Perjantain lakot aiheuttavat ylimääräistä vaivaa sadoille tuhansille töihin, kouluihin ja päiväkoteihin kiiruhtaville, vasta myöhemmin selviää, hyödyttikö lakko SAK:ta ja demareita, vai nouseeko kansalaisten ärsytyskynnys ja käykin päinvastoin. ...
PITÄÄKÖ RAJASUOJAN MURTAA PALKOILTA ?
8
75
Vastaukset
- Pankoltasuojapois
Kyllä aina olen kannattanut pankkosuojan poistoa pankolla suojassa makoilevilta.
Pankkolaiset pätkätyöläiset töihin ja kaikki tukiaiset pois.Vain tehdyistä tunneista maksetaan.Kelan luukulta saa sitten anoa tukiaisia jos rahat on loppu.
Osuuspankkikin pääsee vähemmällä siivouksella kun ei tuu sontaa konttorin lattialle.- fdghfdghdfghdfgjh
Jos tarkoitat "pankolaisilla" viljelijöitä niin heilta rajasuoja on poistettu yli 20 vuotta sitten..
- Tasapuolisesti
Hallitus kiristää toistuvasti ja kohtuuttomasti työttömiä suomalaisia yrittämällä saada heidät työllistettyä olemattomiin työpaikkoihin ja elleivät he onnistu niin rangaisee siitä. Minusta yhden päivän järjesteleminen on pientä sen kohtuuttomuuden rinnalla mitä työttömille aiheutetaan.
Itse en ole työtön, mutta olen kyllä rintamassa työttömien puolesta.- Tarkennusta
jos työtä ei ole hakemuksista huolimatta ja koulutusta tai valmennusta töihin ei järjestetä, siitä ei seuraa mitään sanktiota..
Vaivamme helpottuu, kun ajattelee ja kertoo muillekin, että ensi perjantaina on hyvä syy jäädä pois töistä, koulusta ja päiväkodista. Saa olla lasten kanssa kotona yhden päivän enemmän kuin tavallisesti, vai miten se tämän vuoden arkipyhäkalenteri nyt menikään.
- Muuttuu.herkemmäksi
Lakkopäivät julistaa pyhäpäiviksi, ilman liputusta.
Siinä rakennuksen kirvesmiehet oli hyvillään, saa vapaapäivän.
Vaikka he nyt ei niin lakkoa ole kannattamassa. Mutta ymmärtää
omalta työajaltaan, kyllä ne vapaapäivät ja lomat oli arvokkaita.
Rakennuksilla kiikkujat, kyllä heille suon ylimääräisenkin vapaapäivän.
Jos nyt oikein käsitin heillä 20 º pakkasraja ulkotöissä.
Lakoilla alkoi SDP:n vaalien alustoimet. He niin niihin orjentoituneet.
Myös demarinaisia nipistelty, nyt viimeisin elokuvaohjaaja. Sekin tulee
kiihtymään vaaliasiana heillä. Ehkä jo huvittavaksikin mennyt politiikka.
Enään ei ole yksinomainen paikka politiikan tekoon eduskunta. - Laiskojaeielätetäpankoll
Pellon suojavyöhykkeeltä uuninpankolle syrjäytyneet kepulaiset hömppäheinänviljelijät nyt heti RISUSAVOTTAAN 9 EUROA PÄIVÄ.
- Palautettava
vanha systeemi, ellei töö nii ei söö,,,,,,,,,,,
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse874684Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1133872Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1913723Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.722121Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575751941Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.791298- 1301182
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1551147- 511044
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä30924