Saamelaiset jaksaa riidellä ja käräjöidä

Lapin_mannet

Tulee ihan kunniakulttuurit mieleen noista jatkuvista riidoista
ja käräjöinneistä.

25

12599

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • loputonta.riitelyä

      Onko ne rasistisia nk. puoliverisiä kohtaan.

    • xkgsfgh

      Tuon takia en mene Lappiin ikinä koska siellä on päällä jatkuva reviiri/nautintakiista. Olen käynyt 80-luvulla kerran Oulussa, sen ylemmäksi en mene koskaan.

    • YliOnKävelty

      Laillinen asiakirja osoittaa, että saamelaiset omistavat maansa.

    • varokaaaa

      Helvetin kateellista porukkaa

    • Mnbhhv

      Kysehän on pohjimmiltaan rahasta siis maanomistuksesta ja siis elinkeinosta. Mitä enempi jakajia, sitä vähemmän jaettavaa. Saamelaiset tän vielä tajuaa, suomalaisilta tämä yksinkertainen perusasia on päässyt unohtumaan vaan halutaan kaikki luovuttaa kiltisti muille.


      • mitäVtua
        Late_Lapista1 kirjoitti:

        Saamelaisilla onkin aihetta vaikkapa kapinaan, valtio on ryöstänyt heiltä maat ja mannut, eikö ne olleetkin juuri saamelaisia jotka tulivat ensinnä Suomen eteläkärkeen, pikkuhiljaa ne on ajettu Lappiin ja ryöstetty heiltä maat!
        Nyt Lapissa kaikenmaailman puliveivarit tekevät bisneksiään, kiinalaisista alkaen !

        https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/lapin-matkailu-hurjassa-kasvussa-kriittinen-kynnys-ylitetty/6258018

        Late Lapista. SSSS Ry!

        Niiltä mitään ole ryöstetty, ihan laillisesti ovat viinanhimossaan myyneet.



      • Nomadit
        Late_Lapista1 kirjoitti:

        Saamelaisilla onkin aihetta vaikkapa kapinaan, valtio on ryöstänyt heiltä maat ja mannut, eikö ne olleetkin juuri saamelaisia jotka tulivat ensinnä Suomen eteläkärkeen, pikkuhiljaa ne on ajettu Lappiin ja ryöstetty heiltä maat!
        Nyt Lapissa kaikenmaailman puliveivarit tekevät bisneksiään, kiinalaisista alkaen !

        https://www.mtv.fi/uutiset/kotimaa/artikkeli/lapin-matkailu-hurjassa-kasvussa-kriittinen-kynnys-ylitetty/6258018

        Late Lapista. SSSS Ry!

        " .. pikkuhiljaa ne on ajettu Lappiin ja ryöstetty heiltä maat!"

        Paimentolaiset seurasivat porokarjaa ..


    • Antakkiieerahhooo

      Pitävät luonnon kestokyvyn ylittäviä porolaumoja.
      Porokeisarit viimeiset petoeläimet, jotka yrittävät ylläpitää luonnon tasapainoa.
      Riitelevät keskenäänkin eivätkä näin pääse yksimielisyyteen saaliin jaosta.

    • iätjaajat

      Valittaminen on ollut niitten leipätyö mitä pohjoisemmaksi mennään Suomessa, ja näyttää jatkuvan aina vaan.

    • Maailma_on_ihmeellinen

      Saamelaiset ovat äärirasistisia ahvenanmaalaisiakin kovempia rotusortajia. Natsien rotuopit on jalostettu ennenäkemättömälle tasolle. Kumma kyllä rasismista ammattimielensäpahoittajat nyökyttelevät tyytyväisenä näiden ryhmien aparthaid politiikalle.

    • grgergrgergr

      Moni eläinkin on rasistinen ja tosi reviiritietoinen kuten ihminen luonnostaan. Ihmiset on vain oppinut hillitsemäään itseään vuosisatojen aikana ja keksinyt sääntöjä sitten ihmetellään että miten niistä joku poikee noh luonto pääsi valloileen.

