yksi hyvä syy miksi ei nato

onjoaika

no niin antaa tulla ihka oikeita mielipiteitä miksi ja miksi ei lehdet kirjoittaa toimittajan suulla sinä arvoisa lukija omalla päällä

4

83

    Vastaukset 4

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • natorauhanliitto

      Niin, miksikäs ei , eihän Nato-sopimuksessa mitään vikaa ole !

      On mahdotonta keksiä yhtään järkevää syytä vastustaa sopimusta, jossa sovitaan että jäsenmatt sitoutuvat auttamaan toisiaan jos joku ulkopuolinen taho uhkaa tai hyökkää toisen jäsenmaan kimppuun.

      "Yksi kaikkien ja kaikki yhden puolesta", on hieno ja kannatettava periaate.

      EU-alueen asukkaista n. 95% asuu Nato-sopimuksen allekirjoittaja maassa ja sekin kuvaa hyvin tuon soipimuksen viisautta ja turvallisuutta parantavaa vaikutusta,

    • Euroopan unioni on se hyvä syy.
      Euroopan unionin hallinta ja voima perustuu taloudellisiin arvoihin ja ihmisoikeuksiin.
      Euroopan unioni on hyvin tullut esille ihmisoikeusasioissa ja sota ja muut terrorit
      loukkaa aina ihmisoikeuksia ja ihmisarvoja. Euroopan unioni on ihmisten unioni ja siinä
      on itse asiassa aika monen maan kansalaisia.

      Ihmisarvojen korostaminen ja huolen pitäminen ihmisoikeuksista ainakin Euroopassa
      on myös rauhan edistämistä. Myös talouden ylivallan säilyttäminen antaa määrävän
      aseman maailman eri kriiseissä missä vain.

    • sotaoppinut

      ""Yksi kaikkien ja kaikki yhden puolesta", on hieno ja kannatettava periaate."
      no voi olla utopistisissa unelmissasi. tosiasia kuitenkin on ettei Suomi tarvitse suhteessa Venäjään natoa nyt, eikä tulevaisuudessa. Joten todellakin olisimme vain "yksin kaikkien puolesta" varsinkin balttien.
      Pidetään vaan omista asioistamme huolta, se on viisainta, ei meidän ole järkevää sitoa turvallisuuttamme ja tulevaisuttamme epävakasiin valtioihin, joihin on tulossa mahdollisesti myös Ukraina. Riidankylväjien joukkoon emme kuulu.

      Nato ei ole meitä varten.

    • paska.maa.saa.mennä

      Suuret kustannukset jotka jälleen revitään työväestön selkänahasta.
      On hanke mikä tahansa, kistannukset ovat aina moninkertaiset verrattuna siihen mitä hankkeiden kannattajat väittävät.
      Tärkeämpi syy on kumminkin se, että tällaista paskamaata ei kannata puolustaa. Maa joka polkee omien kansalaisten etuja epämääräisen ja rikollisenkin aineksen loiselämän rahoittamiseksi, ei ole puolustamisen arvoinen.
      Minä muuten olen hankkiutumassa muille maille, en suostu tälaiseen paskamenoon. Todettakoon, että hyödyt aion ottaa loppuun asti, niin kauan kuin niitä vielä suomalaiselle on. Se on vastinetta maksamilleni veroille, sitä vastikkeellisuuttahan nykyään peräänkuulutetaan, tosin vain suomalaisilta.
      Voy a mudarse a otra país dentro un par de años. Coman una mierda, coños.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Naiset ymmärtävät ettei talous lähde nousuun

      Miten paljon järjellisempi olento nainen onkaan kuin tilastollisestikin paremmin tienaava mies. Kun kaikkialla puskuroid
      Maailman menoa
      170
      1114
    2. En jaksa

      Enää pelleillä ja paljastan J naisen nimen. Se on Jonna ja hän ei koskaan, edes luultavasti ollut täällä. Silti piene
      Ikävä
      45
      753
    3. Minkälainen nainen

      Minkälainen kaipaamasi nainen on luonteeltaan? Kaikki hassun hauskat antava ja helppo on sallittuja, jos poikien on kovi
      Ikävä
      27
      723
    4. Kissa eli kivuissa useita viikkoja

      Ei vienyt lääkäriin vaikka kissa parka maukui ja moni seuraajakin (minäkin) näin että kissa on sairas.
      Tuusniemi
      137
      708
    5. Yksi asia sen esti

      Etten antanut meille mahdollisuutta
      Ikävä
      44
      669
    6. Okei, eli olet rakastunut

      Hyvä sinä, niin minäkin.
      Ikävä
      67
      635
    7. Herkkyydestä

      Toisessa ketjussa toivottiin keskustelua herkkyydestä. Aloitan omalla näkemykselläni. Mielestäni herkät ihmiset ovat l
      Sinkut
      208
      621
    8. Martinan mauton tyyli

      Voi hyvää päivää 🤣 nyt ollaan oltu Muhiksen kanssa Kultareservin avajaisissa suorat housut jalassa ja 500€ korsetti pää
      Kotimaiset julkkisjuorut
      164
      602
    9. Arvaako kukaan?

      "Humalojalla metalliromun keräyspaikalla on kulkenut pitkin kevättä ja kesää joku henkilö, joka on vienyt sieltä kymmeni
      Haapavesi
      36
      590
    10. Jos meillä olisi yhteinen koti

      Niin haittaisiko sinua pitää se vähä tavaraisena? Ajattelin tänään että jos joskus asuttaisiin yhdessä ja haluaisit pal
      Ikävä
      52
      580
    Aihe