Uusin IL gallut: Persujen kannatus noussut

mittarit-kohisee

Iltalehden uusimman gallupin mukaan Perussuomalaiset ovat ainoana oppositiopuolueena nostaneet kannatustaaan. Nyt kannatusta löytyi 8,2% verran, missä on nousua edelliseen mittaukseen 0,4%. Hyvältä näyttää. Jussi ja Laura ovat yhdessä muiden persujen kanssa tehneet vakuuttavaa työtä. Tästä on mukava jatkaa kohti uusia vaaleja.

http://www.iltalehti.fi/politiikka/201801292200705409_pi.shtml

6

138

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • En tiennytkään, että vihreät ovat hallituspuolue. Kaikkea sitä oppii kun vanhaksi elää...

    • Raimo.Kyrpölä

      Kovasti Niinistöä peesasivat nuo vihreät. Hämärässä ei erota kokoomusta ja vihreitä toisistaan, ovat kuin kaksi harmaata kissaa.

    • Puistoosasto

      Ei ole turhaan sanottu että Vihreät on Kokoomuksen puistoosasto.

    • mnbjkiu

      eiks gallupit ookkaan peukaloituja

      • K.Yrpiäinen

        Saattaa tämäkin olla, kun oppositiopuolue Vihreiden kannatus nousi persuja enemmän. Aloittajapässi ei vaan sitä huomannut.


    • siniusko-kadoksissa

      Miksi kokoomuksen puisto-osasto pitäisi laskea oppositioon kuuluvaksi? Ettekö te siniset enää uskokaan Timo Soinin sanaa?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.

      Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse
      Maailman menoa
      118
      4907
    2. Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"

      Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky
      Maailman menoa
      116
      3979
    3. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      223
      3914
    4. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      120
      2275
    5. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      82
      1996
    6. Mitä on tullut

      Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.
      Haapavesi
      80
      1396
    7. Harmi nainen kun

      olet niin elähtäneen näköinen. Miestä et koskaan löydä itelles. j
      Ikävä
      137
      1394
    8. Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle

      Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.
      Vantaa
      174
      1384
    9. En ymmärrä ateisteja!

      Raamattu on aitoa historiaa, jotka ovat kirjoittaneet aikalaiset! Mitä änkyröitte turhaa???
      Ateismi
      586
      1279
    10. Minne pyydän sut?

      Jotta saan nähdä 🤨
      Ikävä
      53
      1165
    Aihe