Riitaisat helluntailaiset

Miksi helluntailaiset ovat niin riitaista sakkia? Sen näkee jo tälläkin palstalla. Nälvitään ja tölvitään heti jos osuu omaan nilkkaan. Ei osata keskustella asiallisesti.
1711851
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

"Hedelmistään puun tunnistaa", sanoi / opetti Herra Jeesus.

Riitaisuus osoittaa / todistaa ettei olla ja eletä Pyhässänhegesä, Kristuksen Jeesuksen kirkkaudeksi ja kunniaksi. Vaan siinä PAHASSA. Jossa se pimeyden puolen ruhtinas "piru" vie, vetää, johtaa ja hallitsee, ja jossa PAHA perii.

Äänestä

Suomessa syyt alkavat sieltä mistä on liikkeen historian kerrottu alkavan.

Äänestä

Millä osoitat heidät täällä helluntailaisiksi?
Ja eivätkö helluntailaisetkin ole ihmisiä, kuka kiivaampi, kuka rauhallisempi!
Jos joku jostain pahentuu tai ottaa itseensä, se ei osoita mitään muuta, kuin että hän on ihminen.
Tuon perusteella ei voi arvioida kenenkään uskoa, eikä seurakuntaa.

Äänestä
  • Ja sitten aloittajalal ei olekkaan enää mitään sanottavaa!

    noin ihminen osotatutui jälleen suureksi sanonko miksi.

    Äänestä

  • niineiköoleihme kirjoitti:

    Ja sitten aloittajalal ei olekkaan enää mitään sanottavaa!

    noin ihminen osotatutui jälleen suureksi sanonko miksi.

    Ja juuri heidänlaisiaan varten Jeesus kärsi ja kuoli.Se vasta ihme on! Syntisiä varten hän tänne tuli. Ja Jeesus rakastaa jokaista tuollaista ihmistä enemmän, kuin kenenkään inhimillinen ymmärryskyky sitä pystyy käsittämään.
    Se on suuri ihme!

    Äänestä

  • Palstan otsikko on helluntailaisuus. Sillä.

    Äänestä

  • JoRiittääMollaus kirjoitti:

    Palstan otsikko on helluntailaisuus. Sillä.

    Täällä on tosiaan monia muitakin, kuin helluntailaisista, joten tämä palsta ei ole ollenkaan verrattavissa helluntailaisten käyttäytymiseen.

    Äänestä

Onhan myös raamattuun kirjoitettu myös varoituksen sana.

Apt. 20:
29. Minä tiedän, että minun lähtöni jälkeen teidän keskuuteenne tulee julmia susia, jotka eivät laumaa säästä, 30. ja teidän omasta joukostanne nousee miehiä, jotka väärää puhetta puhuvat, vetääkseen opetuslapset mukaansa.

Äänestä

Täällä on aika vähän hellareita. Suurimmat riidat täällä aiheuttavat jumalattomat ja kaikkien kummallisten päähänpinttymien vouhkaajat, suorastaan mieleltään sairaat ja pakkomielteiden vallassa olevat ihmiset. Tämä palsta on kuin mikäkin maailman tunkio ja kusitolppa.
Toivoisin edes jonkinlaista kunnioitusta palstan aihepiiriä kohtaan, helluntailaisuus.

Äänestä
  • >>Tämä palsta on kuin mikäkin maailman tunkio <<

    Niin on käynyt toteen tämä apostoli Paavalin kirjoitus:
    1. Kor. 4:13
    meitä parjataan, mutta me puhumme leppeästi; meistä on tullut kuin mikäkin maailman tunkio, kaikkien hylkimiä, aina tähän päivään asti.

    Äänestä

Tälläkin palstalla taitaa vain harva helluntailainen kirjoittaa. Kyllä suurin osa mielipiteensä ilmaisijoista on muita 'jumalattomain lahkolaisia', kuin helluntailaisia.

Vaikka palstan aiheena on keskustele helluntailaisuudesta, niin harvemmin aiheet liittyvät helluntailaisuuteen. Ja jos joskus liittyvät, niin mielipiteet helluntailaisuudesta on melkein poikkeuksetta negatiivisia. Luuloja, olettamuksia, väärää informaatiota, yms. skeidaa.

Jumalattomain pahojen puheitten motiivina on kateus. Kun helluntailainen uskova iloitsee Herrassa ja kertoo Isä Jumalan vaikutuksesta elämässään, armolahjain toimivuudesta, Pyhän Hengen voimavaikutuksista, yms. niin jo vain ilo Herrasta aletaan tappamaan ja uskovaa herjaten pilkkaamaan uskonsa vuoksi. Mutta se lohtu helluntailaisille uskovilla, niinkuin muillakin uskovilla on, että kun jumalattomat heitä herjaavat ja pilkkaavat, niin se pilkka kohdistuukin Herraan, ja Herra, maksaessaan palkan jumalattomille, antaa oikein kutkulleen isännän kädestä piiskaa persuksille. Ja siinä on vitsit vähissä, kun kirpaisten karvastelee.

