Saksan kilvillä suomeen

hadid

Mitä jos ostan auton ja pyydän myyjältä että antaa ajaa saksan kilvillä suomeen ja lähetän kilvet takas postissa niin onnistuuko. Ajan Saksa-Tanska-Ruotsi Tornion ja Haaparannan kautta Ouluun.

5

261

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MietiUudelleen

      Myyjä tuskin suostuu siihen että ajat tuhansia kilometrejä hänen vakuutuksillaan.

      Ei ne "siirtokilvet" saksassakaan niin paljoa maksa...

    • siirtokilvet

      jaa onnistuuko,no jos vaikka kysyt sitä siltä myyjältä.mutta epäilen.antaisinko sinä jonkun tuntemattoman ajaa sinun vakuutuksilla tuhansia kilometrejä.

    • eikuajamaan

      Ei tarvi keltään kysellä saatko ajaa Saksan kilvillä Suomeen, mitään lupia ei tarvita. Mutta vakuutuksen voit ottaa omille nimillesi jo Saksassa, mutta ei ole pakollista.

    • Autoveroturisti2018

      Nyt siis lie kyseessä yksityinen myyjä, jonka autoa olet ostamassa. Onnistuu jos myyjä uskoo, että maksat myös mahdolliset parkki ja kamerasakot.
      Myyjälle jää myös Saksan rekisteriote, se isompi, sillä hän tarvitsee sitä sekä alkuperäiset kilvet, jotta voi poistaa auton rekisteristä Saksassa.
      Liikeessä myynnissä olevat autot on aina poistettu rekisteristä.

    • Tuskin_koskaan

      onnistuu. Olen tuonut viitisenkymmentä autoa Suomeen ja yhden ainoan kerran olen saanut luvan ajaa auto illalla majoituspaikkaan yksityisen myyjän kilvillä. Silloinkin lupasin poistaa sen seuraavana päivänä rekisteristä, kuten sitten teinkin. Asiaan saattoi vaikuttaa viehättävä rouvani joka oli matkassa mukana ja puhui erinomaista saksaa. Pyydä myyjää hoitamaan siirtokilvet autoon tai yksityinen myyjä kanssasi ainakin Zulassungstellelle ja vakuutusfirmaan niin kaikki sujuu äkkinäiselle juohevammin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Riikka Purra haluaa muuttaa

      maahanmuuttopolitiikkaa. Me suomalaiset halutaan, että Riikka Purra muuttaa pois suomesta eikä tuu ikinä takas....
      Maailman menoa
      230
      9982
    2. Onnea Riikka! Työttömyys aste on nyt täysi kymppi!

      🎯 💪 Kiitoksia Riikalle ansiokkaasta työstä Suomen kansantalouden tuhoamisessa. V.Putin suljetun rajan tuolla puolen
      Maailman menoa
      54
      4668
    3. Hyvällä tuurilla Suomen väkiluku nousee 7 miljoonaan

      Vuoteen 2050 mennessä, mikäli onnistumme maahanmuuttopolitiikassa hyvin. Näin analysoi väestötieteen tohori Hiilamo. ht
      Maailman menoa
      138
      4149
    4. Riikka jytkytti työttömyyden uuteen ennätykseen!

      Erinomaista työtä jälleen kerran irvistelevältä saksiniekalta. ”Yhtä korkeaa työttömyysastetta ei löydy työvoimatutkimu
      Maailman menoa
      139
      4065
    5. Kaivattusi nimi

      Kaivattusi nimi on
      Ikävä
      214
      3847
    6. Päivän Riikka: Valmet Automotive aloittaa jättimäiset muutosneuvottelut

      😭😭😭😭😭😭😭 Tämäkin vielä, Brutukseni. Että ei olisi Suomen historian pahimmat työttömyysluvut riittäneet, niin Riik
      Maailman menoa
      46
      3134
    7. Aamun Riikka: sakset tiputtavat 31 000 lasta köyhyysrajan alle

      ✂️ STM:n tuoreen arvion mukaan Riikan leikkaukset pudottavat peräti 31 000 lasta köyhyysrajan alle, kun aikaisempi THL
      Maailman menoa
      31
      2342
    8. Rakastan sua mutten uskalla jutella sulle

      Kumpa sä näkisit tämän viestin❤️ Kaipaan sua vaikka oot välillä ihan lähellä mutten saa sanottua sulle enää mitään. Ujos
      Ikävä
      159
      1693
    9. Nuoret pois politiikasta!

      Näillä 30-kymppisillä ei ole juuri mitään elämänkokemusta. Ja tällaiset raakileet saavat huseerata ja pilata Suomen!
      Maailman menoa
      11
      1659
    10. Mihin rakastuin sinussa?

      Rakastuin siihen, miten katsoit minua Rakastuin siihen, miten hymyilit minulle Rakastuin siihen, kuinka hyväksi sait its
      Ikävä
      99
      1620
    Aihe