Hei!
Jos diskreetin satunnaismuuttujan pistetodennäköisyysfunktio on seuraavanlainen,
W
0 p=0
1 p=0,1
2 p=0,2
3 p=0,4
4 p=0,1
5 p=0,2
kuinka seuraava todennäköisyys muodostetaan P(W>3 | 2<=W) ? (eli 2<=W tarkoittaa suurempi tai yhtäsuuri kuin kaksi)
Mallivastauksen mukaan se menee näin:
P(W>3 ∩ 2<=W) / P(2<=W)
P(W>3) / P(2<=W) --> 0,3 / 0,9 = 1/3
Tuon ehdollisen todennäköisyyden kaavan ymmärrän, mutta kuinka siitä lähtee tuo ylempi P(2<=W) pois ja seuraavaan vaiheeseen saadaan arvot jakajaksi 0,9? Jos joku viitsisi avata onko tässä sovellettu jotain erityistä kaavaa vai miten tuo muodostuu noin, että 0,3/0,9 on oikea vastaus?
Kiitos paljon!
Ehdollinen todennäköisyys
4
1965
Vastaukset
- Kanootti3
Tapahtuma "W>3" jo implikoi "2<=W":n, joten siksi jälkimmäinen on voitu jättää pois. Ts.
{W>3} ∩ {2<=W} = {W>3} .
Jakaja 0,9 on saatu laskemalla
P(2<=W)
= P(W=2) P(W=3) P(W=4) P(W=5)
= 0,2 0,4 0,1 0,2
= 0,9.
Toivottavasti näillä selvis : ). - jogabonit0
Hei, kiitti paljon kun viitsit vastata! Nyt ymmärsin miksi tuo 2<=W on jätetty pois. Jakajan osalta en edes tiedä mitä olen katsonut, mutta tosiaan kun W on yhtä suuri tai suurempi kun 2 niin pistetodennäköisyydet yhteenlaskettuna tekee tuon 0,9.
Jos kyseessä siis oli diskreetti SATUNNAISMUUTTUJA, niin mietipä uudestaan.
Annettu data historiasta ei merkitse yhtään mitään.- jogabonit0
Kyllä, diskreetti satunnaismuuttuja oli kyseessä ja sen pistetodennäköisyysfunktio. Mennäänkö tässä metsään jotenkin tuon osottajan osalta, eli millä perusteella sinne jää tuo W>3 ?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?
Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam2436166Eduskunnan setämiehet eivät häiritse
Porvariston sedät kertoivat kuorossa, että eivät tiedä häirinnästä mitään.545003KL - Sähköautoilu aiheuttaa lisäkustannuksia muille tehopiikkimaksujen muodossa!
Kauppalehti 15.1.2026 Kommentti / Sähköautoista tuli ongelma – Uusi ”vero” uhkaa Kun perhe ostaa sähköauton ja laittaa104306Jaguar i pace sähköauto hajosi. Jopa 100 tonnia akun vaihto. Edullisia kilometrejä
https://www.iltalehti.fi/autouutiset/a/fcaa5ae4-c04d-414d-ac54-dab991758b2e Tuo että sähköautossa ei lämmitys toimi on123051Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?
Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni1243032Muistakaa demarit, että TE petitte, ei vihreät tai vas.liitto
Te veitte eduskunnasta turvallisen tilan, veditte sen viemäristä alas. Te demarit, itsensä ylentäneet moraalinvartijat,782499Silminnäkijät kertovat IS:lle useista törkeistä SDP:ssä tapahtuneista häirintätapauksista.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011749874.html Silminnäkijöiden Iltasanomille kertomusten mukaan SDP:ssä on tapahtu1212456Nainen, kaiken aikaa olin yläpuolella
Ja olen edelleen kaiken yläpuolella. Ja niin on aina oleva. :/1901699- 461659
- 691476