Smith epäilee, että Venäjä on nyt tekemässä samaa virhettä kuin sekä ensimmäisen että toisen maailmansodan edellä: maa luottaa liikaa armeijaansa.
1990-2000-luvuilla sekä kaksi Tšetšenian sotaa että Georgian sota ovat osoittaneet, että Venäjän armeija ei ole niin iskukykyinen eikä sen sotakalusto niin tehokas kuin etukäteen oltiin ajateltu.
Putinin asema ei ole niin vahva kuin kahdeksan vuotta sitten.
Smithin mukaan Venäjällä viime vuonna pidetyillä sotaharjoituksilla on haluttu vahvistaa armeijaa ja välttää tulevat PR-katastrofit.
Smith arvelee kuitenkin, etteivät Venäjän paukut edelleenkään riitä täysimittaiseen sotaan.
- (Armeijan toimintakyky) riittää siihen, mitä Krimillä nyt tapahtuu, mutta riittääkö se oikeisiin sotatoimiin? Smith pohtii.
1990-2000-luvuilla sekä kaksi Tšetšenian sotaa että Georgian sota ovat osoittaneet, että Venäjän armeija ei ole niin iskukykyinen eikä sen sotakalusto niin tehokas kuin etukäteen oltiin ajateltu.
Putinin asema ei ole niin vahva kuin kahdeksan vuotta sitten.
Smithin mukaan Venäjällä viime vuonna pidetyillä sotaharjoituksilla on haluttu vahvistaa armeijaa ja välttää tulevat PR-katastrofit.
Smith arvelee kuitenkin, etteivät Venäjän paukut edelleenkään riitä täysimittaiseen sotaan.
- (Armeijan toimintakyky) riittää siihen, mitä Krimillä nyt tapahtuu, mutta riittääkö se oikeisiin sotatoimiin? Smith pohtii.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Venäjän eliitin pelko vallan menettämisestä
Venäjän valtaeliitti pelkää, että valta luisuu sen käsistä myös maan sisällä. Smithin mukaan presidentti Vladimir Putinin uudelleenvalinta presidentiksi vuonna 2012 Dmitri Medvedevin jälkeen laukaisi kansalaisten tyytymättömyyden.
Putinin paluu synnytti suuria mielenosoituksia, joissa ihmiset protestoivat muun muassa korruptiota ja varallisuuden epätasaista jakautumista vastaan. Vallanpitäjien vastareaktio oli se, että protestoijat olisi pidettävä kurissa.
- Putinin asema ei ole niin vahva kuin kahdeksan vuotta sitten. Lähestulkoon kaikki negatiivinen, mitä viimeisten kahden vuoden aikana on tapahtunut, juontaa juurensa valtaeliitin ongelmallisesta tilanteesta, Smith sanoo.
Mielipiteet siitä, kuinka valta tulisi pitää omissa käsissä, ovat jakaantuneet myös eliitin sisällä. Smithin mukaan esimerkiksi kiistellyllä homopropagandalailla halutaan pönkittää valtaeliitin arvoja ja luoda yhtenäisyyttä.
Miks jauhat tämmöstä paskaa täällä. Tuleeko jotenki parempi mieli. Pakko kohta vaihtaa foorumia, ku aina tätä sota, sota, sota sota keskustelua. Eikö voi muusta puhua
Venäjä on ainoa Euroopan maa, joka käy nytkin hyökkäyssotaa toista eurooppalaista valtiota vastaan.
Eikö Venäjän sotaista politiikkaa saa pohtia ilman, että rauhanaseilla tappavan putinistisolun herkkäperäisin Vjatseslav hermostuu?
Näille tuleville sotasankareille on hyvä muistuttaa historialliset tosiasiat ja historia on eilistä.
Ukrainan alueelle tunkeutuneita Venäjän armeijan ja Putinin sotaoligarkkien sotilaita on viety takaisin Venäjälle tunnuksettomiin hautoihin ja hautausmaihin.
Putinin Venäjällä eivät edes kuolleiden sotilaiden perheet eivät saa tietää, minne heidän poikansa on haudattu.
Venäjän hyökkäyssota euroopassa liittyy keskeisesti Suomen turvallisuuteen ja natoon sekä Suomen mahdolliseen natojäsennyyteen joten niistä täytyy puhua ja nimenomaan asioiden oikeilla nimillä eli täytyy olla tiltu paskasuodatin
sama kuin 1914 tai 1939. Myös maailma ympärillä on muuttunut.
Venäjän asevoimat ydinaseineen ovat riittävän vahvat puolustamaan maataan, jonne kukaan ei kuvittelekaan hyökkäävänsä.
Venäjän asevoimat ovat tällä hetkellä pelkkää kuraa,ne on hätää kärsimässä itäUkrainassa tappiot kasvaa päivä päivältä
Venäjän armeijassa on paljon ilmaa – "Huijaamalla voittaa aina"Hämäys on yksi sodankäynnin vanhimpia taktiikoita – ja tähän panostaa myös itänaapurimme Venäjä.
New York Times kirjoittaa Venäjän armeijan asearsenaalin vähemmän tunnetusta osasta: puhallettavista MIG-hävittäjistä, ohjuksista, tankeista ja tuhansista muista valeaseista.
– Jos tutkit minkä tahansa suuren historiallisen taistelun kulkua, huomaat, että huijaamalla voittaa aina, sanoo valeaseita valmistavan Rusbal-yhtiön myynnistä vastaava sotilasinsinööri Aleksei Komarov New York Timesin haastattelussa.Yhtiö ei suostunut paljastamaan, kuinka monta valeasetta se on Venäjän armeijalle toimittanut. Rusbalin johtajan Maria Oparinan mukaan tilausmäärät ovat kuitenkin olleet viime aikoina selvässä kasvussa.
New York Timesin mukaan puhallettava T-80-valetankki painaa 70 kiloa ja maksaa 15 000 euroa. Sen saa pystyyn tai tyhjennettyä vain 5 minuutissa.