    • Nbhhvv

      Miten liittyy rasismiin, jos haluu vain puolustaa omaa ikiaikaista elinkeinoaan. Oman reviirin puolustaminen on kait sallittua, jopa kansainväliset sopimukset alkuperäiskansojen osalta tätä tukevat. Ääriolosuhteissa eläminen ja työskentely edellyttävät vähän toisenlaisia ominaisuuksia kuin Hesan hipsterielämä.

    • holokusti

      Saamelaiset riitelevät kaikkien kanssa. Jos ei muiden niin ainakin riita pitää saada syntymään keskenään... "vievät meidhän kalat, hilhat ja naishet"..Käräjät pitää saada aikaan vaikka väkisin.

      • Noin väittää holokusti joka ei ole ollut saamelaisten kanssa tekemisissä eikä tunne heitä pätkääkään!
        Saamelaiset ovat olosuhteisiin nähden reipasta ja rentoa kansaa !

        Late Lapista. SSSS Ry!


    • rasistit

      Saamelaisia ei saa sanoa suomalaisiksi, mutta somaleita pitää sanoa suomalaisiksi.

    • Ärräpäitäperkele

      Saamenkieli kuulostaa aivan kiroilulta.
      Varsinkin silloin kun se noita-akannäköinen uutisissa
      vihaisesti kärisee ärräpäitä.

    • Puuma-

      Saamelaiset ovat eristäytyvää ja loukkaantuvaa kansaa. Valittamassa, jos joku pitää väärää pukua, valittamassa, jos joku haluaisi aidon puvun. Valittamassa, jos joku ei tiedä saamelaisuudesta, valittamassa jos joku kysyy tietoa. Ihan sama miten päin vain, niin aina on jotain vikaa. Haluavat eristäytyä omaksi klusterikseen; naida vain oman sukuisia eivätkä jakaa kulttuuriaan kenellekään. Miksei saamelaisten yhteydessä hoeta: monikulttuurisuus on rikkaus? Miksei heille tuoteta ulkopuolista geeniperimää geenejä rikastamaan? Suomalaisillehan se on ihan mahtava juttu.
      Ja sitten heillä on se suohpanterror-juttu. Miksei suomalaisetkin ryhdy viljelemään terrori-sanaa vaikka työttömien ryhmässä? Suomen terrorityöttömät vaikka.

      Ja mikä tekee saamelaispuvusta kielletyn muille ihmisille? Saahan kuka tahansa käyttää muuten mitä tahansa kansallispukua.
      Eri tavat on tosiaan siinä miten suomalaisten odotetaan sulautuvan monikulttuureihin ja miten saamelaisia suositaan pitämään oma kulttuurinsa.
      Ennen olin myönteisempi, mutta mitä enemmän olen nähnyt aggressiivisia saamelaisia telkussa esim. sitä ärsyttävämmiltä he tuntuvat.

    • Mbvbcvb

      Kyse on pienen kansanrippeen eloonjäämistaistelusta.

    • Anonyymi

      tuo riitely on ehtymätön luonnonvara ja kumpuaa itsestään saamelaisista ja kuka on saamelainen ja kuka saa avustuksia ja tukaisia, maat, mannut, talot ym. romppeet. jaksavat ja osaavat vaatia ja huijata. viimeinen huijausuutinen oli paikallislehti Inarilaisessa julkaistu 25.4.2019 sivulla 14 ja 15 kannatta lukea. eikä tämä kertomus ole ainoa, muttasysteemi lakaisee maton alle saamalaisten kolttoset ja vilpit jos suinkin on mahdollista

    • On kyseenalaista millä perusteella saamelaiset ovat sen enempää "alkuperäiskansa" kuin muutkaan kantasuomalaiset. Geneettisiä perusteita sille kuka on saamelainen ja kuka ei - ei ole, eikä niitä käytetä ja nyt on saamen kielikin häivytetty saamelaisuuden kriteereissä koskemaan isovanhempien äidinkieltä. Miksei oikeus saamelaisuuteen voisi olla subjektiivinen? Saamelainen on henkilö, joka itsensä saamelaiseksi kokee,

      Poronhoito on Suomessa elinkeinona nuorempi kuin rautaruukit. Tornion terästehdas edustaa siis vanhempaa suomalaista perinnettä kuin moottorikelkalla ylisuuria porotokkiaan seuraileva "saamelainen".

