TV1 klo11.45!
Katsokaa ja pyytäkää ihmisiä katsomaan Perjantain uusinta.
Uskon, että moni sellainen, joka oli päättänyt jättää äänestämättä, peruu vielä päätöksensä.
Tuo saa aikaan sellaista inhoa porvareita kohtaan. Jotain sellaista, jota minä (70-luvun lapsi) en ole eläissäni kokenut.
Mua puistatti ja yökötti se ennen kuin alkoi itkettämään. Näytetään äänestämällä mitä mieltä me ollaan porvareista.
Katsokaa ja pyytäkää ihmisiä katsomaan Perjantain uusinta.
Uskon, että moni sellainen, joka oli päättänyt jättää äänestämättä, peruu vielä päätöksensä.
Tuo saa aikaan sellaista inhoa porvareita kohtaan. Jotain sellaista, jota minä (70-luvun lapsi) en ole eläissäni kokenut.
Mua puistatti ja yökötti se ennen kuin alkoi itkettämään. Näytetään äänestämällä mitä mieltä me ollaan porvareista.
Vastaukset 35
Vanhimmat
Siinä oli kyllä maukas keskustelu. Itse ajattelin, että Kakkonen vaan provosoi. Vähän niinku Nalle parhaimmillaan. Fiksuja tyyppejä yleensä rikkaissa. Ei ne mollaa ja vedä kölin alta palkkansa maksajia ja kuluttajia.
Perjantai-dokkari: Hyvä köyhä
https://areena.yle.fi/1-4344284
Katsokaa nimen omaan se loppupuolen osuus, jossa oli Kyösti Kakkonen. Sauli Niinistön tukija. Antoi mielenkiintoisen kuvan porvarista.
Tuossa yläpuolella on laitettu ystävällisesti linkki ohjelmaan.
Voitte katsoa vaikka heti.
Mitä sitä odottelemaan?
Tuollaiseksi ne rahariistäjät paljastuvat, empatiakykyä ei löydy muille kuin korkeintaan itselleen ja perheelle. Punakka riistäjäsikaniska joka häärii kavereineen kokoomuspresidentti Sauli Niinistön ja Sipilän&Urpon porvarihallituksen taustalla rahan EKokoomuspolitiikalla Suomen hyvinvointivaltiota tuhoten.
Valitettavasti en katsonut enkä katso, koska boikotoin kaikkia ohjelmia joissa esiintyy Sinisiä.
Normaalisti oon Perjantain aina kattonu jos oon kotona, mutta nyt jätin kattomatta kun näin ohjelmasta että tuo tyyppi on siellä.
Kuka on köyhä?
https://areena.yle.fi/1-4247876
Katsoin ja jäi mieleen tyypillinen yh joka ei ole ollut leivättömän pöydän ääressä . Eli ruokaa on saanut. Ylipainoa sata kiloa.
Toinen oli kans tyypillinen. Rööki paloi = raha paloin ilmaan. Suomen nykyköyhät ei tiedä todellisesta köyhyydestä yhtään mitään. Sos.turva on olemassa, kukaan ei kuole nälkään ja sos.turva huolehtii et asumiskulujen jälkeen jää elämiseen vielä.n 500e/ kk. Monella asuntovelkaisella ei jää edes tuota. Olen lukenut palstoilta et moni kykenee 500e säästämään kun ei laita alkoon eikä tupakkaan.
Johan sadun keksit. Perheelliset ja yh-akat varsinkin kyllä saa tukiaisia, ovat Suomessa maailman suurimmat, silti valittavat eniten, mutta yksineläjät ja miehet ei varsinkaan saa paljon mitään, ihmekös se kun sossutantat ja kela-akat lähes kaikki femakoita. 200€ jää vuokran jälkeen käteen, siitä sähköt ja muut pakolliset, ei oikeutta toimeentulotukeen ja asumistukeakin pitäisi muka pienentää. Saapa nähdä milloin alkaa pommit räjähdellä muillakin kuin musuilla. Asuntovelkaisillehan kela maksaa jopa lainanlyhennykset, mutta vuokralla olevalla ei saa olla edes yli 2000€ arvoista autoa. Verot kyllä kelpaa matuille, yh-akoille ja maajusseille sun muille rikkaille jaettavaksi, mutta juuri mitään ei saa takaisin.
