Lapualla tulis järjestää kansanäänestys

HyvätNeuvotTarpeen

Lapualla tulisi järjestää neuvoa-antava kansanäänestys liittymisetä Seinäjokeen. Näin emme voi jatkaa, kun Lapua velkaantuu ja verotaakka kiristyy vuosittain.

10

188

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • turhuus-seinä-

      Muutas seikkeihin -turhaa ades tuosta velekasesta huudella lapualla tuolla tyylillä, mutta kierräs ylistaron kautten sinne, jotta tulisitkos siellä katumapäällen hömpistäs.

    • Rtathbox

      Justihin kävin keskusteluja pääkallopaikan henkilön kaverin kaverin kanssa ja yhtenäisenä linjana kaikki valtuustotahot ovat sitä mieltä että Lapua jatkaa omana kuntana.Siis turhaan olet provoviesteinesi liikkeellä !

      Kaupungin talous on kunnossa ettei sen puolehen tartte liittyä .Jos kumminkin talous rupeaa näyttämään huonommalta vuosien kuluttua niin sitten voi kauhavan ja kuortaneen jopa alajärven kanssa keskustella josko ne liittyisivät vireään Lapuan kaupunkiin ja saataisiin pieni kassavaje korjattua kuntaliitosihmisten tuomilla verorahoilla

    • jokapuolella-veisuuta

      Rapaajat vain näillä yrittää mukas pehmittää saaliitaan antautumaan -hömpillä
      Siel on kohta pillit pussoosis ja hätä näinollen nyt suuri selvitä-

    • Samanaikaisesti Seinäjoella pidetään kansanäänestys, että huolitaanko Lapuaa ja millaiset ehdot sille pitää asettaa. 🤔

      • julukia-NOT-si

        Ropaaja ropaa, millaiset ehdot ylistaroon laitettiin -ainakin niitä ei seinäjoki täyttänyt,
        -vaan kuivas tuon -kun on niin kaukana ja kaikki lupaukset tupetettiin---

        On toi julkeea on on onnn


      • kolo-p90

        Lapualla pohditaan pienissä ryhmissä myös sitä että assjoen pakkoliitos Lapuaan voisi olla mahdollinen mutta ehdot oltava..Kaupungin johtopaikaksi tulisi Lapuan kaupungintalo ,,,assjokisille jokin pieni lisävero siitä että saavat kuulua upean vireään Lapuan suurruhtinaskaupunkiin


      • lapualla-kaupoissa

        Kuupathan tuo tekee -kun ympäriltä lopetetaan siellä kaupoissa hyppööt tuolla härskilässä.


      • LiitokseenOllanMenossa

        Penissä piireissä ollaan kallistumassa Seinäjoen kannalle.
        Kun nyt verotulot laskevat ja valtionraha supistuu.
        Ja jos se Liitosraha tulisi kokonaan Lapualle.
        Ja piispa muuttaisi Lapualle.
        Ja Joupiska suljettaisi.
        Ja Ideapark rakennetaan Lapualle.
        Ja Ruhaan tulisi se junapysäkki.
        Siksi velkaa tehdään nyt kuin viimestä päivää.
        Fakta homma.


      • julukia-NOT-si kirjoitti:

        Ropaaja ropaa, millaiset ehdot ylistaroon laitettiin -ainakin niitä ei seinäjoki täyttänyt,
        -vaan kuivas tuon -kun on niin kaukana ja kaikki lupaukset tupetettiin---

        On toi julkeea on on onnn

        Kyllä jokaiseen juttuun kuuluu jonkinlainen pääsy- tai jäsenmaksu. Kannattaisi liittyä mieluummin heti, koska kun tulee pakko, niin silloin ei enää tingata, vaan otetaan nöyränä vastaan mitä köyhän pahviseen Paulig-mukiin ropisee.
        Ollaan muuten vähän Sukarin kanssa tuumailtu, että ostoskeskusta ei tällä kertaa sittenkään rakennettaisi. 💸


    • PohjanPoikaPäälleHakkaa

      Hoksataanko Etelä-Pohjanmaalla asiat jotenkin hitaasti? Soten myötä kuntaliitokset laitettiin jäihin koko maassa. Nyt on kyse lähinnä siitä, muodostuuko ns maakunnan kokoisia kuntia, ja varsinaisten kuntien merkitys maakuntien sisällä pienenee. Kuntaliitoksilla ei enää saavuteta mitään, niiden aika on ohi.

      Kannattaisi keskustella enemmän siitä, missä tulee olemaan Etelä-Pohjanmaan sisäiset sote-keskukset. Seinäjoen lisäksi osakeskuksia muodostuu muutamaan muuhunkin paikkaan, joita par'aikaa selvitetään. Joten älkää haaskatko aikaanne näillä kuntaliitos höpötyksillänne, sillä asialla ei ole enää tänä päivänä mitään merkitystä.

      No, on sitä ennenkin Etelä-Pohjanmaalla hoksattu asioita hieman hitaasti. Ilkassa hyvä kirjoitus vapaussodasta, jossa Etelä-Pohjanmaan miehet kuvitteli oikeasti lähtevänsä sotaan venäläisiä vastaan. Muualla Suomessa kyllä tajuttiin että omia vastaan siinä sisällissotaa käydään, vaikkei sitä siihen aikaan googlesta voinutkaan tarkistaa. Se oli sellaista aikaa se.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1705
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      103
      1679
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      102
      1593
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1409
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1369
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      49
      916
    7. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      460
      915
    8. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      891
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      294
      853
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      821
    Aihe