Epäjumalan palvojien surmaaminen.Älä vastaa ennen kuin olet lukenut todistusainesta jakeet 18-31. Jos luet ykkösjakeesta asti ajatuksen kanssa niin ihailtavasti teet. Ajatukset keskittäen lukemaasi nyt kun alat lukemaan ja jos tieto ja ymmärrys on sinulle suotu niin toivon sinulle rohkeutta antaa vastaus kysymykseen. Käsitän, että enää ei saa surmata epäjumalaa palvoneita vaan kertoa heille evankeliumi, rukoilla puolestaan ,jotkut kieltää rukoilun puolestaan.Jakeet 18-31 ja vastaus kysymykseen jos ymmärrystä on.Voi asian ohikin kommenttia antaa vaikkei olisi ymmärrystä.
http://raamattu.fi/1933,38/2Kun.10.html
Koskeeko tämä nykyaikaa enää?
5
123
Vastaukset
Omasta ymmärryksestäni en tiedä mutta kaikki asiat, jotka inhimillinen taju ihmisten keskuudessa on havainnut Raamatussakin vääräksi niin ne ovat tuomittavia eikä niitä pidä harjoittaa.
Homouskin kun on havaittu ja tunnustettu syntyperäiseksi ominaisuudeksi niin homot on hyväksytty tasa-arvoiseksi heterojen kanssa. Ja hyvä niin.Onhan Raamatun aika ja Suomen nykyaika niin kaukana toisistaan, ettemme pidä Raamattua muuta kuin lukukirjana.
torre12 kirjoitti:
Onhan Raamatun aika ja Suomen nykyaika niin kaukana toisistaan, ettemme pidä Raamattua muuta kuin lukukirjana.
Onhan siellä hyviäkin ohjeita nykypäiväänkin kuten esim. tämä "kaikki, minkä tahdotte ihmisten tekevän teille, tehkää se heille." Tämänkin ajatuksen tosin esitti jo kiinalainen Kungfutse noin 500-vuotta ennen Raamattua.
sage8 kirjoitti:
Onhan siellä hyviäkin ohjeita nykypäiväänkin kuten esim. tämä "kaikki, minkä tahdotte ihmisten tekevän teille, tehkää se heille." Tämänkin ajatuksen tosin esitti jo kiinalainen Kungfutse noin 500-vuotta ennen Raamattua.
Se on kyllä hyvin huono ohje. Tuskin monikaan haluaa minun tekevän heille kaikkea sitä mitä haluan heidän tekevän minulle.
Ihmisten tahtomiset ovat niin erilaisia, ettemme voi tehdä kaikkea samaa edes kaikille tutuillemme.torre12 kirjoitti:
Se on kyllä hyvin huono ohje. Tuskin monikaan haluaa minun tekevän heille kaikkea sitä mitä haluan heidän tekevän minulle.
Ihmisten tahtomiset ovat niin erilaisia, ettemme voi tehdä kaikkea samaa edes kaikille tutuillemme.Käänsit nyt letun ylösalaisin ja se oli jo palanut toiselta puolelta pilalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Riikka Purra lupasi Suomen kansalle 1 euron bensaa, hinta nyt 2 euroa
Vasemmistolaisen Marinin hallituksen aikana bensa ei maksanut kuin 1,3 euroa litralta. Ministerin pitäisi perustuslain m483682Natomaa hyökkäsi Iraniin
Näemme nyt tällä hetkellä Natomaan nimeltä Yhdysvallat, joka toimii aika pitkälti perinteisen kansainvälisen lain ulkopu7163585Trump aloitti III maailmansodan tänään.
Narsisti ja mielipuoli Trump pitäisi saada pois, miten se onnistuisi parhaiten?3983361Suvi Lindenillä 5 366 päivän putki
Täytyy kyllä myöntää vaikka olen itsekin innokas, niin en ole tuollaiseen yli kymmenen vuoden putkeen kyennyt. Välillä o793174Mistä se kertoo
Näin miehen pitkästä aikaa. Samantien iski sellainen paineen tunne rintaan, sitä ei ole ollut vuosiin. Ja nyt olen siitä362969Rakas tiedät, että toivoisin
Kuulevani sinusta. Tiedät, että viestisi tekisi minut ihan onnelliseksi. Että äänesi kuuleminen saisi minut leijumaan ja582458- 502255
- 972132
Viesti miehelle
Nyt vastaa oikea taa´app. Ainoastaan puhelimitse voidaan selvittää asioita, mutta tuskin sitä haluat kaiken halveeramise141989Nyt on sanottava että sattuu kipeästi
Jos, sinä aikana kun olen kaivannut ja odottanut sinua ja olet tiennyt sen, niin jos valitsit toisen miehen. Katsot minu181979