Osa 2: Miksi adventismi on harhaoppia?

Adventtitotuudesta

- Mitkä käskyt adventistit pitävät?

- Uskooko saatanakin Jeesukseen?

7

110

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 1234567---

      Vasta kysymys. Miksi on niin mielettömän paljon niitä harhaoppisia, jotka opettavat, että sapatti ei kuulu enää Uudenliiton kristityille ?

      • 7.pv.käärmeet

        Käärmeet kiemurtelevat koloisaan sihisten.
        Varo kyykäärmeen sikiöitä varoittaa Jeesus.
        Yleensä kristityt todistavat mielellään uskostaan.


      • pyhpyh234876234
        7.pv.käärmeet kirjoitti:

        Käärmeet kiemurtelevat koloisaan sihisten.
        Varo kyykäärmeen sikiöitä varoittaa Jeesus.
        Yleensä kristityt todistavat mielellään uskostaan.

        Niinhän sinä sihiset ja kiemurtelet.


    • pyhpyh23748234

      10 käskyä on voimassa, lässytät mitä muuta tahansa.

    • Etymmärräkysymystä

      Mitkä käskyt rakkaat oikeaoppiset adventistit pitävät?

    • Saatanakin ja kaikki muutkin langenneet enkelit nykyiset pahat henget uskovat Jeesuksen ja Jumalan olevan totta yhtä varmasti kuin kirveensilmäänkin.
      Nämä persoonallisuudet saivat tuomionsa jo taivaissa ja ovat kiusankappeleina ihmisille, -minullekin lähes päivittäin.

      Adventtikirkossa on Jumalan kymmenen käskyn "siveys-moraalilailla" seuraava merkitys;

      1.) Lain arvot opettavat synnin yhdessä Jumalan oman Hengen kanssa ajan loppuun saakka.
      Laki on yksinkertainen, mutta 100% täydellinen Jumalan tahdon ilmaisu ja vaatimus ihmisen suhteen; Hepr 8:8-13, 10:14-17, (Hes 36:24-27, Jer 31:31-34) - Lain arvot muistuttavat ihmistä silloin kun ihminen on kiusattu, tai langennut. Ei lakia kivi ei puutauluihin kirjoiteta ja joka päivä tikkukirjaimilla siis lueta.

      ”Eihän yksikään ihminen tule Jumalan edessä vanhurskaaksi Jumalan käskyjä noudattamalla. Lain tehtävänä on opettaa tuntemaan mitä synti on.” ”Kumoammeko siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme sen mitä laki sanoo;” Room 3:20 ja 31, 13:8-14. “Sisimmässäni minä iloiten hyväksyn Jumalan lain;” Room 7:22.


      2.) Lain arvossa pitäminen merkitsee kuuliaisuutta.
      1 Joh 5:3. (Room 6:15-23, Gal 5:22-25.)

      Lailla ei muuta virkaa ole. Laki on kuitenkin täydellinen Jumalan vaatimus ihmisen suhteen.
      Jumalan oman Hengen rakkaudella ihminen muuttuu kohti Jumalan tahtoa.
      Lain arvot merkitsevät Jumalan rakkautta ja hyvää tahtoa. Laki on ihmisen hyvinvoinnin vuoksi kirjoitettu Jumalan "valtakunnan perustuslaki," jonka kanssa kaikki hengellinen toiminta on oltava sovussa, -ettei oltaisi synnin teon puolella.
      ”Kehotuksemme päämäärä on rakkaus joka tulee puhtaasta sydämestä, hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta.” (1 Tim 1:5) (Jaak 1:12-13)

      Kaikki näennäinen lain kieltäminen (Paavali pääasiassa) uuden liiton aikana on vain näennäistä, sillä Paavali oli muutosjohtaja, jonka sanoja on hyvä ajatella sitä taustaa vasten että Paavali kasvatti seurakuntaa Jeesukseen, että nyt lapsukaiset vanhurskaus irtoaa Herrasta Jeesuksesta, eikä lain kirjaimista. Kyse ei ole siis kuitenkaan synnin opettajan -Jeesuksen 10-pykälän arvojen lain hylkäämisestä.
      Paavalin sanoja pitää käsitellä kokonaisuutena lain suhteen, -ei irrottaa yksittäistä jaetta asiayhteydestä, ja tulkita sitä oman mielen mukaan.

