Korpilakossa ei ole järkeä

Perjantaina järjestettävä " mielenilmaus " ei pure Seinäjoella. Härmän liikenteen kuljettajista ei ainoakaan aio osallistua siihen. Tästä täytyy antaa heille täysi kymppi! Juuri tämä on oikeaa mielenilmausta.

Pieni poiminta Ilkan jutusta:

" Pentikäinen: Mielenilmaus on vastuuton ja tarpeeton

Perjantaina järjestettävä mielenilmaus ei ole vastuullista toimintaa, Suomen yrittäjien toimitusjohtaja Mikael Pentikäinen sanoo.

...

Hän kertoo nähneensä yrityksiä kiertäessään, että kaikki työntekijät eivät suhtaudu aktiivimalliin kielteisesti.

– Vähän aikaa sitten kuulin Savossa, että kun oli tullut ilmoitus mielenilmauksesta, lähes puolet yrityksen liittoon kuuluvista työntekijöistä oli päättänyt erota liitosta.

Hän sanoo kuulleensa useista paikoista, että työntekijät ilmoittavat lähtevänsä mielenilmaukseen, mutta ovat todellisuudessa pekkaspäivillä eli palkallisella vapaa-ajalla. "

Tässä on oikeanlaista mielenilmausta liittojohtajille. Ette tee työläisille kuin hallaa ja vielä kehtaatte laskuttaa siitä moninkertaisesti Loimaan liittoon verrattuna. Loimaan liitosta saa saman turvan ja jokainen työnantaja palkkaa mieluummin siihen kuuluvan kuin proletäärilauluja hoilaavan änkyrän, joka tuloillaan kuuluu maailman rikkaimpaan prosenttiin!

Tähän loppuun vielä loppulause Pentikäisen haastattelusta: " – Kun markkinatalous lisääntyy, työntekijöistä kilpaillaan rahallakin. Se on selvää, Pentikäinen sanoo. "
Liitot eivät ole kuin jarruna palkankorotuksille, koska sitten useimmiten maksetaan se mitä on pakko, mutta ei senttiäkään yli.

24

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • hehhhh

      Lopeta Notti se Propagandan levittäminen. On tutkittua tietoa että yli puolet suomalaisista kannattaa aktiivimallin poistoa.

    • Oppilashuolto

      SAK kyykyttää omia jäseniään, kun vaikeuttaa julkista liikennettä ja ruokahuoltoa.
      Oppilailla on oikeus joka päivä maksuttomaan kouluruokaan peruskoulussa lain mukaan.
      Kuka pannaan syytteeseen? Jottei vain SAK:n keittäjäjäsen.

      • Taud

        Hallitus kyykyttää työttömiä ja työläisiä . On muuten kaikkien aikojen paskin hallitus


    • PakkoveroSAK

      Vaaleilla ratkaistaan tuleva työllisyys/työttömyyspolitiikka.
      Korpilakoista kärsivät tavallist tallaajat, joilla ei ole omaa autoa

    • Voiaikojavoitapoja

      Kekkosen presidenttikausi 1956 aloitettiin yleislakolla. Ei sulatettu Kekkosen yhden äänen voitto.
      Nyt tuli SAK:n tuesta huolimatta rökäletappio. Niinistön uusi kausi aloitetaan korpilakolla

    • Eiystäviä

      Jari Kivimäki Seinäjokisessa lakosta:Annetaan ääni työttömälle.
      Juttu jaettu luottamusmiehille.
      Masinoitu Helsingistä. Puoluepolitiikkaa. Työttömien ääni ei kuuluu,
      kun vaaditaan vain omille lisää palkkaa.
      Työttömällä ei todellisia ystäviä

    • epäpätevä

      Kyllä notti , jos aamulla ensimmäisenä klo 5 haukkuu työssäkäyvät, ja illalla viimeisenä maakunnan muut toisin ajattelijat, niin ei voi tulla muuhun tulokseen ,että on näitä varhais eläkeläisiä joita ei nämä tämän päiväiset työllisyys kyykytykset koske. Tämä eläkeläisten ryhmä tulee kasvamaan jos ei tälle helevetin työvoima ja ilmais työvoiman kokeilulle tehdä mitään, Sijoitettais edes koulutukseen. Ei niitä automaattikoneita peruskoulu pohjalta ajeta. (ps,Katsoin ikkunasta,pihalla muuten tuulee ja vanhuus eläke tuli tilille tänään..)

      • Eläkeläinenapuva

        Minimieläkkeellä ei juuri elä. On ollut taitettua indeksiä. Verotus kovempaa kuin työssäkäyvillä. Ei vähennyksiä.
        Mikä not?
        Kuka ajaa eläkeläisen asiaa?


      • Peruseläke

        Haluaako SAK poistaa taitetun indeksin?


