Jos haluat viettää säällisiä vanhuspäiviä, lähde pois Suomesta.
Esim. Espanjassa saa huippuluokan hoitoa ja se tulee halvemmaksi kuin Suomessa. EU-sopimusten mukaan Suomen kela maksaa hodosta saman kaavan mukaan kuin Suomessakin, eikä tule olemaan soteja joilla hinataan hinnat pilviin vaan hoito on ohuelekin kukkarolle kohtuuhintaista. Lisäksi Espanjassa iäkkäitä ihmisiä kunnioitetaan ihan toisella tavalla kuin Suomessa.
Suomalaisten eläkkeitä pienennetään ja eläkeikiä kasvatetaan paljolti siitä syystä, että suomalaiset pysyisivät Suomessa, kun ei ole varaa lähteä muualle. Ja näin verovparatiisista kurottuva sote-käsi tyhkentää vanhusten kukkarot, mutta Espanjaan asti se käsi ei ulotu.
Joten muuta Espanjaan, jos mahdollista. Se ei ole lainkaan vaikeaa, kaikki palvelut löytyy kyllä Suomen kielellä, joskaan ne kaikki ole ilmaisia. Mutta se on sijoitus joka kannattaa.
Vivir una vejez mejor, inmigra a España
Esim. Espanjassa saa huippuluokan hoitoa ja se tulee halvemmaksi kuin Suomessa. EU-sopimusten mukaan Suomen kela maksaa hodosta saman kaavan mukaan kuin Suomessakin, eikä tule olemaan soteja joilla hinataan hinnat pilviin vaan hoito on ohuelekin kukkarolle kohtuuhintaista. Lisäksi Espanjassa iäkkäitä ihmisiä kunnioitetaan ihan toisella tavalla kuin Suomessa.
Suomalaisten eläkkeitä pienennetään ja eläkeikiä kasvatetaan paljolti siitä syystä, että suomalaiset pysyisivät Suomessa, kun ei ole varaa lähteä muualle. Ja näin verovparatiisista kurottuva sote-käsi tyhkentää vanhusten kukkarot, mutta Espanjaan asti se käsi ei ulotu.
Joten muuta Espanjaan, jos mahdollista. Se ei ole lainkaan vaikeaa, kaikki palvelut löytyy kyllä Suomen kielellä, joskaan ne kaikki ole ilmaisia. Mutta se on sijoitus joka kannattaa.
Vivir una vejez mejor, inmigra a España
Vastaukset 20
Vanhimmat
Kyllä noita säitä suomassakin riittää.
Olen saanut, nyt 80v. ikäisenä kuntavastuusektorilta ihan kelvollista palvelua. Tosin lääkäriin pääsy maaseutu-alueella on väliin pitkän odottelun päässä.
Kun käytän invaliidina paljon terveyspalveluita, helposti terveyskeskuksen luukulla suositellaan myös yksityissektorin käyttöä.
Vielä voi saada. Mutta kun sote tulee, tyhjenee kukkaro ja vaiva voi jäädä.
Joka tapauksessa joka kerta siirtyy ennätyssumma verovaroja yksityisiin taskuihin. Ja niille tietyille saarille.
Se johtaa taas rahan puutteeseen ja talousleikkauksiin.
Siis jos hoidatat itseäsi Suomessa.
Espanjassa on nykyisin paljon afrikkalaisia ja lähi-idästä tulleita maturosvoja (niinkuin muissakin ennen turvallisissa,halvoissa maissa)
Saattavat keskellä päivää käydä kimppuun, vieden rahat ja terveyden.Vielä parivuosikymmentä sitten monet euroopan maat olivat turvallisia suomalaisille ja nimenomaan espanja peseta valuuttoineen.
Korkean (nuoriso)työttömyyden espanjassa jokainen pissii toisiaan silmään minkä kerkiää!
Köyhyyden aistii koko maassa verraten kukoistuksen aikaan ennen EU.ta.
Kreikasta puhumattakaan..
Puhut asiasta poliitikkojen kätyrinä. Espanja on väkivaltatilastojen häntäpäässä, paitsi perheväkivallan suhteen. Täällä ei ryöstellä siten kuin kuvailit. Ne "afrikkalaisrosvot" kulkevat täällä myymässä rihkamaa, aurinkolaseja ja käsilaukkuja, ja tyhmä turisti voi siinä kyllä menettää tyhmyyttään vähän rahaa mutta ei terveyttään. Suomessa puolestaan hallitustoimin huolehditaan että menee koko omaisuus ja terveys.
Espanja on paljon Suomea turvallisempi maa kulkea.
Tú hablas mierda.
Viro on parempi, ehkä myös Unkari.
Albania on myös hyvä ja siellä Suomen köyhinkin eläkeläinen olisi varakas.