      - ”Älkää luulko että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan, en minä ole tullut kumoamaan vaan toteuttamaan.Totisesti. Laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat;...." Matt 5:17-20.
      > Kaikki Raamatun profetia on sovussa tämän lain kanssa.

      Jumalan siveyslaki, ns. ”kymmenen käskyn laki” on voimassa kaikkina aikoina. Jeesus itse vahvisti tämän omilla sanoillaan; Matt 5:17-20, 21,27, 19:16-19, Luuk 16:17, Jaak 2:10-12, 1 Joh 5:2-5.


      Seremonialait kuuluivat vanhan liiton uhripalvelusjärjestelmään. Kaikki pyhäkköpalveluksen lait loppuivat Jeesuksen kuollessa ristillä. (Ef 2:15-22, Hepr 7:24-28-8:1-2, 9 luku, Room 7 ja 8 luvut)

      1 Joh 2:1-6, Ilm 14:12/12:17.



      _____________________


      Jumala on Henki; Joh 4:24; Laki on hengellinen; Room. 7:14.
      Jumala on rakkaus; 1 Joh 4:8; Laki on rakkaus; Matt. 22:37-40.
      Jumala on totuus; Joh 14:6; Laki on totuus; Ps. 119:142.
      Jumala on vanhurskas; 5 Moos 32:4; Laki on vanhurskas; Ps. 119:172.
      Jumala on pyhä; Jes 6:3; Laki on pyhä; Room. 7:12.
      Jumala on täydellinen; Matt 5:48; Laki on täydellinen; Ps. 19:8.
      Jumala on hyvä; Luuk 18:19; Laki on hyvä; Room. 7:12.
      Jumala on muuttumaton; Jaak 1:17; Laki on muuttumaton; Matt. 5:18.

      Jeesus on ns. uskovaisille hyvä, ja kutsuu jokaista ei-uskovaistakin moneen kertaan persoonallisuuksien elämänvieton aikana.

      Aamen.

    • Täsmennys edelliseeni;

      "- Mitkä käskyt adventistit pitävät????"

      >>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Adventtikirkossa törmää jossakin ajassa että joku tokaisee;
      "Laissa on kymmemen käskyä -ei yhdeksän käskyä."


      Keskiajalla keskiajan kirkko otti laista pois yhden käskyn, ja jakoi yhden käskyn kahtia, että kymmenluku säilyisi; Dan 7:25.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kiinni on siekkilän yliajaja

      Eilen illalla saatu kiinni Varsinais-Suomessa tämä henkilö.
      Mikkeli
      18
      1986
    2. Nainen rakkaus sinua kohtaan ei kuole koskaan

      Ihastunut olen moniin vuosien varrella mutta vain sinä jäit sydämeen enkä vaan osaa unohtaa. Olit silloin parasta elämäs
      Ikävä
      56
      1814
    3. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      82
      1453
    4. Maskuliininen herrasmies

      Tekee aloitteen. 🌸
      Ikävä
      176
      1428
    5. Näyttävin pariskunta

      Ketkä lie tällä kylällä kääntää päät?
      Suomussalmi
      21
      1399
    6. Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti "En pystynyt olemaan siellä enää"

      Jättimäärä alokkaita keskeyttää asepalveluksen melkein heti – "En pystynyt olemaan siellä enää" Ennen sotaväki oli
      Maailman menoa
      309
      1397
    7. Martina Aitolehti poseeraa Ibizalla

      Ihanaa! Ibiza on ihan paras paikka lomailla hengaillen, viinistä ja iltamenoista nauttien. Säpinää riittää. Aitolehti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      98
      1015
    8. Ollaanko me tyhmiä mies?

      Miten ihmeessä me onnistuttiin saamaan tästä näin pitkällinen ja masokistinen kuvio. Miten? Jos toisesta tykkää, näinhä
      Tunteet
      62
      994
    9. Unelmoin päivästä, jolloin voimme olla yhdessä.

      Niin pieni kuin sydän onkin, sä oot siellä ja ne mun isot tunteet sua kohtaan ❤️Sydämeni sykähtää joka kerta kun sut nää
      Ikävä
      34
      975
    10. Kannattaako kaikki Abrahamilaiset uskonnot jättää?

      Ja seurata jotain ihan muuta?
      Hindulaisuus
      349
      884
    Aihe