Mistä vois saada tietoa auton lunastus arvosta?
Onko netissä jossain paikkoja missä on listattu kaikki auto merkit ja mallit? Onko se vähemmän mitä auton oikea myynti arvo?
Onko netissä jossain paikkoja missä on listattu kaikki auto merkit ja mallit? Onko se vähemmän mitä auton oikea myynti arvo?
Vastaukset 3
Vanhimmat
Veikkaan, että vakuutusyhtiöt yrittävät päästä niin halvalla kuin mahdollista ja yrittävät lunastaa autot niin halvalla kuin mahdollista. Jos olisi jokin lisä- tai lunastusturva niin silloin voi olla saumaa saada sen verran, että saa ostettua tilalle vastaavan auton.
Jos auto lunastetaan, lunastusarvona on auton käypä arvo eli rahamäärä, joka autosta olisi saatu myytäessä se välittömästi ennen vahinkoa.
Kyseinen hinta on siis ennemminkin tingitty Keltaisenpörssin hinta kuin se hinta, joka autoliikkeessä on kirjoitettu tuulilasiin.
Käypä arvo on lunastushinnaksi sikäli sopivin, että se täyttää Vakuutussopimuslaissa olevan rikastumisenkieltopykälän, joka edellyttää, että korvaus ei saa jättää vahingon kärsinyttä vakuutuksenottajaa parempaan tilanteeseen kuin hän olisi ollut ennen vahinkoa.
Jos autosta korvattaisiin parempi hinta kuin siitä myytäessä olisi saatu, syntyisi tilanne, jossa auton palaminen tai varastaminen olisi tuottoisampaa kuin myyminen. Ymmärrätte, mihin se johtaisi.
Mainosmiehet voivat keksiä kaikenmaailman lunastusturvia ja lisähintoja, mutta Vakuutussopimuslaille ne eivät voi mitään.
Se sitten, mikä on minkäkin auton käypä arvo on tietysti ikuinen kiistan aihe. Kaikilla vahingon kärsineillähän on se hyvin pidetty, käytännössä ruosteeton, ikäisekseen erittäin hyväkuntoinen helmi, jota katsastusmies muistaa kehua joka vuosi.
Ihmetyttää vain, oljyä vuotavat, savuttavat, koskaan pesemättömät romut, joissa on kilo hiekkaa lattialla, tupakalla poltetut penkit ja kaiuttimenreikiä verhoilussa yhtä paljon kuin ruosteensyömiä ulkopelleissä; että eikö nämä joudu koskaan onnettomuuteen?
Aivan samalla tavoin joka ikisen ryöstetynlomalaisen laukussa oli Bossin puku, Armanin paitoja, Lloydin kengät, Raybanin lasit, vara-Rolex ja kalleinta kosmetiikkaa. Niin - ja itse laukku englantilaista käsityötä ja aitoa krokotiilinnahkaa.
Ihmetyttää vain, miksi tämä porukka täällä Suomessa kulkee Vaatehuoneen tuulipuvuissa ja Hennes&Maurizin kertakäyttörytkyissä.
Ja yksi ryhmä ovat sitten nämä laitellut harrasteautot, eli yli kymmenvuotiaat, tuunatut corollacivicit, joista ylpeä omistaja on ensin maksanut törkeän ylihinnan. Sitten on pilattu ulkonäkö spoilerilla (spoil=pilata?), näkyvyys ulos ikkunakalvoilla, moottori vapaavirtaussuodattimella, ajomukavuus epäsopivilla jousilla ylileveillä halpatuontirenkailla ja kruunattu koko komeus huonosti vaimentavalla pakoputkella.
Rahaa on palanut, mutta käypä arvo vain alentunut.
Vanha -87 Kadettini meni lunariin. Soitettiin vakuutusyhtiöstä ja herra sanoi että pitäisi sopia se auton hinta. Hän aloitti sillä että "Noitahan löytyy keltsistä noin viidestä tonnista ylöspäin" Kauheen selityksen jälkeen hän sanoi "voisin mä sen seittemän tonnii antaa" Väännettiin vähän lisää ja sain 9000mk! Itse olin täysin tyytyväinen siihen hintaan :)
Tosin olen kyllä kauhutarinoita kuullut.. Itselläni taisi olla vain tuuria, kerrankin mitä autoihin tulee... huoh!