Mitä tuo Yanar höpisee?

Hänhän muutti Turkista kun oli 14 v ja on turkkilainen. Mutta hän on suomalaistunut ajan kanssa tietenkin, mutta ei ole suomalainen.
Jos häneltä kysyisi oletko sinä sitten luopunut turkkilaisuudestasi varmasti kiistäisi sen.
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/putkonen-ja-yanar-ajautuivat-sanasotaan-huomenta-suomessa-olenko-mina-sinusta-suomalainen/6748700#gs.3OQFo34

Aina se on haastamassa jonkun kanssa riitaa tuo Yanar. Onneksi Putkonen vanhana ja viisaana lopetti riidan siihen.

Kyllä minäkin olen edelleen suomalainen vaikka olisin muuttanut 14 v espanjaan.
33531
2Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 33

Vanhimmat

Turkkilaiset on kovia riiteleen niinkuin maailmalta kuulemme uutisia.

1Äänestä

Turkkilaiset on aina ollut roskakansa, länsimaisen mittapuun mukaan.

1Äänestä

Ei työmies Putkonen jaksanut alkaa kränäämään Xjanarin kanssa.

2Äänestä

Yannu on muslimi. Kinastelusta, määräilystä ja tappelusta muslimit tykkää. Ei ole yannu poliitikko.

2Äänestä
  • Turkkilainen tupakoi

    1Äänestä

Tyypillinen mielisairas, ei tiedä edes minkä maalainen on. Mikähän sen oikea nimi on. Väärennetyt paperit ei sitä kerro.

1Äänestä

Vihreisiin hyväksytään ainoastaa kaksisuuntaisesta mielenhäiriöistä nauttivia ehdokkaita ja oskari on tyyppiesimerkki.

1Äänestä

Näkeehän sen jo sen naamastakin, ettäse on aito taateli. Kaikenlisäksi röyhkeä ja impulsiivinen, ehkä turkissa erdoganin hovissa tuollainen käytös on ymmärrettävää mutta länsimaissa politiikka on pitkälti yhteistyötä ja neuvottelemista. Nämä matut ovat lyhytjännitteisiä ja riitaisia.

1Äänestä

Tämä on todella outo asetelma: tänne tulee vieraita ihmisiä vierailta mailta, ja kas! menee muutama vuosi, aina ei edes sitä, ja sitten ollaan jo kertomassa meille suomalaisille, miten meidän pitäisi olla ja elää, miten meidän pitäisi ajatella, miten meidän pitäisi suvaita jne jne.

Näitä tapauksia ilmenee jatkuvasti, öykkäröidään ja riidellään ja sitten vielä odotetaan hyväksyntää.

Tuohon samaan jankkaamiseen lähtee sitten mukaan osa omistakin. Onneksi pää on edelleenkin umpiluuta ja haluton ottamaan vastaan ulkoapäin määriteltyjä ajatuksia.

En tiedä, millaisen kasvatuksen nämä ihmiset ovat saaneet, mutta venäläisillä on tilanteeseen sopiva sananlasku: "Vieraaseen luostariin ei mennä omien tapojen kanssa".

Ja todellakin: suomalaisuus ei ole pelkästään sitä, että on saanut Suomen kansalaisuuden. Se on paljon enemmän, joka ei synny sillä hetkellä, kun kansalaisuuden todistava passi lätkäistään käteen.

Olisi mielenkiintoista nähdä sama asetelma esim tuolla itäisessä naapurissa...

1Äänestä

Ei ole yannu muslimi suomalainen. Aito turkkilainen muslimi se on. Sääliksi käy kaikkia jotka joutuvat asumaan tuon kanssa.

1Äänestä

Miten tuo turkkilainen janari voi olla Suomen eduskunnassa?

Onko tuota joku todella äänestänyt?

1Äänestä
  • Se on Haaviston seksilelu.

    1Äänestä

Ihmeellistä höpötystä.
Jopa persujen ainoa työmies Putkonen sanoi, että Yanar on suomalainen.

1Äänestä
  • Siitähän se mylly olisi alkanut pyöriä, ja kiihtyisi vaan huomista kohti jos Putkonen olisi ohittanut poliittisen korrektiuden ja sanonut moloturvalle...
    uittu sinä mikään suomalainen ole, etkä voi sellaiseksi koskaan tulla.

    1Äänestä

  • Putkonen on niin viisas mies ,ettei alkanut tuon öykkääjän kanssa väittelemään .

    1Äänestä

Yanar on kunnollinen ja sivistynyt kansanedustaja jolla on akateeminen tutkinto ja opiskelee edelleen. Samaa ei voida sanoa kaikista kansanedustajista, varsinkaan persuista joiden tässä asiassa kannattaisi olla hyvin hiljaa.

Putkosenkin rasistin olisi aika alkaa pysyä pois julkisuudesta kun ei osaa edes pukeutua, suorastaan myötähäpeää tuntee kun näkee tuollaisen 5 numeroa liian pienessä paidassa röhnöttävän krapulaisen ukon jolla napa paistaa koko kansalle napin lävestä!

Varmaan persuja ottaa kovin pattiin kun eduskuntaan tulee kansainvälisesti ajattelevia oppineita viisaita edustajia, omat maalaistollikkosahurit ja takinkääntäjä-petturit ei oikein yllä samalle viivalle!

1Äänestä
  • Pelkästään saamalla suomen kansalaisuuden, suomalaiseksi synnytään suomalaisista vanhemmista

    1Äänestä

  • Tyypillinen tänne tunkeva matu. Tullaan ensin hädissään pyörimään jostain maasta missä on kaikki perseellään. Sitten vedetään puku päälle ja katsotaan peiliin ja huomataan, että puku istuu hyvin. Sitten nokka nousee pystyyn ja ruvetaan käyttäytymään ylimielisesti paikallisia kohtaan. Pukupelle luulee olevansa joku kuningas huonosti pukeutuville suomalaisille. Pitää omasta mielestään itseään rumempia tyhminä ja yrittää mussuttaa joka asiassa. Näitä pölkkypäitä riittää nykyään sitten jokaisella työpaikalla haastamassa riitaa ja pilaamassa työilmapiiriä.

    1Äänestä

  • Ei ole korkeakoulututkintoa Jannarilla.
    Työhistoriakin on perin vaatimaton - Ollut ammattiyhdistyksellä
    harjoittelu tutkijana.

    Noo, onneksi Virheiden presidenttiehdokas on esitellyt itsensä professorinakin !
    Ei kiinosta penkoa lehdistöä moista asiaa...Virheet saa kaiken Hautaloina.

    1Äänestä

  • Matulle ostetaan puku ja solmio ,hajuvettä naamaan ja herrakakansan mannekiini pyörii itserakkaana arvostelemassa tekijöiden saavutuksia.

    1Äänestä

Suomen kansalainen = suomalainen. Aika yksiselitteistä.

2Äänestä
  • Ei koskaan. Saksassa hän olisi saksanturkkilainen, meillä hän on suomenturkkilainen. Saksassa kutsutaan jopa Saksassa turkkilaisista vanhemmista suntynyttä henkilöä saksanturkkilaiseksi.

    1Äänestä

Mitähän noiden persujenkin päässä liikkuu. Pitäiskö Suomesta tehdä joku sisäsiittoinen takapajula Pohjolan perukoille ilman mitään kansainvälisyyttä? Ilmeisesti persumieliset ovat eläneet itse sellaisessa elinpiirissä jo muutaman vuosisadan että se näkyy niin surkealla tavalla puheissa, ajattelussa, käytöksessä ja esiintymisissä.
Onneksi tuo junttisakki alkaa häviämään Suomen politiikasta, tuo Huhtasaaren saama äänimäärä ei kerro yhtään mitään puolueen kannatuksesta.

1Äänestä
  • Kun tämä Yanar tuli 14-vuotiaana Suomeen, niin kuka otti hänet siipiensä suojaan ja kasvatti hänestä suomalaisen? Oliko täällä jo ennestään hänellä sukulaisia ta ystäväperheitä? Oliko hän käynyt jo valmiiksi turkkilaisen peruskoulun ja sitten jatkoi opiskelua täällä?
    On aina kiinnostavaa kuulla, kuinka nopesti ylioppilaaksi ja sitten yliopistoon etenevät ulkomailta tulleet nuoret selviytyvät Suomessa!

    1Äänestä

  • Ei suomesta tule sisäsiitoista takapajulaa jos "roskamaista" ei oteta väkeä tänne on sitä muitakin maita vielä kuten kanada jenkit etelä-amerikan maita eurroopan maita aasian maita on monia sieltä vain kun on väkeä suomeen tervetuloa "roskamaiden" väkeä taas emme kaipaa suomeen emmekä euroopaan.

    Äänestä

Ei tuo turkkilainen koppava öykkäri ole muutakuin kasa lampaan paskaa.

1Äänestä

Ja persukkaat on kaikki sianpaskaa jotka pitäis levittää pellolle niin olisi edes vähän maalle hyötyä!

1Äänestä

Turkkilainen mikä turkkilainen aina tappelemassa täällä Suomessakin ei sille kansanluonteelle mitään mahda luki papereissa mitä tahansa.

1Äänestä

Menisi hoitamaan oman maansa asioita samalla innolla, mitä vitua se tulee tänne meitä neuvomaan.

Äänestä

Turkin johtokin ylpeilee harjoittavansa syyriassa etnistä puhdistusta.

Tappajakansa on samaa aina vaan.

Äänestä

Kyllähän turkkilainen sivistyneistö aina suomalaiset junttipäät ohittaa. Onhan se nähty monta kertaa. Vai kuinka joku voi ajatella että sairaslomalla oleva naistenpuristelijasahuri tai tv-piereskelijä jne. olisivat Suomen parasta edustustoa? Soinin takinkääntäjäpetturikin keräsi kannatusta ay-väeltä aikoinaan ja nyt kusee säälittä niskaan - voi vidu mikä äijä, toivottavasti kukaan ei äänestä koskaan noita persejytkyjä!

Äänestä
  • Juu aivan varmasti. Sivistyneesti potkitiin ja poltettiin sotilaat kadulle kuoliaaksi. Nuoria parikymppisiä jannuja, teki pahaa ajatella, katsoa en voinut, mutta jos se on sitä sivistyneisyyttä niin kai se on pakko hyväksyä, muuten rasismi ja koska sahuri ja väinämöinen.

    Äänestä

Ketjusta on poistettu 5 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


riitapukari kirjoitti:

Hänhän muutti Turkista kun oli 14 v ja on turkkilainen. Mutta hän on suomalaistunut ajan kanssa tietenkin, mutta ei ole suomalainen.
Jos häneltä kysyisi oletko sinä sitten luopunut turkkilaisuudestasi varmasti kiistäisi sen.
https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/putkonen-ja-yanar-ajautuivat-sanasotaan-huomenta-suomessa-olenko-mina-sinusta-suomalainen/6748700#gs.3OQFo34

Aina se on haastamassa jonkun kanssa riitaa tuo Yanar. Onneksi Putkonen vanhana ja viisaana lopetti riidan siihen.

Kyllä minäkin olen edelleen suomalainen vaikka olisin muuttanut 14 v espanjaan.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu