Turvapaikkaa paitsi jäänyt teki itsemurhan !

Petturi-urpon-kummilapsi

Hallituksemme vieraita vaille turvapaikkaoikeutta jääneitä säilytetään" Joutsenon vastaanotto-säilössä! Siellä nuori paperiton teki itsemurhan sunnuntaina.
Kiitämmekö vai syytämmekö hallituksen kokoomuslaista kummisetää vai muita joka vaikenee asiasta täydellisesti?
-----------
https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000005544406.html
Karkotusta odottava nuori turvapaikanhakija teki itsemurhan Joutsenossa – Ilmoitukset itsetuhoisesta käytöksestä lisääntyneet

Moni turvapaikanhakijoista voi tällä hetkellä mielenterveydeltään huonosti, Joutsenon vastaanottokeskuksen ja säilöönottoyksikön johtajat kertovat. Karkotusta odottava asukas päätyi sunnuntaina epätoivoiseen ratkaisuun.

Ann-Mari Huhtanen HS
Julkaistu: 29.1. 17:02

Vastaanottokeskusten tekemät ilmoitukset turvapaikanhakijoiden itsetuhoisesta käytöksestä ovat lisääntyneet. Viime vuonna keskukset raportoivat Maahanmuuttovirastolle (Migri) yli 700 tapauksesta, joissa turvapaikanhakija oli joko uhkaillut itsemurhalla, uhannut vahingoittaa itseään, vahingoittanut itseään tai yrittänyt itsemurhaa.

Yksikään yrityksistä ei johtanut kuolemaan, viraston vastaanottoyksikön johtaja Pekka Nuutinen kertoo. Nuutisella ei ole tietoa, kuinka moni ilmoituksista oli itsemurhayrityksiä.

”Ylipäätäänkin on vaikea määritellä, mikä on itsemurhayritys. On vaikea sanoa, missä menee esimerkiksi viiltelyssä itsemurhayrityksen raja, eli mikä on ollut demonstraatiota, mikä taas todellinen aie.”

Edellisvuonna 2016 vastaanottokeskukset tekivät noin 140 tavalla tai toisella itsetuhoiseen käytökseen liittyvää ilmoitusta. Näistä 59 oli itsemurhan yrityksiä ja 64 tapauksia, joissa turvapaikanhakija vahingoitti itseään muulla tavoin. Itsemurhalla uhkaamisia raportoitiin 18.

Tätä edeltävänä vuonna 2015 tapauksia raportoitiin vain kourallinen.

>>> Viimeisin itsemurhatapaus on sunnuntailta Joutsenon vastaanottokeskuksen säilöönottoyksiköstä.

Työntekijät löysivät nuoren täysi-ikäisen pohjoisafrikkalaisen miehen alkuillasta huoneestaan kuolleena. Tapauksesta Facebook-sivuillaan kertoneen Right to live – Stop Deportations -yhteisön mukaan miehen olivat löytäneet hänen maanmiehensä, eivät keskuksen työntekijät.

”Ei pidä paikkaansa. Sinne [huoneeseen] mentiin, kun huomattiin, ettei kyseisestä miehestä ollut ollut vähään aikaan havaintoja”, vastaanottokeskuksen johtaja Jari Kähkönen sanoo.

Viimeisin varma havainto kuolleesta turvapaikanhakijasta oli puoliltaöin edellisillalta, säilöönottoyksiköstä vastaava apulaisjohtaja Antti Jäppinen tarkentaa. Jäppisen mukaan karkotusta odottavaa miestä oli menty etsimään sen jälkeen, kun muut asukkaat olivat huolestuneet, kun miestä ei näkynyt päivälliselläkään.

”Meillä ei ollut syytä epäillä, että jokin olisi vialla. Hänellä oli tapana nukkua pitkään ja jättää välillä lounaita ja päivällisiä väliin. Asiakkaat saavat elää täällä kuten parhaaksi näkevät”, Jäppinen sanoo.

Karkotuksia vastustavan Stop Deportations -yhteisön mukaan muut turvapaikanhakijat olisivat kertoneet henkilökunnalle nuoren miehen aikeista ja puheista, joiden mukaan hän kuolisi mieluummin Suomessa kuin palaisi kotimaahansa. Tähän ei kuitenkaan yhteisön mukaan reagoitu.