Nuo "köyhät" olivat huonosti valittuja, varmaan tarkoituksella, mutta ei se tee kakkosesta yhtään vähemmän vastenmielistä. Yli 50v on lähes mahdotonta saada minkäänlaista työtä tai mihin terveydeltään kykenee kun tehnyt kymmeniä vuosia ruumiillista työtä. Jos kakkonen ahneuksissaan tehnyt pitkää päivää papereita pyörittelemällä, niin ei se oikeasta työstä tiedä mitään. Aktiivimalli pitäisi suunnata nuoriin ja terveisiin jos on oikeasti työtä vieroksuvia, ei yli 50v jotka ei enää saa työtä. Tekisi kakkosellekin hyvää ruumiillinen työ että enimmät kilot karisisi, mutta parempoi vaan jos kuolee pian pois, eihän nuo rikkaat maksa edes omia eläkkeitään.
Unohtakaa se köyhien osuus. Tuon ohjelman PIHVI oli Kyösti Kakkosen osuus. Tämän jälkeen on Kikyä ja aktiivimallia paljon vaikeampi hyväksyä. Ja porvaripresidenttiä!
Kun me saadaan se tiedustelulaki ja massavalvontaoikeudet niin saadaan ihan laillisestikin teidät puniikit tarkkailuun, vastuuseen vihapuheesta ja vallankumouksellisten listoihin.
..samoin persut.
Harmi, kun meillä on kolme eri leiriä. Tästä ei koskaan voi syntyä muuta pressaa kuin Niinistön.
a)Porvarit eli varakkaat ja sellaiseksi samaistuvat
b)Nationalistit eli rajat kiinni porukka
c)Suvakit eli rajat auki porukka
Ongelma on siinä, että sekä b- että c-ryhmässä on paljon (melkein kaikki) tyyppejä, joita porvarit kuvottaa ja haluttaisiin hyvinvointiyhteiskuntaa ja pieniä luokkakokoja. Mutta sitten, jos toinen kierros tulisikin, niin B-ryhmäläiset eivät voi äänestää Haavistoa eikä C-ryhmäläiset Huhtasaarta tai Väyrystä.
Eli dilemma on valmis. Porvareiden öykkäröintiä vastustavat tyypit eivät vielä pitkään aikaan voi YHDISTÄÄ voimiaan.
Toinen kierros tällä meuhkaamisella voidaan saada aikaan, mutta ei vallanvaihdosta.
Valitettavaa faktaa...
Mihin katosi suosittu ketju tästä aiheesta? Presidentin vaalien takiako?
Poistavat paljon muutakin, aina kun suvakit ja kokkareet ei kestä totuutta, taisi kakkonen itse poistattaa tuon kyösti kakkosesta suomen vastenmielisin -ketjun, oli hyviä kommentteja. Kannattaisi tuollaisista ketjuista ottaa kopiot ja palauttaa aina kun poistavat. Suomessa alkaa sananvapaus olla samalla tasolla kuin venäjällä, äärikapitalistit vallassa molemmissa.
Kyösti Kakkonen puhui köyhistä äärimmäisen vastenmielisen halventavasti. Kakkosen lihavuus teki arvostelusta erityisen irstaan.
Porvarisika, tätä huudettiin silloin kun vasemmisto oli vielä työläisen puolella, nythän ne lipottaa islamistien persettä ja haukkuu duunareita rasisteiksi.
Kyösti kakkonen sanoi suoraan ja puhui kovin ikäviäkin tosiasioita ääneen.
Ei hän solvannut, vaan kertoi mistä on kysymys....
Jos se tosiasioista puhuminen harmittaa, niin kannattaa katsoa peiliin....
Ja hyvät oli ne dokumentit, kun niistä kävi ilmi että heikkolahjaiset naiset, oikeat peräkamari naiset valitti köyhyyttä.....
Toisella työttömällä oli varaa antaa lihaa koiralle, ja samalla valitti köyhyyttä,, - voi pyhä yksinkertaisuus !!
Ja toinen oli yh, joka oli antanut mustalle, ja kasvtti sosiaalituelal yh lasta. Oma on valinta ja oma tehty tilanne, Siksi aivan turha valittaa, lapsilisät lihottaa sitäkin naista pitkään.....
Ai on asiaa että tuollaiset ihrakasat ottaa kiskurivuokraa sijoitusasunnoistaan ja valtio joutuu maksamaan asumistukea jopa työssäkäyville. Ahneet paskat saavat ilmaista rahaa miljardeja joka vuosi pelkästään asumistuista. Kun maajussit ei pysty pitämään enää torppareita niin niille jaetaan verovaroista miljardien tuet, kaupunkilaiskokkareet taas rahastaa miljardeja vuokrilla nykyajan torppareilta eli työläisiltä ja työttömiltä. Lisää matuja vaan että saavat rahastaa yhä enemmän.
Tuo ahne paska kakkonen itse rikastunut Kiinan krääsällä joka pelkästään vienyt työpaikkoja Suomesta. Ei kaikki voi alkaa huijarikauppiaiksi, eikä kaikki voi rahastaa toisten työllä, joidenkin pitää niitä töitäkin tehdä, enää ei vaan ole töitäkään kaikille kun ulkoistaneet työt Kiinan ja suosivat mieluummin vaikka viruryssiä kuin suomalaisia. Palakt pitäisi saada alas, että jäisi ahneille kokkareille enemmän jaettavaa osinkoina.
Paksumpi se kakkonen oli kuin se yh-äiti.
Mutta oli syönyt omilla rahoillaan toisin kuin yh-äiti
Ei kukaan täysipäinen syö itteään noin paksuksi. Luulis olevan ällö olo jatkuvasti?
No, tänään ratkeaa kummalla puolella on enempi väkeä. Aika fifty-fifty voi olla.
Eipä nikoiiniriippuvaisetkaan ihan perilläole mitä huumepaskoja elonsa vaiheissa tupakkeihin sekoitettu - onhan tupakkiteollisuus monin tavoin toki hyödyttänytkin maailmaa ehken enempi kuin kiinan monimarkkinapilleriteollisuus tai viettien vetoisuus maailman naiskauppoihin
- ei tuuti tuutussa tupakka...
yh äiti ei varasta ,mutta läskimooses Kakkonen on siinä ykkönen
Tämän jälkeen hävettäis äänestää Niinistöä, kun sillä on jokseenkin kuvottavia tukijoita. Hyi!
Kakkonen ei todellakaan ole ykkönen
Miksi rikastunut haluaa tehdä itsestään ihraporsaan?
Miksi köyhistä oloista kotoisin oleva ei saisi opiskelullaan ja töissökäynnillään kohottaa elintasoaan ja vaurastua? Eikö se oikein sovi paapomisyhteiskuntaan, menettääkö paapoja-sosialisti äänestäjänsä siinä?
Miksi köyhä yksinhuoltaja ei käytä vapaa-aikaansa liikuntaan, kun asuukin vielä lenkkeilymaaston vieressä? Liikunta lisää terveyttä ja älykkyyttä. Lapsen saisi ilmaiseen päivähoitoon, säästyisi rahaa kotiruokaankin.
Miksi itsensä köyhyysloukkuun juomisella ajanut asustelee edelleen vuokratalossa, jonne kaupunki sijoittaa lähinnä pahasti alkoholisoituneet äijät? Raitistunut köyhä nainen pääsisi parempaan ympäristöön asumaan, jos anoisi sitä vaikkapa sosiaalihuollon avustuksella.
Tosi outoja köyhiä löytyy näköjään enempi kuin luulis!
Miksi ihrakasa kakkonen käyttää kiinalaista orjatyövoimaa rikastuakseen eikä liiku vaikka olisi varaa ostaa oma kuntosali? Juoko kyösti itsensä hautaan kun naama punoitaa siihen malliin, toivotaan niin.
Kannattaa katsoa Kyöti Kakkosen osuus ohjelmasta, ennekuin menee äänestämään. Kyöstillä on Niinistön arvot.
Järkytyin katsoessani hikistä läskiä
Nyt vaihtu mielipide. Tämän takia siirtyy yksi ääni Niinistöltä Vanhaselle. Muuta kelpoa ei valitettavasti ole.
En millään löydä linkkiä vinkkaamaanne ohjelmaan! - Löytyykö jotain tarkempaa tietoa?