      • Anonyymi

        Eikös ne saamelaiset ole enemmänkin riistäjiä? Poronhoidolla tuskin pystyisivät suomalaisten keskituloihin. Ainoastaan muiden suomalaisten verovaroilla pystyvät säilyttämään elinkeinonsa tuottavana ja elelemään hyvinvoivina pohjoisessa. Muutoin asuisivat kuin ennen muinoin amerikan intiaanit teltoissaan.


      • Anonyymi kirjoitti:

        Eikös ne saamelaiset ole enemmänkin riistäjiä? Poronhoidolla tuskin pystyisivät suomalaisten keskituloihin. Ainoastaan muiden suomalaisten verovaroilla pystyvät säilyttämään elinkeinonsa tuottavana ja elelemään hyvinvoivina pohjoisessa. Muutoin asuisivat kuin ennen muinoin amerikan intiaanit teltoissaan.

        Mitään lihaa ei tuoteta Suomessa tuetta. Se on maan tapa. Poronliha ei ole poikkeus.

        Poromäärät ovat Lapin luonnon kannalta täysin kestämättömällä tasolla, mihin tuilla ei ilmeisesti pysyty puuttumaan. Jo muutaman vuoden takaisen tiedon mukaan porontuottaja saa lihasta tukien 16-17 euroa, josta tukien osuus on 8-10 euroa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oliko pakko olla taas tyly?

      Miksi oot niin tyly mua kohtaan nykyään? Ei edes tunneta kunnolla. Katseita vaihdettu ja varmasti tunteet molemmin puoli
      Ikävä
      64
      2618
    2. Naisella tisulit, kuin lehemän utarehet

      Oli kyllä isot tisulit naisella, kuin lehemän utarehet, vaikka paita oli päällä, niin tisulit erottui.
      Sinkut
      27
      2514
    3. Kemijärven festarit 2025

      Onpas taas niin laimea meininki. Eikö tosiaan saada parempia artisteja? ☹️
      Kemijärvi
      15
      1694
    4. Tekikö mieli laittaa viesti?

      Miten on? 😌
      Ikävä
      102
      1407
    5. Johanna Tukiainen hakkasi miehen sairaalaan!

      Viime päivien tiktok-keskusteluissa on tullut esiin, että Johanna Tukiainen on jatkanut väkivaltaista käytöstään. Hän h
      Kotimaiset julkkisjuorut
      127
      1396
    6. Mitä haluaisit tänään sanoa kaivatullesi?

      Onko sydämelläsi jotain?
      Ikävä
      98
      1337
    7. Kukapa se Ämmän Kievarissa yöllä riehui?

      En ole utelias, mutta haluaisin tietää, kuka riehui Ämmän Kievarissa viime yönä?
      Suomussalmi
      24
      1173
    8. Salilla oli toissapäivänä söpö tumma

      Nuori nainen, joka katseli mua. Hymyili kun nähtiin kaupan ovella sen jälkeen
      Ikävä
      41
      1106
    9. Kalateltta ja Siipiteltta

      Siipiteltasta ei saa ruokaa ollenkaan ja ovatko työntekijät ihan selvin päin siellä. Kalateltassa taas lojuu käytetyt la
      Kuhmo
      14
      1083
    10. Jännä tunne kun ekaa kertaa elämässään tuntuu siltä

      Että on tarkoitettu jollekin. Saattaahan tuo olla että on sekaisin kuin seinäkello, mutta silti tunne yhteenkuuluvuudest
      Ikävä
      59
      985
    Aihe