- Mitkä käskyt adventistit pitävät?
- Uskooko saatanakin Jeesukseen?
Osa 2: Miksi adventismi on harhaoppia?
7
121
Vastaukset
- 1234567---
Vasta kysymys. Miksi on niin mielettömän paljon niitä harhaoppisia, jotka opettavat, että sapatti ei kuulu enää Uudenliiton kristityille ?
- 7.pv.käärmeet
Käärmeet kiemurtelevat koloisaan sihisten.
Varo kyykäärmeen sikiöitä varoittaa Jeesus.
Yleensä kristityt todistavat mielellään uskostaan. - pyhpyh234876234
7.pv.käärmeet kirjoitti:
Käärmeet kiemurtelevat koloisaan sihisten.
Varo kyykäärmeen sikiöitä varoittaa Jeesus.
Yleensä kristityt todistavat mielellään uskostaan.Niinhän sinä sihiset ja kiemurtelet.
- pyhpyh23748234
10 käskyä on voimassa, lässytät mitä muuta tahansa.
- Etymmärräkysymystä
Mitkä käskyt rakkaat oikeaoppiset adventistit pitävät?
Saatanakin ja kaikki muutkin langenneet enkelit nykyiset pahat henget uskovat Jeesuksen ja Jumalan olevan totta yhtä varmasti kuin kirveensilmäänkin.
Nämä persoonallisuudet saivat tuomionsa jo taivaissa ja ovat kiusankappeleina ihmisille, -minullekin lähes päivittäin.
Adventtikirkossa on Jumalan kymmenen käskyn "siveys-moraalilailla" seuraava merkitys;
1.) Lain arvot opettavat synnin yhdessä Jumalan oman Hengen kanssa ajan loppuun saakka.
Laki on yksinkertainen, mutta 100% täydellinen Jumalan tahdon ilmaisu ja vaatimus ihmisen suhteen; Hepr 8:8-13, 10:14-17, (Hes 36:24-27, Jer 31:31-34) - Lain arvot muistuttavat ihmistä silloin kun ihminen on kiusattu, tai langennut. Ei lakia kivi ei puutauluihin kirjoiteta ja joka päivä tikkukirjaimilla siis lueta.
”Eihän yksikään ihminen tule Jumalan edessä vanhurskaaksi Jumalan käskyjä noudattamalla. Lain tehtävänä on opettaa tuntemaan mitä synti on.” ”Kumoammeko siis lain vetoamalla uskoon? Emme suinkaan, me päinvastoin vahvistamme sen mitä laki sanoo;” Room 3:20 ja 31, 13:8-14. “Sisimmässäni minä iloiten hyväksyn Jumalan lain;” Room 7:22.
2.) Lain arvossa pitäminen merkitsee kuuliaisuutta.
1 Joh 5:3. (Room 6:15-23, Gal 5:22-25.)
Lailla ei muuta virkaa ole. Laki on kuitenkin täydellinen Jumalan vaatimus ihmisen suhteen.
Jumalan oman Hengen rakkaudella ihminen muuttuu kohti Jumalan tahtoa.
Lain arvot merkitsevät Jumalan rakkautta ja hyvää tahtoa. Laki on ihmisen hyvinvoinnin vuoksi kirjoitettu Jumalan "valtakunnan perustuslaki," jonka kanssa kaikki hengellinen toiminta on oltava sovussa, -ettei oltaisi synnin teon puolella.
”Kehotuksemme päämäärä on rakkaus joka tulee puhtaasta sydämestä, hyvästä omastatunnosta ja vilpittömästä uskosta.” (1 Tim 1:5) (Jaak 1:12-13)
Kaikki näennäinen lain kieltäminen (Paavali pääasiassa) uuden liiton aikana on vain näennäistä, sillä Paavali oli muutosjohtaja, jonka sanoja on hyvä ajatella sitä taustaa vasten että Paavali kasvatti seurakuntaa Jeesukseen, että nyt lapsukaiset vanhurskaus irtoaa Herrasta Jeesuksesta, eikä lain kirjaimista. Kyse ei ole siis kuitenkaan synnin opettajan -Jeesuksen 10-pykälän arvojen lain hylkäämisestä.
Paavalin sanoja pitää käsitellä kokonaisuutena lain suhteen, -ei irrottaa yksittäistä jaetta asiayhteydestä, ja tulkita sitä oman mielen mukaan.
