Muslimit kotoutuvat huonosti

https://mvlehti.net/2018/02/03/halla-aho-suomi-on-yksi-euroopan-huonoimmista-kotouttajista/
EU:n ulkopuolelta tulleet 19-59-vuotiaat maahanmuuttajat kuuluvat muita ryhmiä todenäköisemmin kotitalouksiin, joiden ”työintensiteetti” (”work intensity”) on ”hyvin matala”. Tämä osuus on ”hälyyttävän korkea” Belgiassa (44,2%), Ruotsissa (31,9%) ja Suomessa (31,2%), mikä tutkimuksen mukaan viittaa kotoutumisen epäonnistumiseen.

Kiinnostavin ja ehkä merkittävin seikka on etnisen identiteetin ja työmarkkinoille integroitumisen korrelaatio. Raportissa viitataan tutkimuksiin, joiden mukaan maahanmuuttajat pärjäävät työmarkkinoilla sitä heikommin, mitä voimakkaampi ryhmäidentiteetti heillä on. Tällä viitataan siihen, missä määrin henkilö kiinnittyy kulttuuriinsa, uskontoonsa tai kotona puhuttavaan kieleen.
9850
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 9

Vanhimmat

Mv-lehden paska-artikkeleita taas.

Äänestä

Parasta on kotiutua siihen maahan, jonka kieltä osaa, jonka kulttuurin tuntee ja, josta on paljon aikaisempaa kokemusta. Luku- ja kirjoitustaidotonta ei kannata edes yrittää kotouttaa muualle, kuten ei länsimaiden elämäntapaa vihaavia muslimeitakaan esimerkiksi Suomeen. Toisekseen Suomessa vallitsee suurtyöttömyys, eikä töitä ole omille kansalaisillekaan. Miksi silloin kannattaisi työllistää muunmaalaisia? Miksi ottaa muiden maiden työttömiä Suomeen? Mitä järkeä on auttaa pakolaisia maissa, joissa annettu apu vain lisää pakolaisten määrää ja väestöräjähdystä? Miten käy ilmastonmuutoksen, jos kehitysmaiden väestöräjähdyksen annetaan siirtyä suurenhiilijalanjäljen maihin? Miksi auttaa kalliilla, tehottomasti ja haitallisesti kaukana, kun voidaan auttaa halvalla, tehokkaasti ja hyödyllisesti lähellä? Miksi auttaa omasta kulttuuristaan pakenevia etuilijoita ja omin luvin maahan tulevia, rehellisten omaa kulttuuriaan rakastavien ja pyyteettömien, varmasti oikeiden pakolaisten sijasta? Miksi EU:ssa annetaan omien maiden pilaantua rikollisten maahanmuuttajien takia? Miksei maiden välisiä rajatarkastuksia käynnistetä kaikkialla, vaikka selvästi tiedetään ja koetaan, kuinka rikollisuus leviää esteittä ja laittomat maahanmuuttajat tungeksivat hakemaan ilmaista elatusta ja osa vielä rötöstelemään? Miksi EU:ssa ollaan näin tyhmiä, vaikka suomalaisillakin oli ennen rajatarkastukset, joiden tiedettiin toimivan, koska mitään tällaista ei tapahtunut ennenkuin EU avasi rajat ja Angela Merkel kutsui kaikki pakolaiset Saksaan ja Juha Sipilä kaikki halukkaat Suomeen? Miksi meitä rangaistaan näin ajattelemattomilla ja ymmärtämättömillä johtajilla? Hehän johtavat meidät sekasortoon! Turvapaikkojen myöntö EU:ssa on lopetettava, pakolaisten ongelmat pidettävä ulkona ja pakolaisuuden syihin puututtava!

YK:n tulee kaikin keinoin pyrkiä lopettamaan väestöräjähdys, eikä vaatia pääsihteerinsä suulla väestöräjähdystä vastaanottavaksi kaikkialle muuallekin!

Miten tällainen järjettömyys on mahdollista? Olemmeko sairastuneet mielisairauteen vai ohjaako näitä moninaisia tapahtumia samaan suuntaan joku pirullinen voima, jolta meidän pitäisi katkaista kaikki lonkerot? Mitä mieltä olette?