Suomi lienee nykyään helvetti vain suomalaisille, muille se on taivas. Jos ei satu olemaan suomalainen poliitikko tai muuten kuulu hyväveli-kerhoon.
Hyvin tiivistetty.
Joissain Afrikan maissa on paljon halvempaa kuin Suomessa,on siellä tosin kalliimpiakin ja sitten on tietysti nämä Aasian ja EteläAmerikan halpamaat. Siinä ne oikeat halpa valtiot maailmassa oikeastaan on. Muiden maiden hinnat alkaa jo olla Suomen tasoa ,monen ylikin.
Noista kun jonkun valitsee pääsee puoleen ,jopa vähän alle Suomen kustannustasosta ja yleensä lämmintä piisaa.
Yleensä nuo halpamaat sijaitsee kahvi-ja kaakaovyöhykkeen alueella,mitä kylmempään maahan taas mennään sitä kalliimmaksi käy eläminen monellakin tapaa.
Suomalainen eläisi enimmissä maissa herroiksi jopa alimmalla työttömyyskorvauksella.
Suomessa verotus pitää huolen että täällä vain kurjuus lisääntyy ja vanhukset tapetaan köyhyyteen.
Matuja on kyllä varaa elättä vaikka vuosikausia.
Jokaisen kynnelle kykenevän pitäisi ponnistella päästäkseen pois Suomesta.
Noilla sivuilla on hyvä vertailla hintoja,saa jonkun käsityksen jos johonkin aikoo mennä:
https://www.expatistan.com/cost-of-living
https://www.numbeo.com/cost-of-living
Ja kun johonkin menee niin kannattaa päivittää noita hintoja jotta muutkin näkee missä mennään.
Samoin lentolippuja ja hotelleja/hostelleja kannattaa myös vertailla eri hakukoneilla,säästää monta euroa.
Itse matkustan ja oleilen aina tollain ulkomailla,en millään kalleilla seuramatkoilla.
Monessa halpa maassa esim.lääkärillä reseptin saanti maksaa vain 15e/15 min käynti. Suomessa ei taada yksityiselle päästä missään alle 65e,ja lääkkeet on yleensä myös paljon halvempia kuin täällä,samat valmisteetkin.
Suomi on kallis maa millä mittarilla tahansa mitattuna, ihmisten kohtelu on kehnoa ja ainoa asia mikä Suomessa on maailman huippua, on rahastaminen.
Pietari on edullinen paikka asua verrattuna Helsinkiin. Viipuri on vielä edullisempi.
Minä ainakin jos vanhaksi elän ajelen invamopolla kunniakansalaisten yli ja näin on loppuelämä turvattu Riihimäen vankilassa.Sinnehän kaikki pahimmat rikolliset roudataan ja tämä minun suunnittelema rikos on rikoksista suurin.
Ja muista huutaa ajaessasi jotain ihonväristä ja jostain kristillisyyteen liittyvästä, esim sianliha on hyvä idea, sitä voisi olla mukana mopossa, samoin banaaneja.
Näin toimien täysihoito on taattu, ja pitkään.
Suomalainen eläkeläinen on porho verrattuna vaikkapa virolaiskolleegaansa. Ihmeellistä tämä eläkeläisten ainainen valitus, vaikka nykyeläkeläiset jäävät viimeiseksi leveästi eläneeksi sukupolveksi. Nykyiset työelämssä olijat joutuvat tyytymään huonompaan elintasoon.
Monenlaista eläjää, hyvin pienillä eläkkeilläkin eläjiä on Suomessa ja ikäihmisiä kuolee heitteillejätön seurauksena joko pakkaseen tai muuten tapaturmaisesti, kun liian aikaisin kotiutetaan sairaalasta tai kotona asutetaan sairaita ihmisiä, jotka eivät ole kotikuntoisia.
Kun eri maita vertaillaan samoilla mittareilla, niin suomalaiset eläkeläiset ovat hyvinkin hyvinvoivia. Heikoimmassakin asemassa oleva suomalaiseläkeläinen on oikea porho verrattuna vaikkapa romanialaiseen eläkeläiseen.
SWuomen pitäisi olla tasa-arvoisuuden mallimaa. Mitä kertovatkaan nämä kansanedustajien sopeutumiseläkkeet ja niiden väärinkäyttö.
Kansalaisita suuri osa sinnittelee pieneläkkeellä ja sitäkin valtiovalta karsii jatkuvasti. Kuinka kehtaavatkaan nämä kansanedustajaloiset nauttia tuollaista ylimääräistä verorahoilla maksettua ylellisyysrahaa.
Ovatko nämä entiset kansanedustajat jotain eliittiä, mielestäni ovat rikollisia käyttäessään hyväkseen tällaista ylimääräistä rahantuloa. Kaikki maksetut liiat rahat takaisin perinttään!!!!!
ARVATKAA OTTAAKO PÄÄHÄ?