Kertokaahan viisaammat mitä eroa on italolla ja hi-nrg:llä. Onko kyseessä pelkkä biittiä per minuutti vai....?
80-luvun dj ja muut asiantuntiajat
3
592
Vastaukset
- joo
pääasiassa ero on biiteissä. highnrj:ssä huomattavasti nopeempi syke kuin italossa
italo on pääösin tuotettu italialaisvoimin, ja suurin osa artisteista on italialaisia
kolmannekseen suurin ero on se että highnrj on italoon verrattuna täyttä paskaa - bianco
Siis yleiseti ottaen hi-nrg on nopeampaa kuin italot. Italo on yleensä melko imelää ja mielestäni se alkaa pidemmän turruttaa.
Hi-nrg on tuotettu englannissa, jenkeissä ja alankomaissa jne. Hi-nrgiin voi luokitella myös 80-luvun alun jenkkijutut. Ja ne on todella tyylikästä musaa. Tässä suhteen tulee erittäin suuri ero italoon. Hi-nrg lähityyliksi voisi lukea boystown-, gay-musan. Niinpä kuulostaa hullulta mutta nämä jutut ovat H-E-L-V-E-T-I-N hyviä. Hieman nimiä teille että tiedätte mistä todella on kyse.
Patrick Cowley, Sylvester, Modern Rocket.
Joo joo mies ei ole 80-lukua elänyt ;) - It-guy
hi-nrg on italon esiaste, ja peräisin jenkeistä
- ihan hyvää musaa, mutta ei niin hyvää kuin italodisco, tosin päinvastaisiakin mielipiteitä löytyy usein muutaman vuoden itseäni vanhemmilta kavereilta (eli mielipide riippuu ainakin osaksi iästä). Artisteita esim. Patrick Cowley, Paul Parker.
italodisco
- vuosina 83-88 pääosin italiassa tehtyä musiikki, joka sisältää vaikutteita hinrg:stä, huippumusaa, artisteja mm. Ken Laszlo, Den Harrow, Gazebo, Radiorama.
- yleensä ottaen artistin nimellä ei ole merkitystä, ja aika usein laulajalla ja levyn kansikuvan henkilöllä ei ole yhteyttä toisiinsa
eurodisco
- italodiscon aikoihin muualla euroopassa (saksa, hollanti) tehtyä musiikkia, mm. Alphaville, Modern Talking
italo-hinrg on nopeabiittisempää, eikä usein kovin hyvää musaa, aikakausi tuossa 1989-1993.
Levymerkin 'High Energy' alla tehtiin aika monta suhteellisen imelänkuuloistakin biisiä, ja näitä sai täältä Suomestakin vielä ihan hyvin ostetuksi.
Moni sotkee tämän italoksi, mutta todellinen harrastaja tietää eron.
eurobeat on taas pääosin japanin markkinoille tehtyä nopeabiittistä musaa. Kun italo alkoi hiipua euroopassa, se siirtyi ikäänkuin japaniin. Voidaan puhua myös (super)eurobeatista. Nykyisin sana eurobeat tarkoittaa juuri japanilaista eurobeat musaa.
Näitä tyylejä kyllä sitten löytyy vaikka kuinka. Tuossa 80-luvulla alkoi Hollannista ns. Laserdance tyyppinen syntetisaattorimusa, jossa on hieman vaikutteita italosta. Tuosta tyylistä käytetään nimitystä 'Synthesizer dance'. Sitten on eurodance, house, italohouse, italodance, ja mitä nyt ylipäätään voidaan keksiä. Nykyään on vielä techno, trance, italohouse ja aika usein niiden kanssa menee ihan sekaisin. Itse miellän eurodancen, italodancen, technon ja trancen samaksi musiikiksi. Samaa musiikkia tosin löytyy silloin tälloin myös italohouse-otsikon alta, levyliikkeestä riippuen (ei nekään tiedä tyylien eroja).
Euro-Hi-Nrg on tapauksesta riippuen joko aavistuksen hidasbiittisempää eurodancea, tai nopeabiittistä eurobeat-musiikkia. Itselläni on eurooppalaisia ja japanilaisia levyjä jotka kansiensa mukaan ovat euro-hi-nrg tyylisiä, mutta musiikillisesti selvästi erilaisia kun niitä kuuntelee.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
R.I.P Marko lämsä
Luin just netistä suru uutisen että tangokuningas Marko Lämsä On menehtynyt viikonloppuna Tampereella. Niin nuorikin vi614260Vappu terveiset kaivatullesi
otetaan vappu terveisiä vastaan tähän ketjuun kaivatullesi !!! 🍾🥂🎉🌻🔥🧡🧡1531799Tangokuningas Marko Lämsä, 47, on kuollut
Taas yksi melko nuori artisti lopetti lauleskelut lopullisesti. https://www.is.fi/viihde/art-2000011200979.html141503Puskaradio huutaa
Nuori tyttö oli laittanut päivityksen että pitämällä joku itsensäpaljastaja. Kuka tämä on? Varoittakaa lapsia !351258Miksi aina vain seksiä?
Kertokaas nyt mulle, että onko tämä joku normojen ihan oma juttu, että seksiä pitää pohtia joka välissä, siitä pitää jau1671056- 56904
- 76895
Martinalta vakava ulostulo
Seiska: Martinalta vakava ulostulo. Olipa raflaava otsikko mustalla pohjalla.165823Hei rakas A,
olinko silloin julma sinua kohtaan? Jos, niin anna anteeksi, yritin vain toimia oikein. Olen pahoillani, edelleenkin, en54811- 39781