Jenkki ei voi leuhkia voittavansa sotia

Aasiassa. Japanin voitti mutta sen jälkeen on tullut takkiin raikuvasti. Korean sota, tappio Kiinalle ja lopulta ratkaisematon tasapeli, joka nyt on kääntymässä jenkin tappioksi.

Vietnamin tai laajemmin Indokiinan sota, totaalinen tappio.

Afganistanin sota, jenkki lähtee pian ja Taleban ottaa maan haltuunsa.

Arabikevät, tuhosta toiseen kulkemista Irakissa ja Syyriassa.

Ei pääse jenkki kehumaan ainoallakaan voitolla vuoden 1945 jälkeen vaikka kova on ollut into yrittää.
11137
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 11

Vanhimmat

Unohtui Korean sota, joka oli eräänlainen tasapulo, Grenadan sota, ja Persialahden 1. ja 2. Sota, jotka olivat voitollisia.

Äänestä
  • Ei unohtunut Korean sota, se on heti ensi kappaleessa.

    Grenada ei ole Aasiassa mistä avaus puhuu. Juu, 1991 jenkki voitti tosin ei yksin vaan valtavan koalition osana. Vuoden 2003 sota on vielä kesken eikä jenkki sitäkään yksin käynyt.

    Äänestä

  • Niinpä. Vietnamin sodan se selkeästi hävisi. Neukku hävisi vastaavast Afganistanin sodan 1979-1989.

    Miksi rajauksena on Aasia? Sota kun sota.

    Äänestä

  • TurhaaTemppuilua kirjoitti:

    Niinpä. Vietnamin sodan se selkeästi hävisi. Neukku hävisi vastaavast Afganistanin sodan 1979-1989.

    Miksi rajauksena on Aasia? Sota kun sota.

    ------Miksi rajauksena on Aasia?----

    Siksi kun avauksessa niin sanotaan ja avaaja päättää ketjun aiheen. Sinähän voit tehdä avauksen kaikista jenkin ikinään käymistä sodista jos niin tahdot.

    Äänestä

  • Eikös me voida aloittaa keskustelu, joka mukaa N-Liitto/Venäjä häviää kaikki sotansa Afganistanissa?

    Lisäksi: avaaja ei päätä mitään vaan kuka hyvänsä voi vapaasti rönsyillä niin halutessaan etkä mahda sille mitään :-)

    Äänestä

  • OnKutenSanon kirjoitti:

    Eikös me voida aloittaa keskustelu, joka mukaa N-Liitto/Venäjä häviää kaikki sotansa Afganistanissa?

    Lisäksi: avaaja ei päätä mitään vaan kuka hyvänsä voi vapaasti rönsyillä niin halutessaan etkä mahda sille mitään :-)

    -----avaaja ei päätä mitään vaan kuka hyvänsä voi vapaasti rönsyillä niin halutessaan etkä mahda sille mitään ----

    Noin sanoo idiootti-trolli-häirikkö, jolla ei ole tarkoituskaan keskustella vaan vain häirköidä eli normaali valkoporvari.

    Äänestä

  • Ja noin sanoo Tarkkispoika, jokas ei enää saa aikaiseksi edes viiden sana lausetta ilman nazia tai valkoporvaria! Suollat kuin P-Korean uutistoimisto!

    Äänestä

Ei jenkkeillä ole ollutkaan tarkoitus voittaa näitä sotia vaan pudotella pommeja, koska se on niin tuottavaa toimintaa. Mitä pitempi sota sen parempi.

Äänestä

Ääliöiden temmellyskenttä täällä taasen... Ei tarvi mistään mitään tietää, kunhan on paatosta :)

Äänestä

sota, maapallon vähäjärkisin tapahtuma, mutta ahneimpien nerojen toivoma, jossa heidän mielestään maailma kehittyy mahdollisimman nopeasti päätepysäkille, jossa 1 omistaa kaiken rahan ja muut koko elämän, virtuaalinen vallankumous, muuttaa seuraavaksi kaiken lopullisesti, kaikki istuvat aikakapseleissa ja matkaavat mihin paikkaan tai aikaan tahansa, ilman vastenmielisiä kokemuksia, ei pure hyttynen eikä käärme, eikä tulva vie mennessään ja ihmisetkin ovat täydellisiä ja ovat valtavan kiinnostuneita juuri sinusta, paitsi kun nostat kypärän päästä . peili on sinun suurin vihollinen silloin. töissä käyvät vain velkaiset ihmiset.

Äänestä

Eikö ne tue Irakin hallitusta, vai nytkö se ei olekaan nukkehallitus. Venäjän ja Iranin kehitysmaathan eivät irakilaisten mitätöntä sosiaaliturvaa maksa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ei.mee.hyvin kirjoitti:

Aasiassa. Japanin voitti mutta sen jälkeen on tullut takkiin raikuvasti. Korean sota, tappio Kiinalle ja lopulta ratkaisematon tasapeli, joka nyt on kääntymässä jenkin tappioksi.

Vietnamin tai laajemmin Indokiinan sota, totaalinen tappio.

Afganistanin sota, jenkki lähtee pian ja Taleban ottaa maan haltuunsa.

Arabikevät, tuhosta toiseen kulkemista Irakissa ja Syyriassa.

Ei pääse jenkki kehumaan ainoallakaan voitolla vuoden 1945 jälkeen vaikka kova on ollut into yrittää.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu