Työttömille, köyhille ja kurjille oikeutta

Xyxy

Hyvä, että aktiivimallia vastustetaan, vaikka yleensä en olekaan SAK:sta pitänyt. Yksi päivä lakkoa ei suurta lovea kenellekään tee. Ongelman juuret ovat kyllä siinä, että ei ole isoja puolueita, jotka ajaisivat köyhien asiaa. On kuitenkin esimerkiksi Itsenäisyyspuolue, joka kannattaa perustoimeentuloa kansalle. Ja on muutenkin pehmeämpi kuin persut.
Työttömät, köyhät ja vanhukset ovat ryhmiä, joilla menee kaikista huonoiten. Olisi jo aika ottaa tosissaan näiden ryhmien tarpeet. Ei voi olla niin, että leikimme hyvinvointivaltiota ja pidämme paarialuokkana näitä ryhmiä. Kohtelu on kuin juutalaisilla natsi-Saksassa. Työttömiä pidetään varoittavana esimerkkinä työssäkäyville, jotta he paiskisivat töitä entistä enemmän. Työttömiä on myös täysin sallittua parjata ja mustamaalata, jotta toiset saisivat kokea olevansa ihmisiä ja parempia, kun he maksavat veroja ja heillä on rahaa, mikä nykyään on ihmisarvon mitta. Ilman rahaa on hankala ottaa osaa yhteiskunnan tapahtumiin, harrastaa tai tavata ihmisiä.
Pysäyttäkää natsikapitalismi! Aika lopettaa ihmisyyden mittaaminen rahalla ja hullu puurtaminen juoksupyörässä, kun voisimme jakaa töitä, jotta kaikki jaksaisivat paremmin. Lopettakaa rahan valta!

0

<50

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Persujen vaalilupaus oli euron bensa

        Nyt puhutaan jo kolmen euron bensasta. Kyseessä on Suomen historian törkein vaalipetos.
        Maailman menoa
        93
        2168
      2. Vain vasemmistohallitus saa minut menemään töihin

        Änkyräkapitalistien sortaessa kansaa en laita rikkaakaan ristiin. Elän mielummin Kelan tuilla, ja jos niitä leikataan, n
        Maailman menoa
        45
        2132
      3. Maataloustuet perittävä korkojen kera takaisin

        Yrittäjiltä jotka ovat myyneet tuotantoaan ulkomaille. Veronmaksajan kustantama tuki on tarkoitettu elintarvikkeiden hi
        Maataloustuki
        50
        1855
      4. Topi osti Askon

        Hieno mies. Pelastaa työpaikkoja. Kiitokset myös emännälleen, joka pitää isännän virkeänä. https://www.is.fi/taloussan
        Maailman menoa
        75
        1370
      5. Mitä kirjainta kaipaat?

        Pitkästä aikaa tämmöistä. Onko kirjain muuttunut edellisestä. ☺️
        Ikävä
        86
        1271
      6. Kastaa ja upottaa on eri sanat

        Kastaa ja upottaa on eri sanat ja niillä on eri merkitys. Eikä Jeesusta haudattu upottamalla maahan kaivettuun kuoppaan
        Kaste
        219
        1151
      7. Uskomatonta touhua!

        Ei olis uskonut että kateus yrittäjää kohtaan menee noin pitkälle. TTP:ssa irrotettu sähköjohto jäätelöaltaasta. Kaikki
        Haapavesi
        31
        1100
      8. Oliko se oikeasti epäselvää

        sinulle että olin ihastunut sinuun? (Ymmärrän että siitä on aikaa, eikä voi olettaa että kaikkea muistaisi tai että men
        Ikävä
        58
        1048
      9. Miten hän sinua katsoi?

        😊😊😊😊😊😊
        Ikävä
        68
        969
      10. Miksi eduskuntatalon portaille sytyttään tänään 8 645 kynttilää?

        Oikeus elämään ry järjestää lauantaina 21.3.2026 tapahtuman, jossa Eduskuntatalon portaille sytytetään 8 645 kynttilää.
        Luterilaisuus
        285
        910
      Aihe