      • Minäkö haukkuisin työssä käyvät?! En todellakaan, mutta laitonta lakkoa en tietenkään hyväksy. Kuten sanoin, täysi kymppi niille jotka menevät töihin, eivätkä osallistu laittomaan lakkoon.

        Aktiivimalli jota tällä korpilakolla vastustetaan, on monessa maassa todettu erinomaisen toimivaksi.
        Meillä vain on edelleen liian lepsu ote verrattuna vaikka Tanskaan, Britanniaan ja Saksaan.

        Noissa ja monessa muussa maassa on työttömän oltava paljon enemmän asialla kuin tässä Suomen aktiivimallissa. Oletettavasti sen tuloksetkin jäävät heikommaksi kuin vaikkapa Tanskassa. Pitäisi olla vielä kovempi ote työttömyyteen.

        Onhan aivan päivänselvää, että maa jossa suuret ikäluokat eläköityvät kovaa kyytiä, ei kestä satojen tuhansien työikäisten kotona lorvimista! Näin ei olisi, jos työn hinta olisi sellainen, että kuluttaja ostaisi Suomessa tehdyn paidan.
        Suomea ylistetään korkean teknologian maaksi, mutta rajansa senkin hinnoilla. Puhelimiakin opittiin tekemään muualla. Näin ei voi jatkua.

        Huoltosuhde heikkenee hurjaa kyytiä ja kuten Katainen sanoi, me tarvitsisimme 1,8 miljoonaa maahanmuuttajaa tekemään töitä, että säilyisi edes sama huoltosuhde. Katainen piti tätä tietenkin mahdottomana.
        Saman asian ajaisi, jos synnyttäisimme 1,8 miljoonaa lasta enemmän kuin nyt keskimäärin. Yhtä mahdotonta lienee sekin?

        Eläkeyhtiöillä on toistaiseksi vielä rahaa, mutta hyvin saavat onnistua sijoituksissaan, että jatkossakin jokaiselle riittää entinen määrä eläkettä.
        Jonain päivänä saattaa käydä niin, että eläkeyhtiöllä ei olekaan likvidiä rahaa, eikä eläkkeitä makseta ollenkaan.

        Jos työllisten määrä ei kasva, niin meidän on pakko alkaa totuttautumaan siihen, että on tultava paljon vähemmällä toimeen kuin ennen.
        Maailmassa on paljon ihmisiä joiden on tultava toimeen euroa tai paria vastaavalla rahasummalla ja tulevathanhan he, koska on yksinkertaisesti pakko.

        Eihän se häävistä ole, kun ei ole sähköä, vettä ja polttopuukin on kiven alla, mutta eläneeksi sitä tulee silti. Yksi suomalainen lapsi kuluttaa enemmän rahaa kuin keskimääräinen afrikkalainen perhe. Olisiko meillä varaa tarkistaa kulutustottumuksiamme?


    • Ccvh

      Aloittajan tyhmässä päässä ei ole järkeä koskaan ollutkaan.!!

    • ceeeeveee

      Komppaan aloittajaa kyllä.

      • epäpätevä

        Tänään texti tv.n uutisis mainittiin että suomessa on 400 000 toimeentulo tuen saajaa joista 1/3 on uudellamaalla. Kyllä joukossa on paljon työssä käyviä, jotka eivät palkallansa elä. Jos se työttömien määrä on hallituksen ilmoittama kuku.


      • epäpätevä kirjoitti:

        Tänään texti tv.n uutisis mainittiin että suomessa on 400 000 toimeentulo tuen saajaa joista 1/3 on uudellamaalla. Kyllä joukossa on paljon työssä käyviä, jotka eivät palkallansa elä. Jos se työttömien määrä on hallituksen ilmoittama kuku.

        Tiedän useampia jotka elävät toimeentulo- ym. tuella leveästi, vaikka eivät käy työssä. Muutama käyttää heille tarjotuista töistä nimeä " p*skaduuni " ja että " ei v*ttu kiinnosta! ". 🤬


      • lugkjfygukgl
        nuorissa_on_tulevaisuus kirjoitti:

        Tiedän useampia jotka elävät toimeentulo- ym. tuella leveästi, vaikka eivät käy työssä. Muutama käyttää heille tarjotuista töistä nimeä " p*skaduuni " ja että " ei v*ttu kiinnosta! ". 🤬

        Ei TT-tuella yksinkertaisesti voi todellakaan elellä leveästi, se on esim. yksin asuvalla lapsettomalla henkilöllä 491,21 e/kk (kts. http://www.kela.fi/toimeentulotuki-perusosan-maara) .. se on sitte taas eri asia, jos tekee esim. pimeitä töitä tai puuhailee jotain muita "hämärä-hommia" .. eli ei pidä puhua POTASKAA jos ei tiedä totuutta !!!


    • Kuningasleikkaaja

      Kiva olla palkattomalla ku muutenki saa noiden pummien viuluja maksaa...

