Lauran kannattajat voivat vain myöntää tappionsa ja kumartaa nöyrästi Niinistön kannattajien suuntaan.
Te hävisitte.
Lauran kannattajien ei auta kuin myöntää tappionsa
37
321
Vastaukset
- Ullatuuuus
Yhtään Laurafania ei ole tullut rehdisti myöntämään tappiota.
- PimeydenVoimista
Ei tietenkään ole tullut myöntämään tappiota, sillä Lauran saama tulos oli voitto.
- perSurealismia
Vanha totuus. Kännissä velatkin tuntuu saatavilta ja 55,8%:n äänitappio voitolta. :)
- jhgjhjhhg
perSurealismia kirjoitti:
Vanha totuus. Kännissä velatkin tuntuu saatavilta ja 55,8%:n äänitappio voitolta. :)
Teidän mielestänne Lauran piti jäädä alle yhden prosentin ja kuitenkin Laura oli kolmas.
- japiste
Totta kai se on helppo myöntää tappio tuli. Niinistö oli ylivoimainen. Mutta vasurit myönnättekö te, että kärsitte rökäletappion. Vasurit miettimään äänestääkö teitä enään juuri kukaan.
- täysifloppi
Piti niin mukamas yllättää, mutta 6% kannatus ei juuri yllättänyt...
- böhöböhö
No osuit just asian ytimeen. No että tälleen.
- Pölhöläläinen
Kyllä minut ainakin yllätti tuo 6 prossan kannatus! Hävettää, kun kotikaupungistani ääniä tuli hälle huimasti, mutta onhän tämä aika pölhölä.
- realismi____
noin kokemattomalle tämä oli huipputulos ja hyvä alku tuleviin vaaleihin moni persukin myönsi äänestäneensä niinistöä pressaksi?
No hävitty on pressanvaalit, mutta Perus Suomalaisten kannattajia on reilut 200000.
Että silleen.
Ei kai se mitään nöyryyttä vaadi. Äänestys on käyty, presidentti on valittu, se siitä. Osa äänesti voittajaa, osa jotakuta häviäjistä. Eiköhän jokainen voi seistä pää pystyssä valintojensa takana ja elää elämäänsä eteenpäin hyväksyen, että jälleen kerran enemmistön päätös on se, jonka mukaan eletään seuraava kausi.
- pärjäänkyllä
Tiesin ettei Väyrynen voi voittaa, mutta äänestin häntä juuri hänen Nato kannan vuoksi ja myös siksi, että puhui hyvien asioiden puolesta ja olihan sillä vaikutusta Niinistöön, kun se kanta Natoon menemisestä saatiin ulos, mutta toki muutkin siihen vaikutti ja hyvä niin. Toivottavasti Niinistö muistaa eriävät mielipiteet..
pärjäänkyllä kirjoitti:
Tiesin ettei Väyrynen voi voittaa, mutta äänestin häntä juuri hänen Nato kannan vuoksi ja myös siksi, että puhui hyvien asioiden puolesta ja olihan sillä vaikutusta Niinistöön, kun se kanta Natoon menemisestä saatiin ulos, mutta toki muutkin siihen vaikutti ja hyvä niin. Toivottavasti Niinistö muistaa eriävät mielipiteet..
Tietysti sitä aina toivoisi oman ehdokkaansa voittavan, mutta minustakin äänestämässä kannattaa käydä, vaikka oman ehdokkaan voitto olisi lähes täysin mahdoton. Muille ehdokkaille annetut äänet jäävät kuitenkin muistutukseksi siitä, että kansalla on monta tahtoa ja monenlaista toivetta. Hyvä presidentti saa siitä lisää viisautta toimiinsa ja huonoki joutuu jossain määrin huomioimaan.
- Laurahan-voitti
Se ei ollut tappio. Nollasta seitsemään (7) prosenttiin oli paremminkin suuri voitto. Ja kolmas sija. Siis aivan uskomaton potku, ja illistys niille, jotka väittävät oikeiden persujen junan jo menneen.
