Hei!
Jos diskreetin satunnaismuuttujan pistetodennäköisyysfunktio on seuraavanlainen,
W
0 p=0
1 p=0,1
2 p=0,2
3 p=0,4
4 p=0,1
5 p=0,2
kuinka seuraava todennäköisyys muodostetaan P(W>3 | 2<=W) ? (eli 2<=W tarkoittaa suurempi tai yhtäsuuri kuin kaksi)
Mallivastauksen mukaan se menee näin:
P(W>3 ∩ 2<=W) / P(2<=W)
P(W>3) / P(2<=W) --> 0,3 / 0,9 = 1/3
Tuon ehdollisen todennäköisyyden kaavan ymmärrän, mutta kuinka siitä lähtee tuo ylempi P(2<=W) pois ja seuraavaan vaiheeseen saadaan arvot jakajaksi 0,9? Jos joku viitsisi avata onko tässä sovellettu jotain erityistä kaavaa vai miten tuo muodostuu noin, että 0,3/0,9 on oikea vastaus?
Kiitos paljon!
Ehdollinen todennäköisyys
4
2173
Vastaukset 4
- Kanootti3
Tapahtuma "W>3" jo implikoi "2<=W":n, joten siksi jälkimmäinen on voitu jättää pois. Ts.
{W>3} ∩ {2<=W} = {W>3} .
Jakaja 0,9 on saatu laskemalla
P(2<=W)
= P(W=2) P(W=3) P(W=4) P(W=5)
= 0,2 0,4 0,1 0,2
= 0,9.
Toivottavasti näillä selvis : ). - jogabonit0
Hei, kiitti paljon kun viitsit vastata! Nyt ymmärsin miksi tuo 2<=W on jätetty pois. Jakajan osalta en edes tiedä mitä olen katsonut, mutta tosiaan kun W on yhtä suuri tai suurempi kun 2 niin pistetodennäköisyydet yhteenlaskettuna tekee tuon 0,9.
Jos kyseessä siis oli diskreetti SATUNNAISMUUTTUJA, niin mietipä uudestaan.
Annettu data historiasta ei merkitse yhtään mitään.- jogabonit0
Kyllä, diskreetti satunnaismuuttuja oli kyseessä ja sen pistetodennäköisyysfunktio. Mennäänkö tässä metsään jotenkin tuon osottajan osalta, eli millä perusteella sinne jää tuo W>3 ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan tyttärestä hieno haastattelu IL
Martina on kasvattanut fiksun tyttären.377882- 102865
- 80660
Orpo pelästyi, kun asiat tulivat ilmi ? Hallitus ei enää tuekaan Garden hanketta
Pääministerinä Orpo on vastuussa hallituksensa päätöksenteosta. Hallitus päätti avokätisestä tuesta hankkeelle, joka ei170646- 50635
- 65615
Mä olen tosi
Ylpeä sinusta 🫂 Ajatuksissani pyydän sulle paljon suojelusta ja varjelusta. Sinua rakastettaan ja susta välitetään. Mui38609- 31590
- 59590
Omituiset kuntayhtymän vieraat festareilla
Mitähän Pekka Iivari teki kuntayhtymän vieraana festareilla? Harvemmin tällaiset tilaisuudet ovat ns. avec- tyyppisiä ei48557