    • Vvhhhyt

      Nim. Nuorissa tulevaisuus. Väitteesi eivät pidä paikkaansa!!! Asenteesi paistaa läpi!!

      • Olen lukuisia kertoja pyytänyt linkittämään edes yhden virheen teksteistäni, mutta en ole tähän päivään mennessä nähnyt edes ensimmäistäkään yritystä todistaa joku sanomani vääräksi.
        Olisitko sinä ensimmäinen? 🤔


    • Vgghjj

      Nim nuorissa on tulevaisuus!! Otappas selvää millainen työttömyysturvan taso on muualla pohjolassa ja millaiset resurssit suhteessa Suomeen!!

      Et ole mikään asiantuntija. Vaan monistelet täällä valheita kerrasta toiseen!!!!

    • Vcghhhh

      MISSÄ VIIPYY MAATALOUDEN AKTIIVIMALLI!!
      MISSÄ KANSANEDUSJIEN AKTIIVIMALLI!!

    • Tyhhhh

      Jos hallitus ei kumoa aktiivimallia keväällä yleislakko!!


      • Vchvbhtg
        nuorissa_on_tulevaisuus kirjoitti:

        Hohhoijaa... 😒
        .
        .
        .
        .
        Urho Kekkonen varoitti 1977 puheessaan SAK:n edustajakokouksessa avainryhmien lakkomielivallasta
        https://www.is.fi/kotimaa/art-2000005549948.html?ref=rss

        Kirjoittelusi on perseestä!!
        Olet tyypillinen etelä-pohjalainen narsistinen, ekoistinen oman eduntavoittelija, mitä näillä seuduin riittää!!!
        Sinulta ei riitä humaniutta kanssaihmisiä kohtaan PIIRUAKAAN!!
        Haetko irtopisteitä! "tuolla halveksivalla tyylillä??


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martina oli sarjassaan tänään 32.

      Mutta eikö pyöräily ja uinti ole vahvempia hänellä kuin juoksu? Aikaa on vielä harjoitella ennen Frankfurtin kisoja.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      208
      1660
    2. Sofia miksi soitit torstaina Stefanil ja pyysit käymään kun muka olet ahdistunut.?

      Oliko asia suunniteltu, kun pyysi käymään ja varmasti tiesi et miten Stefan asiaan suhtautuu.Oliko myös Seiskan toimittaja pyydetty tarkoituksella pai
      Kotimaiset julkkisjuorut
      84
      1566
    3. Stepuli itkee facessa

      Haluaisin pyytää julkisesti karseaa käytöstäni anteeksi lähimmiltä, naapureilta ja etenkin Sofialta! Ei ole missään olosuhteissa hyväksyttävää käyttä
      Kotimaiset julkkisjuorut
      96
      1463
    4. Sofia oli ainoastaan rahan takia suhteessa Stefanin ja Nikon kanssa.

      Järkyttävää miten Sofia on käyttänyt hyväksi näitä molempia miehiä ja rahat loppu niin vain haukkumiset tullut kiitokseksi heille.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      254
      1392
    5. Voi kun menisi nyt Stefan katsoo tyttären uutta ponia, viettäisi aikaa hänen kanssa.

      Aika parantaa kaiken ja meillä kaikilla on elämässä vastoinkäymisiä ja yli kyllä pääsee ainakin ajan kanssa.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      1361
    6. Minä menetän sinut kokonaan

      Siksi olen paniikissa, sekaisin ja surullinen. Taitaa olla jonkinasteinen stressitila päällä. Toivottavasti sinulla on kaikki hyvin.
      Ikävä
      48
      892
    7. Onpas Martina valinnut sopivan laulun

      Storyssa kun Isben poni tulee, " älä vie lapsuuttani pois." Äiti se lähtee mieluummin panopuuksi hotelliin, kuin viettäisi senkin ajan lastensa kanssa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      115
      880
    8. Suomi teki typeryyttään Venäjästä nyt konkreettisesti vihollisen, jota se ei aiemmin ollut.

      Venäjä ei ole uhannut Suomen turvallisuutta, eikä Venäjän ja Ukrainan välinen konflikti ole signaloinut minkäänlaista uhkaa Suomelle. Se "uhka" luotii
      Maailman menoa
      414
      852
    9. Veikkauksia milloin Venäjä hyökkää Suomeen?

      Veikkaan että se tapahtuu nopeasti, ehkäpä jo kesäkuussa. Suomi 5,5 miljoonan harvaan asuttu maa. Venäjä ei tarvitse suurta joukkoa Suomeen, joten kai
      Maailman menoa
      290
      822
    10. Uskomatonta miten "kassatyttö Sannasta" tuli hetkessä kuoleman kauppias.

      Demarit on kautta historian olleet "takinkääntäjien"mestariluokkaa kokoomuksen hihassa kiinni. Sannan arviointikyky petti täysin Naton suhteen, Brysse
      Maailman menoa
      347
      807
    Aihe