- ”Älkää luulko että minä olen tullut lakia tai profeettoja kumoamaan, en minä ole tullut kumoamaan vaan toteuttamaan.Totisesti. Laista ei häviä yksikään kirjain, ei pieninkään piirto, ennen kuin taivas ja maa katoavat;...." Matt 5:17-20.
> Kaikki Raamatun profetia on sovussa tämän lain kanssa.
Jumalan siveyslaki, ns. ”kymmenen käskyn laki” on voimassa kaikkina aikoina. Jeesus itse vahvisti tämän omilla sanoillaan; Matt 5:17-20, 21,27, 19:16-19, Luuk 16:17, Jaak 2:10-12, 1 Joh 5:2-5.
Seremonialait kuuluivat vanhan liiton uhripalvelusjärjestelmään. Kaikki pyhäkköpalveluksen lait loppuivat Jeesuksen kuollessa ristillä. (Ef 2:15-22, Hepr 7:24-28-8:1-2, 9 luku, Room 7 ja 8 luvut)
1 Joh 2:1-6, Ilm 14:12/12:17.
_____________________
Jumala on Henki; Joh 4:24; Laki on hengellinen; Room. 7:14.
Jumala on rakkaus; 1 Joh 4:8; Laki on rakkaus; Matt. 22:37-40.
Jumala on totuus; Joh 14:6; Laki on totuus; Ps. 119:142.
Jumala on vanhurskas; 5 Moos 32:4; Laki on vanhurskas; Ps. 119:172.
Jumala on pyhä; Jes 6:3; Laki on pyhä; Room. 7:12.
Jumala on täydellinen; Matt 5:48; Laki on täydellinen; Ps. 19:8.
Jumala on hyvä; Luuk 18:19; Laki on hyvä; Room. 7:12.
Jumala on muuttumaton; Jaak 1:17; Laki on muuttumaton; Matt. 5:18.
Jeesus on ns. uskovaisille hyvä, ja kutsuu jokaista ei-uskovaistakin moneen kertaan persoonallisuuksien elämänvieton aikana.
Aamen.Täsmennys edelliseeni;
"- Mitkä käskyt adventistit pitävät????"
>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>> Adventtikirkossa törmää jossakin ajassa että joku tokaisee;
"Laissa on kymmemen käskyä -ei yhdeksän käskyä."
Keskiajalla keskiajan kirkko otti laista pois yhden käskyn, ja jakoi yhden käskyn kahtia, että kymmenluku säilyisi; Dan 7:25.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vasemmistohallitus palauttaa hintasääntelyn, esim. bensalitra vain 1e.
Tuleva vasemmistolaisista koostuva hallitus ottaa käyttöön vanhat hyvät keinot pitää hinnat kurissa. Tähän tarkoitukse764558Vasemmistolainen valehteli jälleen - Purra tai persut eivät luvanneet "euron bensaa"
Väite "euron bensasta" on ensisijaisesti poliittisten vastustajien käyttämä puhdas vale. Persut kyllä kampanjoivat näky1093803Arman Alizadin viesti puna-aktivisteille: "Pitäkää lärvinne nytkin kiinni"
Arman Alizad kritisoi vasemmiston kaksinaismoralismia. Iranissa syntynyt suosikkijuontaja Arman Alizad pakeni perheensä1493531Minja Koskela nostanut vasemmistoliiton kannatuksen ennätykseen
Koskela valittiin puolueen johtoon lokakuussa 2024, ja silloin Ylen kysely antoi puolueelle 9,3 prosentin kannatuksen.442004Antti johtaa Petteriä jo 7,1 prosenttiyksiköllä
Tällä menolla sdp menee kokoomuksesta kierroksella ohi jo tällä vaalikaudella. https://yle.fi/a/74-20213575711928Mitä on tullut
Entisen abcn rakennuksen tilalle se oli tyhjillään monta vuotta siellä oli jo nyt valot onko huoltoasema? 5:30.891239- 1281078
Palosta selvinnyt 18 vuotias munira tarvitsi tulkin kun puhui Iltalehdelle
Suomessa asuva 18 vuotias tarvii tulkin !!! Tää Suomea puhumaton on palossa kuolleen naisen veli ja asui perheen kanssa.1371003- 57943
Mikä homma?
https://share.google/NvruSS4P4EzjTWPov Poliisilla oli keskiviikkona 4. maaliskuuta yksityisasunnossa Saarijärvellä tehtä25857