Uhkaileminen helvetin tulella onkin laiton uhkaus ja siitä voi joutua käräjille ja saada pahimmassa tapauksessa vankeutta tai ainakin sakkoa. Tästä on tulossa ennakkopäätös.
Eräiden kannattaa olla siis jatkossa varuillaan, millä täällä palstalla uhkailevat.
Mites nyt suu pannaan?
Eräiden kannattaa olla siis jatkossa varuillaan, millä täällä palstalla uhkailevat.
Mites nyt suu pannaan?
Vastaukset 9
Vanhimmat
Jumalanko käräjille laittavat?
Sitten hän myös sanoo vasemmalla puolellaan oleville: 'Menkää pois minun tyköäni, te kirotut, siihen iankaikkiseen tuleen, joka on valmistettu perkeleelle ja hänen enkeleillensä.
Sillä minun oli nälkä, ja te ette antaneet minulle syödä; minun oli jano, ja te ette antaneet minulle juoda; minä olin outo, ja te ette ottaneet minua huoneeseenne; minä olin alaston, ja te ette vaatettaneet minua; sairaana ja vankeudessa, ja te ette käyneet minua katsomassa.'
Silloin hekin vastaavat sanoen: 'Herra, milloin me näimme sinut nälkäisenä tai janoisena tai outona tai alastonna tai sairaana tai vankeudessa, emmekä sinua palvelleet?' Silloin hän vastaa heille ja sanoo: 'Totisesti minä sanon teille: kaiken, minkä olette jättäneet tekemättä yhdelle näistä vähimmistä, sen te olette jättäneet tekemättä minulle'.
Ja nämä menevät pois iankaikkiseen rangaistukseen, mutta vanhurskaat iankaikkiseen elämään." Mat 25:41-46
Ilm 20:13 Ja meri antoi ne kuolleet, jotka siinä olivat, ja Kuolema ja Tuonela antoivat ne kuolleet, jotka niissä olivat, ja heidät tuomittiin, kukin tekojensa mukaan.
Ja Kuolema ja Tuonela heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema, tulinen järvi. Ja joka ei ollut elämän kirjaan kirjoitettu, se heitettiin tuliseen järveen.
Eli uhkaus on laiton silloin, kun se ei toteudu.
Toteutuessaan, sehän ei ole laiton.
>Jumalanko käräjille laittavat?
Eivät tietenkään, vaan Hänen jostain käsittämättömästä syystä sanansaattajikseen valitsemansa ilkeät typerykset.
"Joka nostaa aseen toista vastaan tai muulla tavoin uhkaa toista rikoksella sellaisissa olosuhteissa, että uhatulla on perusteltu syy omasta tai toisen puolesta pelätä henkilökohtaisen turvallisuuden tai omaisuuden olevan vakavassa vaarassa, on tuomittava, jollei teosta muualla laissa säädetä ankarampaa rangaistusta, laittomasta uhkauksesta sakkoon tai vankeuteen enintään kahdeksi vuodeksi."
"Laiton uhkaus koostuu siis henkilön uhkaavasta toimesta (esim. puukon tai ampuma-aseen nostaminen, SANALLINEN uhkaus), mutta rangaistavuus edellyttää myös, että henkilöllä on perusteltu syy pelätä uhkauksen takia. Näin ollen esimerkiksi sanalliset uhkaukset, joiden ei kuitenkaan niissä olosuhteissa katsota aiheuttavan perustellusti pelkoa henkilössä, eivät ole rangaistavia."
"Vuonna 2009 on hovioikeus on tuominnut miehen laittomasta uhkauksesta, kun tämä on avioerotilanteessa puhelinsoitoin ja tekstiviestein uhannut entistä puolisoaan. Mies oli soittanut entiselle puolisolleen ja todennut, että tulee tapaamaan tämän vain kerran, jonka jälkeen heidän lapsensa ovat orpoja. Mies oli myös soittanut lastenvalvojalle ja uhannut tappaa entisen puolisonsa. Mies oli uhkaillut naista myös tekstiviestein ja huudoin kaupungilla. Hovioikeus katsoi naisella olevan perusteltu syy pelätä turvallisuutensa puolesta ja mies tuomittiin laittomasta uhkauksesta. "
Aloitus on pelkkä provo. Kenellekään ei ole tulossa mitään rapsuja helvetistä puhumisesta.
Mt 3:
10 Kirves on jo pantu puun juurelle. Jokainen puu, joka ei tee hyvää hedelmää, kaadetaan ja heitetään tuleen.
----
12 Hänellä on kädessään viskain, ja sillä hän puhdistaa puimatantereensa viljan. Jyvät hän kokoaa aittaansa, mutta ruumenet hän polttaa tulessa, joka ei koskaan sammu."
Lk 16: 27 Rikas mies sanoi: 'Isä, minä pyydän, lähetä hänet sitten vanhempieni taloon. 28 Minulla on viisi veljeä -- hänen pitäisi varoittaa heitä, etteivät hekin joutuisi tähän kärsimyksen paikkaan.' 29 Abraham vastasi: 'Heillä on Mooses ja profeetat. Kuulkoot heitä.' 30 'Ei, isä Abraham', mies sanoi, 'mutta jos joku kuolleiden joukosta menisi heidän luokseen, he kääntyisivät.' 31 Mutta Abraham sanoi: 'Jos he eivät kuuntele Moosesta ja profeettoja, ei heitä saada uskomaan, vaikka joku nousisi kuolleista.'"
"Eli uhkaus on laiton silloin, kun se ei toteudu."
Uhkaus on aina laiton, jos sillä uhataan kohteen henkeä tai omaisuutta. Sillä ei ole merkitystä toteutetaanko uhakaus vai ei.
Ilm.20:13-14 Biblia (1776). Ja meri antoi ne kuolleet, jotka hänessä olivat, ja kuolema ja helvetti antoi ne kuolleet, jotka heissä olivat: ja he tuomittiin jokainen töittensä jälkeen. Ja kuolema ja helvetti heitettiin tuliseen järveen. Tämä on toinen kuolema.
paljonko saa sakkoa joulupukilla uhkailemisesta? minusta se on suunnilleen yhtä uskottavaa kun sanotaan että "jos et tee niinkuin käsketään joudut helvettiin" kuin jos sanotaan "jos et ole kiltti niin pukki ei tule jouluna ja jäät ilman joululahjaa ".
Tässä myös tapaus:
http://www.iltalehti.fi/kotimaa/201802102200734697_u0.shtml
Aloitus on provo mikä provo. Ei hetkauta.
Jumalattomat joutuvat helvettiin ja se siitä.