Ehdollinen todennäköisyys

jogabonit0

Hei!

Jos diskreetin satunnaismuuttujan pistetodennäköisyysfunktio on seuraavanlainen,

W
0 p=0
1 p=0,1
2 p=0,2
3 p=0,4
4 p=0,1
5 p=0,2

kuinka seuraava todennäköisyys muodostetaan P(W>3 | 2<=W) ? (eli 2<=W tarkoittaa suurempi tai yhtäsuuri kuin kaksi)

Mallivastauksen mukaan se menee näin:
P(W>3 ∩ 2<=W) / P(2<=W)

P(W>3) / P(2<=W) --> 0,3 / 0,9 = 1/3

Tuon ehdollisen todennäköisyyden kaavan ymmärrän, mutta kuinka siitä lähtee tuo ylempi P(2<=W) pois ja seuraavaan vaiheeseen saadaan arvot jakajaksi 0,9? Jos joku viitsisi avata onko tässä sovellettu jotain erityistä kaavaa vai miten tuo muodostuu noin, että 0,3/0,9 on oikea vastaus?

Kiitos paljon!

4

2024

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kanootti3

      Tapahtuma "W>3" jo implikoi "2<=W":n, joten siksi jälkimmäinen on voitu jättää pois. Ts.

      {W>3} ∩ {2<=W} = {W>3} .

      Jakaja 0,9 on saatu laskemalla

      P(2<=W)
      = P(W=2) P(W=3) P(W=4) P(W=5)
      = 0,2 0,4 0,1 0,2
      = 0,9.

      Toivottavasti näillä selvis : ).

    • jogabonit0

      Hei, kiitti paljon kun viitsit vastata! Nyt ymmärsin miksi tuo 2<=W on jätetty pois. Jakajan osalta en edes tiedä mitä olen katsonut, mutta tosiaan kun W on yhtä suuri tai suurempi kun 2 niin pistetodennäköisyydet yhteenlaskettuna tekee tuon 0,9.

    • Jos kyseessä siis oli diskreetti SATUNNAISMUUTTUJA, niin mietipä uudestaan.
      Annettu data historiasta ei merkitse yhtään mitään.

    • jogabonit0

      Kyllä, diskreetti satunnaismuuttuja oli kyseessä ja sen pistetodennäköisyysfunktio. Mennäänkö tässä metsään jotenkin tuon osottajan osalta, eli millä perusteella sinne jää tuo W>3 ?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"

      Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä
      Maailman menoa
      433
      5338
    2. Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen

      Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.
      Maailman menoa
      169
      3153
    3. Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä

      Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575
      Maailman menoa
      98
      2701
    4. Kelekkakisat

      Mikä vakava onnettomuus sattunut kisoissa. On peruttu koko kisat. Pelastuskopteri näytti käyvän paikalla.
      Nivala
      7
      2152
    5. Kuinka pitkä välimatka

      on teidän kotien välillä?
      Ikävä
      69
      2024
    6. Eikö me voitais

      Vaan harrastaa seksiä kun muusta ei tule mitään
      Ikävä
      44
      1975
    7. Hotelli kainuu

      Mietityttää, hotelli Kainuussa, se, että asiakkaat voivat valita ketä saa olla ja ketä ei, Illan aikana asiakkaina!
      Kuhmo
      51
      1937
    8. Mistä kehon osasta

      Pidät minussa eniten?
      Ikävä
      87
      1707
    9. Pitäis vaan lopettaa

      Sinun kanssa yhteydenpito. Alkaa vaan haluamaan enemmän ja tuskin lopulta mikään kohtaisi. Ja ikävä vaan kasvaa ja lähei
      Ikävä
      10
      1427
    10. MTV: Vappu Pimiä lataa yllättävän kommentin Helena Puolakasta: "Eihän Helena Puolakkakaan..."

      Miten Vappu Pimiä pärjäsi mielestäsi MasterChef-tuomarina? Pimiä aloitti MasterChef-tuomarina uudessa pestissä. Nyt Pim
      Tv-sarjat
      16
      1329
    Aihe