Persut saivat uuden tuliterän junan kun poistivat keskuudestaan ISON mätä m u n a n lakeijoineen.No nyt on näytetty, että sinisellä vaihtoehdon ministereillä, ei ole kannattajiensa tukea enää takanaan. Joten voi olla odotettavissa Kepun ja Kokoomuksen vievän noita hillotolppamiehiä ihan mielensä mukaan hallituksen juoksupoikina. Että silleen.
- Odottavan-aika-lyhyt
höpöhöpö kirjoitti:
No nyt on näytetty, että sinisellä vaihtoehdon ministereillä, ei ole kannattajiensa tukea enää takanaan. Joten voi olla odotettavissa Kepun ja Kokoomuksen vievän noita hillotolppamiehiä ihan mielensä mukaan hallituksen juoksupoikina. Että silleen.
No se on päiväkäskyn selvä näkymä, että siniset (kirjoitetaan pienellä alkukirjaimella) ovat pelkkiä polkupyörä-tsuppareita nykys hallituksessa, jonka taru päättyy 4.4.2019 isoihin itkuihin. Myös Kepussa käy isot roiskeet.
- Toivoavieläon
Mukana oli vanhoja kokeneita konkareita mutta Laura hävisi vain kahdelle kistämättömälle ennakosuosikille.
No häviöhän se oli mutta pronssisija tuossa joukossa ekakertalaiselle on saavutus. Ja se enteilee todella hyvää, vielä joku päivä Laura on pressa. Harva siihen hommaan eka yritämällä pääsee. Noin nuorelle harvoin on kerää tynyt riitävää meriittiä. Trump valittiin ensiyrittämällä, mutta hän onkin meriiteissään (ei poliittisissa) ja pätevyydessään ainutlaatuinen. - mitalijsija
Tolkun mies voitti. Laura pronssilla. Onneksi olkoon ;)))
- tolkunmiesvoitti
Yhdyn onnitteluihin. Onnea molemmille voittajille. Katkeroituneet vasemmistoliiton ja demareiden kannattajat täällä näköjään itkevät hieman yli kolmen prosentin kannatustaan, mutta se heille suotakoon.
- persujen_suunta
PS kannatus Eduskuntavaaleissa 2015: 17,65%
PS kannatus Kunnallisvaaleissa 2017: 8,8%
PS kannatus Presidentinvaaleissa 2018: 6,9%
Hiveästä intoilusta tälläkin palstalla todettuna, alamäki vain jatkuu Halla-ahon persuilla.- järkeäpeliin
Tuon sinun nerokkaan laskelmasi mukaan keskusta saa seuraavissa eduskuntavaaleissa 4,5%, demarit 3,5%, ja vasemmistoliitto 3,2% ja kokoomukselle on tulossa varsinainen jättipotti 64,4%. Jäämme mielenkiinnolla odottamaan ;)))
- selvitä.erot.ensin
Tiedoksi vaan että Halla-Aho ei ole ollut persujen puheenjohtaja vielä ainoankaan eduskuntavaalin aikana. Antamasi lukemat ovat petturi-Soinin aikaisia.
Ja nämä olivat presidentinvalit, eivät eduskuntavaalit. Kysy nyt vaikka äidiltäsi mikä ero niissä on.
Ota nyt ihan perus-perusasioista selvää ennen kuin kommentoit, hävettää puolestasi.
- säälikskäy
Persut ovat liian tyhmiä, että ymmärtäisivät Lauran kärsineen murskatappion.
Edelleen persut pitävät somessa hirmuista meteliä Lauran voitosta.- mitalisija
En ole persu vaikka äänestinkin Lauraa. Ei ole huono tuo kolmas sija jos vertaa vaalien suurimpien häviäjien saamaan kannatukseen. Haatainen 3,5% Kyllönen 3,2% Torvalds 1,2%.
- joronen
Haataisen kannatus yllätti positiivisesti.
- Laskelmoitu-tappio
:DDDDDDDDDDDD
Antti viisaana väisti ja pisti Tuulan syötiksi. Samoin Heinäluoma joka kävi vain komppaamassa Tuulaa.
Olisihan se ollut valtavan rotkohäpeä, jos Antti tai Eero olisi olleet ehdolla ja jääneet 3 prosentin pinnalle.
- realismi____
oleellista on se että eu vastaisuus sai silti 13% äänistä vaikka sauli oli selkeästi sopivin ehdokas edustustehtäviin se lupaa mielenkiintoisia eduskuntavaaleja?
- Ps.jatkoon
Nämä vaalit oli Lauran voitto! Lauraa äänestettiin vaikka ennakkosuosikki Niinistön jatko oli aika varmaa. Katse tulevaisuuteen ja Lauralle äänet myös jatkossa. Oikea Ps ei ole takinkääntäjien puolue! Takinkääntäjät ovat jo sieltä lähteneet hillotolpilleen.
Mitä siihen sanotte tappiosankarit, ap mukaan lukien?- Soukka-ei-souda-enää
Eräs luminen päivä kävelin Soukan raittia, niin ei siellä näkynyt yhtään hillotolppaa eikä siniristi lippuja. Mutta Soinin koiran k u s i ja p a s k a merkkauksia oli kymmenen metrin välein.
- mökkiläine
Upea voitto Lauralle. Minäkin äänestin Lauraa vaikka en 1v sitten tiennyt kuka on Laura Huhtasaari ja kai samoin ajattelijoita oli muutama muukin?
- isänmaan.voitto
Rehti suoraselkäinen suomalainen pystyy kyllä myöntämään tappionsa ja onnittelemaan voittajaa.
Sitten on erikseen tämä muutama prosentti näitä, jotka itkee netissä ja keksii salaliittoja ynnä muuta porua. - missämättää
Tältäkin kylältä enemmistö sanoi äänestäneensä muuta kuin niinistöä, mutta tulos täysin päinvastainen? Todella outoa.
- tuyvub
Näitä asioita venäläistoimittajat kummastelivat Suomen vaaleissa: ”Kolmosestahan voisi tehdä kahdeksikon”
https://www.is.fi/presidentinvaalit2018/art-2000005543910.html
- dem.äänestäjä
SDP kannatus Eduskuntavaaleissa 2015: 16,5%
SDP kannatus Kunnallisvaaleissa 2017: 19,4%
SDP kannatus Presidentinvaaleissa 2018: 3,3%
Hiveästä intoilusta tälläkin palstalla todettua, ei hyvää päivää - KuplaPuhkesi
Tappio tuli näköjään suurena yllätyksenä niille jotka on eläneet keskenään jossain pienen porukan someen luomassa haavemaan kuplassa.
- niin.miksi.ei
Myöntäisin tappion, jos vaalijärjestelmässä olisi mahdollisuus tarkistaa, että ääni on mennyt oikein. Olisi halpa ja helppo toteuttaa, mutta jostain syystä joku ei tahdo? hmm..
- realismi_____
aivan huippu suoritus ensikertalaiselle?
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä2364016Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.1232317Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575821996- 1411481
- 77939
Seuraavakin hallitus joutuu leikkaamaan
Sitähän tämä hallitus nyt höpöttää, kun itse on ajanut tilanteen katastrofaaliseksi. Orpon hallitus lähti suurin puhein127937Hotelli kainuu
Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!37930Ovatko vastasyntyneet vauvat syntisiä?
Se ihmisten keksimä järjetön perisynti, jos ovat!331860Pitäis vaan lopettaa
Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei8847J. Rinta-Joupilla jättimäinen veropetosvyyhti
Seinäjoen keskustan kiinteismiljonäärit olleet jo pitkään ahtaalla ja liittykö J. Rinta-Jouppikin rintamaan? https://yl62770