Mitä tarkoittaa jos unessa neulotaan suu kiinni ettei pysty puhumaan?
Unesta kysymys
Ihmettelijä23
22256
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 22
Vanhimmat
tikkakosken viestikeskus
Ei kannattaisi katsella niitä kauhuelokuvia.
Katsompas jos haluan, mutta tällä nyt ei mitään tekemistä jonku kauhuleffan kanssa.
Möläyttelyä jota kadut.
Unet eivät tarkoita mitään. Aivot vain pitävät toimintojaan yllä yölläkin. Joku on vain päissään alkanut ns. tulkita unija. Sama on seisokin kanssa, se pitää toimintakunnon yllä.
Kyllä uni kertoo siitä, mitä sinä alitajuntaasi päiviesi ja elämäsi aikana tallennat. Jos siis tallennat, ehkä sun elämäsi kuluu pelkän "seisokin" ylläpitämiseen jolloin veri ei kierrä muualla eikä normaalia aivotoimintaakaan ole.
Mene böbilään. Suorinta tietä böbilään. Avaudu siellä. Neuroleptit parantaa unta.
Kysyin vain mitä kyseinen uni voisi tarkoittaa, mutta kukaan ei näköjään halua kertoa. En ole pöpi päästäni jos haluan vastauksen kysymykseeni ja mieluiten järkevän vastauksen. Minähän kun en voi sille mitään millaisia unia näen kun ne vaan tulee.
unessa ylipäätää kaikk mennee päin helv.. joten ei siitä sen enempiä
mutta jos numeroita näet joskus, kirjota ne välittömästi ylös vaikka miten huonosti heräisit, jos heräät.. itse menettänyt oikeasti todella isot rahat ..tosin kerran ei ollut rahaa tehdä numeroilla kenoa, olis oikeesti tullut todella hyvin
tulevaisuus kone , ihmisten aivot on unessa kvanttiluokkaa kovempi tietokone parhaimmillaan
mutta ongelma että tämä toiminta on täysin satunnaista ja luultavasti emme muista suurinta osaa unistamme
voi olla että olosuhteisiin panostamalla, jos jossain nukkusit oikein hvyin joskus , tiedä miten vinkeä uni ilmenisi
Riippuu ihan asiayhteydestä; mieti millaisia analogioita ja assosiaatioita/mielleyhtymiä uni sinussa herätti - itse pystynet luultavasti parhaiten etsimään vastauksen kysymykseesi kunhan keksit mihin se voi liittyä.
Kiwa että joku järkeväkin paikalla. No. ihminen itse parhaiten keksii sen, mitä uni voisi tarkoittaa. Pitää miettiä omaa elämäänsä ja sen tilanteita; onko puhunut sivu suunsa, liikaa, vääriä asioita, itselle kuulumattomia, valheita ... Aloittajan uni saattaisi kertoa siitä, että omatunto kolkuttaa jostain aiheesta. Tms.
Silloin kun omassa elämässäni oli paljon ristiriitoja ja ongelmia, näin myös paljon unia ja moni niistä osoittautui vastaukseksi johonkin aiheeseen, joka mieltä painoi. Nytkin on menossa yksi vaikea asia lähipiirissä jonka selvittämiseksi en ole keksinyt keinoa. Niinpä näin unta valaskalasta, jonka kanssa taistelin ... järvessä.
Hyviä tulkintoja, ja hyviä maanläheisiä tulkintakaavoja.
Seuraavana päivänä kaikki kommenttisi S24:ssä poistetaan, koska Google-botti tykkää hiljentää meitä.
Enpä usko, että se mitään merkkaa? Sitten kun on heittänyt lusikan nurkkaan ei tarvi edes turpaa tikata kiinni ja ei puhuta mitään.
Ihan aidosti ihmisen on hyvä nähdä unia se selvittelee mieltä ja ajatusta.Aikoinaan lekuri kysy näinkö unia miten paljon.Katsoo hymähtäin kun kerron ellen näe unia olen äkäinen jne..
On näitä terpiaunia ja sitten näitä jotka vaikuttava ,että jäät oikeati miettimään.Nämä kyllä erottaa toisistaan.näin parempaa unestasi kyselemättä.Äkkikseltään vaikuttaa mihin asiaan olet puuttumassa tai tiedät ettei se ihan oikein niin sinut pakotetaan hiljaiseksi.Tuosta pitäisi hieman enemmän kysellä.
Näihin joko uskoo tai ei.Voi olla ihan terapiaakin.
Mä nään unia vielä naisista, joita naamatauluni ei miellyttänyt. Nään et ne tunkee ahteriini tekopeenistä. Onko mahdollista et ne silti mun kauheesta naamataulussa huolimatta on sittenkin vielä hieman kiinnostuneita musta?
Hulluksihan te tulette, jos yritätte unia tulkita, ja jopa niiden mukaan yrittää elää. On parempi antaa unien tulla ja mennä, eikä jäädä vatvomaan niiden tarkoitusta. Unohtakaa unenne niin pian kuin mahdollista, ja katselkaa seuraavana yönä uusia.
Olet väärässä. Ihmiset jotka tahtovat tuntea itsensä ja sisältönsä, koettavat no. "tulkita" unen sanomaa, mitä se kertoo omasta itsestä ja omasta elämästä. Se ei tarkoita vatvomista eikä enneunein pelkäämistä, vaan omien elämäntilanteiden ja -asenteiden tutkailua unen kertoman kertomuksen valossa.
Vai mitenkähän juttu pitäisi tietämättömälle selvittää? Uni on kertomus sinusta, siksi kannattaa miettiä miksi näet sellaisia unia kuin näet.
Ei unet ketään hulluksi tee. Unet ennustaa, hoitaa, varoittaa jne. Ei unien mukaan kukaan elä, horoskoopit ovat sellaisia harhauttavia ja ihmisten elämää ohjaavia jos niihin uskoo ja joiden mukaan he pyrkii elämään.
Unet ovat usein psyyken purkautumiskeino päivän tapahtumista. Joskus ne kertoo tulevasta ja jopa lohduttaa ja hoitaa. Toistuva uni haluaa sinun kiinnittävän huomiota elämäsi johonkin tapahtumaan tai luonteesi piirteeseen.
Joskus uni on niin selkeä kuin ilmestys ja se jää vaivaamaan. Se voi olla jopa ennustus tulevasta. Tarkkaile onko tuolla unlla sinulle sanoma. Estääkö joku sinua puhumasta, edellinen kommentti sen ainakin tekee :) (neulotaan suu kiinni että et pysty itseäsi ilmaisemaan).
Olen nähnyt unia jotka ovat varoittaneet tulevista tapahtumista läheisille, ne ovat käyneet toteen. Ennustus- tai ilmestysunet ovat tulevasta varoittavia unia. Silloin ikävä tapahtuma ei tule niin shokeeraavana kun on varautunut.
Jotta olet suvakki vihervasemmistolainen, jonka on parempi pysyä hiljaa ja muuttaa Tansaniaan hiukset punaisiksi värjättyinä.
Se tarkoittaa että elät Suomessa. Ainoastaan suvakit eivät näe tuollaisia unia. He näkevät unia jossa ompelevat muiden suita kiinni.