoisena.831105- 691096
Kaipaatko nainen
Semmoista tosi hankalaa ja arkaa miestä? Pitäisitkö hänet aina omanasi jos saisit hänet? Miten huomioisit hänen herkkyyd103881Laita nyt se viesti
Tiedän että haluat tavata. Kirjoitat, pyyhit, kirjoitat... Lähetä se viesti 😗54877