Hei!
Jos diskreetin satunnaismuuttujan pistetodennäköisyysfunktio on seuraavanlainen,
W
0 p=0
1 p=0,1
2 p=0,2
3 p=0,4
4 p=0,1
5 p=0,2
kuinka seuraava todennäköisyys muodostetaan P(W>3 | 2<=W) ? (eli 2<=W tarkoittaa suurempi tai yhtäsuuri kuin kaksi)
Mallivastauksen mukaan se menee näin:
P(W>3 ∩ 2<=W) / P(2<=W)
P(W>3) / P(2<=W) --> 0,3 / 0,9 = 1/3
Tuon ehdollisen todennäköisyyden kaavan ymmärrän, mutta kuinka siitä lähtee tuo ylempi P(2<=W) pois ja seuraavaan vaiheeseen saadaan arvot jakajaksi 0,9? Jos joku viitsisi avata onko tässä sovellettu jotain erityistä kaavaa vai miten tuo muodostuu noin, että 0,3/0,9 on oikea vastaus?
Kiitos paljon!
Ehdollinen todennäköisyys
4
2050
Vastaukset
- Kanootti3
Tapahtuma "W>3" jo implikoi "2<=W":n, joten siksi jälkimmäinen on voitu jättää pois. Ts.
{W>3} ∩ {2<=W} = {W>3} .
Jakaja 0,9 on saatu laskemalla
P(2<=W)
= P(W=2) P(W=3) P(W=4) P(W=5)
= 0,2 0,4 0,1 0,2
= 0,9.
Toivottavasti näillä selvis : ). - jogabonit0
Hei, kiitti paljon kun viitsit vastata! Nyt ymmärsin miksi tuo 2<=W on jätetty pois. Jakajan osalta en edes tiedä mitä olen katsonut, mutta tosiaan kun W on yhtä suuri tai suurempi kun 2 niin pistetodennäköisyydet yhteenlaskettuna tekee tuon 0,9.
Jos kyseessä siis oli diskreetti SATUNNAISMUUTTUJA, niin mietipä uudestaan.
Annettu data historiasta ei merkitse yhtään mitään.- jogabonit0
Kyllä, diskreetti satunnaismuuttuja oli kyseessä ja sen pistetodennäköisyysfunktio. Mennäänkö tässä metsään jotenkin tuon osottajan osalta, eli millä perusteella sinne jää tuo W>3 ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
"Miko Bergbom, miksi euron bensa maksaa kaksi euroa?"
Valtakunnan suurin kaupallinen porvarimediakin kyselee nyt miksi perussuomalaisset ovat rikkoneet tärkeimmän vaalilupauk2346960SDP: "On hyvä että bensiinin hinta nousee"
Suurin oppositiopuolue SDP on mielissään siitä, että bensan hinta nousee suomalaisille. https://www.iltalehti.fi/polit2163617Mistä ihmeestä sitä viirasi?
Oliko tuo Timo Kalima hyvä silmälääkäri? Mikähän hänen silmiinsä osui kun piti mennä tuollaista tekemään. Kaikki näytti293456"Mieheksi ja naiseksi hän heidät loi."
Räsäsen tuomio on iso harppaus woke-valtioksi. – Tässä maassa on nyt selvästi kiellettyjä sanoja ja ajatusrikoksia. –2442405SDP haluaa tappaa maaseudun - bensan hinta mahdollisimman korkealle
Maaseudulla auto on välttämätön asia, ja lähes kaikilla on bensa-autot. Kuinka tyhmä pitää olla jos äänestää demareita?1441851Partamies hoi!
En aio häiritä jos on mukavampi olla hiljaa tai jos siellä kaukana sinun paikkakunnalla on jo joku hoito. Miten olisi re401837Outoa toimintaa Tuhannen taalan yrittäjällä
Ihmiset ympäri Suomen on kyselleet, että miksi tämä yrittäjä hoitaa ilkivalta-asiaa netissä kun se kuuluisi poliisille.1231631Martina Aitolehti pistää luun kurkkuun Erikoisjoukot-kouluttajalle - Ei usko tätä!
Martina Aitolehti on persoona, joka herättää monessa tunteita. Hänen yksityiselämänsä on noussut kohuotsikoihin mm. eläm141166- 1251133
Riiko Sakkinen läväyttää totuuden - Tästä syystä keskeytti Farmi-kuvaukset
Riikon toiminta hämmensi... Kuvataiteilija teki yllättävän päätöksen ja halusi lopettaa Farmi Suomi -leikin kesken. Rii191009