Jäppinen tyrmää väitteet. Hänen mukaansa kynnys reagoida karkotetuiksi määrättyjen turvapaikanhakijoiden itsetuhoisiin puheisiin tai muihin ongelmiin on matala. Kaikki ”viitteet” merkitään asiakaspäiväkirjaan ja kaikki ilmoitukset ja havainnot tarkistetaan, Jäppinen kertoo.

Joutsenossa asuneesta turvapaikanhakijasta viimeisin merkintä oli noin viikon takaa. Tätä edeltävä merkintä oli joulukuun puoliväliltä, vain muutamia päiviä sen jälkeen, kun kyseinen mies oli tuotu säilöön.

Jäppisen mukaan mies oli ohjattu terveydenhoitajan puheille. Hänen tiedossaan ei ole, oliko tämä saanut kummallakaan kerralla lähetettä psykiatrille.

”Sen voin sanoa, että hän oli tavannut terveydenhoitohenkilökuntaa keskimääräistä useammin.”

Stop Deportations -yhteisön mukaan Metsälän ja Joutsenon säilöönottokeskuksissa olevat turvapaikanhakijat kokevat, etteivät saa apua. Lääkärin ja erikoislääkärin tapaamista on erittäin vaikea saada, yhteisön tiedotteessa kerrotaan.

Joutsenon vastaanottokeskuksen johtajien mukaan moni turvapaikanhakijoista voi tällä hetkellä huonosti. Tilanne on mielenterveyden kannalta vaikea.

”Yleisellä tasolla voin sanoa, että olivat turvapaikanhakijat säilössä tai ei, masennus on yleistä”, Kähkönen sanoo.

Jäppisen mukaan monelle säilössä olevalle on määrätty mielialalääkkeitä.

”Kokemus säilöönotettuna olemisesta ja käännyttämisen odottamisesta on monelle ahdistava yhdistelmä. Emme voi vaikuttaa kokonaistilanteeseen tai siihen, kuinka kauan ihmiset joutuvat täällä odottamaan, mutta pyrimme kaikilla tavoin tekemään täällä olon siedettäväksi. Työntekijät tarjoavat keskusteluapua, ja asiakkaat pääsevät myös psykiatrille, jos he haluavat.”

Tapaus on järkyttänyt niin muita vastaanottokeskuksen ja säilöönottoyksikön asukkaita kuin henkilökuntaakin.

Tieto nuoren miehen kohtalosta aiheutti ...

8

222

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ovat_kulueriä

      Nuo pitää poistaa pikaisesti kielteisen päätöksen jälkeen, seuraavana päivänä.

    • Tuhkat.pussiin

      Ja palautetaan kotimaahansa

    • UrhoKaleviKekkonen

      Vahingossa onnistui.

    • AloittajaSIINÄ

      HURSKAUTTELEE IHTEÄÄN JA ON PAAVIA PAAVILLISEMPI, EIKÄ KORVAANSA LOTKAUTA, KUN LÄHTÖKÄSKYN SAANUT TEURASTAA SUOMALAISIA NAISIA PITKIN KATUJA !

    • kepsap

      Joo, tänne vain kaikki maailman mielenterveyspotilaat hoidettavaksi, meillä on "varaa", otetaan vaikka lainaa ja lapsen lapsen lapset voi ne maksaa ajallaan!? Eihän meillä itsellään ole yhtään mielenterveys ongelmaisia ja niillä ei sitä paitsi ole väliä koska ovat kotimaisia ja väärän värisiä (käänteinen rasismi).

      Mutta kuolema on luonnollinen asia ja ei se ole lopullista, elämä täällä on koettelemusta. Äitinikin teki itsemurhan ja siitä on toivuttu. Joskus vielä näen hänet.

    • harkittuon

      Onneksi me suomalaiset saamme rauhassa tehdä itsemurhia,noin kolme päivässä.

    • AllahuAkbarcode

      Aivan mahtava uutinen, lisää näitä! Isi menee duuniin, laittaa ompun uuniin, omppu laskee lampaita, isi kultahampaita. Näin Juicea mukaillen :).

    • jytfikuuf

      Jälleen vihervasemmisto saa aiheen vouhottaa asiasta eduskunnassa.

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1672
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1597
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1507
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1396
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1362
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      895
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      882
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      427
      861
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      290
      827
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      815
    Aihe