Nyt saitte todellisuuden varpaillenne pressan vaaleissa. SKP ei saanut yhtäkään ääntä, vasurien ehdokas sai ennakosta 3,2% ja SDP:n Haatainen 3,5% eli vanha vasemmisto alle 7%. Jos otetaan vihervasemmisto hyomioon niin lisätään 11% lukuun ja ollaan vieläkin alle 20% rajan.
Taitaa olla näkymä tulevasta, tuohon suuntaanhan se on mennyt jo monta vaalikautta. Ei siis kannata änkyrävasureidenkaan intoilla liikaa sillä olette laskevalla luiskalla ja homma kohdallanne menee SKP:n kanssa samaan suuntaan.
Moittimanne persujen Huhtasaarikin sai enemmän kansan kannatusta kuin kumpikaan vasemmiston ehdokas. Mitä siitä sanotte? Onko kansa väärässä?
Vasemmiston kannatus ja luotettavat seuraajat
4
100
Vastaukset
Varsinaisen vaalipäivän luvut eivät suuresti muuttaneet ennakkoäänestyksen tuloksia. Uskollisia vasureita saa kohta hakea todella kissojen ja koirien kanssa.
Huhtasaaren kannatus oli tosiaan enemmän kuin vasemmiston ehdokkaiden yhteissaalis. Mitä te siitä sanotte? Onko kansa taas erehtynyt vai onko vasemmisto historiaa? Kokeeko koko vasemmisto SKP:n kohtalon?
Niinistö taas pesi koko joukon joten näette mihin suuntaan olemme menossa!Menikö komuvasureilla sormi suuhun vaalien vuoksi? Miksi ette kommentoi ja selvitä minne vasemmisto komuleineen on matkalla? Kun varmat äänestäjät esittävät pienempää joukkoa kuin perut niin eikä kannata jo panna pillit pussiin ja liittyä parhaaseen työväenpuolueeseen Kokoomukseen?
Kokoomuksen ajama porvarillinen talouspolitiikkahan on avain hyvinvointiin vasemmistolaisen kurjuuden sijaan.- Commandante
"Menikö komuvasureilla sormi suuhun vaalien vuoksi?"
Äläpäs hättäile! On aivan liian aikaista odottaa kommareilta vaalituloksen kommentointia. Joku Partacus yms. saattaa palata asiaan joskus 30 - 40 vuoden päästä ja kertoa kuinka vuoden 2018 vaaleissa edistykselliset ja rauhantahtoiset voimat joutuivat törkeästi syrjityiksi. Commandante kirjoitti:
"Menikö komuvasureilla sormi suuhun vaalien vuoksi?"
Äläpäs hättäile! On aivan liian aikaista odottaa kommareilta vaalituloksen kommentointia. Joku Partacus yms. saattaa palata asiaan joskus 30 - 40 vuoden päästä ja kertoa kuinka vuoden 2018 vaaleissa edistykselliset ja rauhantahtoiset voimat joutuivat törkeästi syrjityiksi.Noinhan se taitaa olla mutta kiusa se on pienikin kiusa!
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse864670Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1123870Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1903700Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.702113Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301182
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1541131- 511034
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924