Äänestä
  • Minusta tuota ei voi sanoa hyväksi asiaksi tai lohdutukseksi, sillä ensinnäkin uskova pahoittaa mielensä, ei itsensä vuoksi, vaan Herran! Sehän siinä tuntuukin paremmalle. Kun on Herrassa, ei loukkaukset edes tunnu itsessä.
    Sitten tuo. että Isä ripsii heitä pyllylle.Ei sekään kuulosta, tunnu hyvälle, paitsi tietenkin siinä tapauksessa, jos tuo uskosta osaton tuon ripsimisen seurauksena kääntyy uskoon.

    Äänestä

  • Samaatietä kirjoitti:

    Minusta tuota ei voi sanoa hyväksi asiaksi tai lohdutukseksi, sillä ensinnäkin uskova pahoittaa mielensä, ei itsensä vuoksi, vaan Herran! Sehän siinä tuntuukin paremmalle. Kun on Herrassa, ei loukkaukset edes tunnu itsessä.
    Sitten tuo. että Isä ripsii heitä pyllylle.Ei sekään kuulosta, tunnu hyvälle, paitsi tietenkin siinä tapauksessa, jos tuo uskosta osaton tuon ripsimisen seurauksena kääntyy uskoon.

    En sitä piiskaa persuksille tarkoittanut aivan kirjaimelliseksi tapahtumaksi, vaan se on ikäänkuin kuvaannollista. Paavalihan sanoo, että monen koettelemuksen ja ahdistuksen kautta meidän on mentävä sisälle Jumalan valtakuntaan. Ja kun Isä Jumala koettelee uskovia, niin eikö hän siis aivan samoin koettele myös jumalalattomiakin, mutta nämä eivät aina ymmärrä koettelemustaan Jumalalta tulleeksi, vaan syyttävät huonoa tuuria asiassa.

    Äänestä

  • Samaatietä kirjoitti:

    Minusta tuota ei voi sanoa hyväksi asiaksi tai lohdutukseksi, sillä ensinnäkin uskova pahoittaa mielensä, ei itsensä vuoksi, vaan Herran! Sehän siinä tuntuukin paremmalle. Kun on Herrassa, ei loukkaukset edes tunnu itsessä.
    Sitten tuo. että Isä ripsii heitä pyllylle.Ei sekään kuulosta, tunnu hyvälle, paitsi tietenkin siinä tapauksessa, jos tuo uskosta osaton tuon ripsimisen seurauksena kääntyy uskoon.

    Siis ei paremmalle, vaan pahemmalle! Ärsyttävä kone, kun kirjoittaa mitä haluaa!!!
    No, tuo olisi sitten hyvä, jos piiskaamisen seurauksena he tulisivat Jumalan valtakuntaan!
    Ai, ja minä kun ihan kuvittelin, että tarkoitit kirjaimellisesti koivuniemenHerran käyttöä Heh.

    Äänestä

>>Miksi helluntailaiset ovat niin riitaista sakkia? Sen näkee jo tälläkin palstalla. Nälvitään ja tölvitään heti jos osuu omaan nilkkaan. Ei osata keskustella asiallisesti.>>

Kait siksi että tällä palstalla - kuten muillakin uskovaisten palstoilla - ihmiset kirjoittavat uskomuksistaan. Objektiivisista tai loogisista tosiasioista voidaan päästä yksimielisyyteen tutkimalla miten asiat oikeasti ovat mutta miten tutkit hemkilökohtaisten uskomuksien todenperäisyyttä kun ne kohdistuvat sellaisiin asioihin, jotka eivät ole mitenkään tutkittavissa.
Raamatunsuhteen voi nyt päästä yksimielisyyteen siitä, mitä jossakin tietyn painoksen jossakin kohdassa on kirjoitettu mutta heti kun lipsutaan tästä tulkitsemaan, mitä nyt kyseinen kohta tarkoittaa, ollaan alueella, joka ei ole todennettavissa oikeaksi tai vääräksi ja riita on valmis.

Äänestä
  • Voin sanoa, että en ole riidellyt kenenkään kanssa tai parjannut yhtään palstalaista. Minulla ei ole niin suuria ambitioita palstakirjoitteluun nähden , että välittäisin suuttua eri mieltä olevien näkemyksistä. Pyrin kunnioittamaan toisten mielipiteitä eikä se merkitse omista näkemyksistä luopumista. Yhtä mieltä ei ole pakko olla kaikessa, mutta asioista voi keskustella ilman riitaa ja / tai solvaamista.
    "Kuumakalleille" suosittelen sopivin välein breikkiä näiltä palstoilta. Loma tekee hyvää. jos ei ole niin kiintynytnäihin, ettei pysty olemaan poissa.

    Äänestä

  • lomalehmä, tällä palstalla suurin osa kirjoittajista on jotain aivan muita kuin hellareita, uskosta osattomia sitten adventisteja, jehovia ja uus-judaisteja, jotka käyttävät tätä palstaa kuin omana, heidän oppiensa mainostilana.
    Täällä ei voi kekustella heidän kanssaan "objektiivisista tai loogisista", koska he haluavat vain julistaa omaa oppiaan eikä heillä ole mitään tarkoitusta kunnioittaa toisten mielipiteitä.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


SivustaSeurannut kirjoitti:

Miksi helluntailaiset ovat niin riitaista sakkia? Sen näkee jo tälläkin palstalla. Nälvitään ja tölvitään heti jos osuu omaan nilkkaan. Ei osata keskustella asiallisesti.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu