Ennen osattiin

Tässä ei niin kovin kauan aikaa sitte tehdyssä videossakin vielä osattiin antaa arvo Suomen sivistykselle kristinuskon tulon myötä.

Mutta mihin nämä päivät oikeen katosivat täältä? Ja luuleeko joku todella, että nämä uudet hullutukset ovat tuomassa jotakin parempaa tilalle? Tuskin kukaan veteraanikaan on taistellut tämän Suomen puolesta, joka unohtaa juurensa Raamatun sanassa.

Ne jotka hakevat näitä Raamatun vastaisia muutoksia, ei pidä kutusa edes Suomalaisiksi, sillä Suomen vihollisa te olette, ja häpäisette Suomen rakentajat, ja perinteet.

https://areena.yle.fi/1-3171488
368
1Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Ennen osattiin vaikka mitä, mutta kristinusko ei ole osoitus siitä, että olisi osattu mitään erityisen hienoa.

Äänestä

Häpeä Mikko itse ja mene nurkkaan häpeämään!
NYT HETI!

Äänestä
  • Tuo oli qwertyilijan oma aloitus, mutta se poistettiin tai hän pyysi itse sen poistoon, kun hänet nolattiin siinä. Taisi olla qwertyilijalla liikaa, kun kerroin siinä, että pistin sen kerran itkemään.

    Nolasin qwertyilijan kerran niin hyvin, että se ryntäsi ateismi-palstalle (jossa ihan sattumalta kävin) ja se oli tehnyt aloituksen sinne ja parkui, että qwertyilijä syyttää häntä trolliksi, vaikka se itsekin on trolli. Ja hemmetinmoinen itku päälle.

    No, tuo qwertyilijan reaktio oli ns. narsistinen romahdus eli narsistihan taantuu pari-kolmevuotiaan tasolle ja alkaa hakemaan tukea, mistä tahansa. qwertyilja haki sitä ateismi-palstalta, jossa se aiemmin temmelsi 24/7. Naurettavaa.

    ps ei kannattane kommentoida, mutta toki saa

    pps pistin tämän talteen, vastaisen varalle, ettei qwertyilija vain unohtaisi kokemaansa nöyryytystä.

    Näitä narsistisista romahduksista minulla on kokemusta vuosikymmenien takaa. En tosin tiennyt mitään narsismista tai niiden romahduksista mitään, mutta sanoin narsistiselle työkaverille, kun olin lopen väsynyt hänen suunsoittoonsa, että vedä itsesi h******n!
    No, se taantui pari-kolmevuotiaan tasolle ja änkytti, ettei noin rumasti saa sanoa. (Vaikka oli itse veetuillut muille aina).

    Toinen, tosin todistamaton narsistinen romahdus taisi tapahtua Repelle . Se veetuili ateismi-palstalla 24/7 ja sille oli sanottu tuhantisen kertaa, että painu helvettiin.
    Repe vain nauroi niille kehoituksille.

    No, minä päätin, että kokeillaan, että mihin sanalla pystyy ja iskin olettamani narsistin vyön alle. Tässä vaiheessa tiesin mitä narsismi on ja tiesin, mihin se verbaalinen isku pitää täräyttää.
    Uskokaa tai älkää, mutta Repe häipyi ateismi-palstalta sen sileän tien. Oletan hänen kokeneen narsistisen romahduksen.

    Lyhyesti, taipuu se narsistikin, vaikka ei äkkiä uskoisi.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


MikkoAinasoja kirjoitti:

Tässä ei niin kovin kauan aikaa sitte tehdyssä videossakin vielä osattiin antaa arvo Suomen sivistykselle kristinuskon tulon myötä.

Mutta mihin nämä päivät oikeen katosivat täältä? Ja luuleeko joku todella, että nämä uudet hullutukset ovat tuomassa jotakin parempaa tilalle? Tuskin kukaan veteraanikaan on taistellut tämän Suomen puolesta, joka unohtaa juurensa Raamatun sanassa.

Ne jotka hakevat näitä Raamatun vastaisia muutoksia, ei pidä kutusa edes Suomalaisiksi, sillä Suomen vihollisa te olette, ja häpäisette Suomen rakentajat, ja perinteet.

https://areena.yle.fi/1-3171488

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu