Kaverini väittää "kivenkovaan", että onnistuneessa ja lihaksia kehittävässä treenissä täytyy tulla pumppi treenattuun lihasryhmään ja että treenin jälkeen täytyy verisuonet olla näkyvissä. Jos näin ei ole, on hänen mielestään täysin sama, että onko treenannut ollenkaan, koska treeni ei ole hänen mielestään silloin onnistunut. Pitääkö väite paikkansa ja mihin se oikein perustuu, että pumppi tulee ja verisuonet ovat näkyvissä treenin jälkeen? Mulla itselläni ei oikein tahdo tulla kumpaakaan, vaikka voimat vähitellen kasvavatkin.
Pumpista
Niko
4444
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 4
Vanhimmat
Pumppi ei ole välttämätön eikä edistä lihaskasvua. Verisuonien näkyminen taas johtuu alhaisesta rasva-%?
TTT sen sanoi ja noin se on!
Tärkeintä on se, että teet treenissä joko enemmän toistoja samalla painoilla, suuremmilla painoilla kuin aiemmin tai lyhennät palautumisaikaa. Tuo suonten pintaan tuleminen on huuhaata. Ei mullakaan tuu reisissä suonet pintaan ja ihan hyvin ne silti kasvaa ja vahvistuu.
Ei sulla tuu mitkään muutkaan suonet pintaan:D JA ei sulla oo tähänkään asti mikään lihas vahvistunut...paskapuhetta sulta!!