Äänestä
  • Sitä mieltä, että meneillään oleva järjetön matutus johtaa Euroopan ja sivistyksen täystuhoon muutamissa vuosikymmenissä, jollei nyt heti panna tälle hulluudelle täysstoppia. Keinoja kyllä löytyy, jos vaan toteuttajilla on päättäväisyyttä.

    Tanska näyttää saaneen jo tarpeekseen Afrikan ja Lähi-idän väestä. Eivät ota enää asyl-huijareita ja burkhat sekä niqabit ovat pannassa. Siinä hyvä alku raealismille ja mallia muillekin Eu-maille!

    Äänestä

  • Tästä voimme olla samaa mieltä. Ongelmien jakaminen kaikkialle maapallolle, erityisesti pieniin ja velkaisiin maihin kuten Suomi, on yhtä kuin jaettu kurjuus.

    Se näkyy ja kuuluu jo nyt, eilisessä eduskunnan avajaispuheessaan jopa rahaeliitin sponsoroima presidentti Niinistö, varoitti velaksi elämisestä.

    Tässä hän on oikeassa, joudumme kysymään edelleen, miksi maamme rajojen yli päästetään ja hakemalla haetaan väkeä joka ei kuulu tähän kulttuuriin ollenkaan omien piintyneiden tapojensa ja vaatimustensa vuoksi?

    Meillä on tänne "turvapaikkaa" hakemaan saapuneista, monesti salakuljettajien tuomista, jo pitkä kokemus, suurin osa esim. Afrikan sarvesta saapuneista on edelleen vain "kotoutumassa".

    Äänestä

Hyvin ovat kotoutuneet. Sama meno jatkuu kuin kotimaissaan...

Äänestä

Hyvin ovat kotoutuneet. Persuilla on pelko että ohittavat heidät ja ottavat tällä vaalikaudella vähemmistöaseman viidenneksi suurimpana puolueena.

Järjestys seuraavissa eduskuntavaaleissa.

Kok.
Kepu
Vihr
SDP
IslamP
perSut
Vas
KD
Muut

Seuraavissa presidentinvaaleissa Huhtasaari ja Nasima ovat kilpailevia ehdokkaita. Nazi ja Nasima.

Äänestä
  • Terveellä järjellä ajattelevilla suomalaisilla on varmasti huoli nykyisestä maanpetoksellisuuden ilmapiiristä ja vedätyksestä, johon monet luotettavina pidetyt tahot osallistuvat.

    Suvakkienkin suupielet tulee vielä kääntymään alaspäin, jos suunta ei muutu ja asialinjaa ei löydy.

    On ihan päivänselvää, ettemme voi pidemmässä juoksussa elättää kaikkia vapaasti maahamme tunkeutuvia ,muiden kulttuureiden itsekkäästi omaa etuaan hakevia ihmisiä.

    Pahinta rasismia on tulla ja ottaa osuutensa kakusta, jota ei koskaan ole ollut kerryttämässä ja vaatia päälle päätteeksi vaikenemaan, joukkoa joka on tehnyt sen eteen työtä.

    Mutta toisaalta vikahan on lepsun linjan hyödyllisten idioottien toiminnassa, ihmisluonnon moraali vaihtelee ja joillekkin sopii elätyttää itseänsä toisten piikkiin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Vubjubububbu kirjoitti:

https://mvlehti.net/2018/02/03/halla-aho-suomi-on-yksi-euroopan-huonoimmista-kotouttajista/
EU:n ulkopuolelta tulleet 19-59-vuotiaat maahanmuuttajat kuuluvat muita ryhmiä todenäköisemmin kotitalouksiin, joiden ”työintensiteetti” (”work intensity”) on ”hyvin matala”. Tämä osuus on ”hälyyttävän korkea” Belgiassa (44,2%), Ruotsissa (31,9%) ja Suomessa (31,2%), mikä tutkimuksen mukaan viittaa kotoutumisen epäonnistumiseen.

Kiinnostavin ja ehkä merkittävin seikka on etnisen identiteetin ja työmarkkinoille integroitumisen korrelaatio. Raportissa viitataan tutkimuksiin, joiden mukaan maahanmuuttajat pärjäävät työmarkkinoilla sitä heikommin, mitä voimakkaampi ryhmäidentiteetti heillä on. Tällä viitataan siihen, missä määrin henkilö kiinnittyy kulttuuriinsa, uskontoonsa tai kotona puhuttavaan kieleen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu