jeesus OLIT VALEHTELIJA

Joko saa kaduilla huutaa, VALEHTELIJAT OLETTE VALEHTELIJOITA?
561
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Jeesus sanoi mitä tahansa te pyydätte niin sen te saatte, mutta toisessa kohden Raamattua Saatana sanoo Jeesukselle. Maailman kaikki valtakunnat ja niiden loisto on annettu minun (saatanan) käsiini. Jos sinä Jeesus kumarrat minua niin saat ne haltuusi, mutta et muulla tavoin.

Jeesus siis valehteli ja meni lupaamaan liikoja. Ei hänellä ole valtaa antaa saatanalle kuuluvaa kenellekään ilman että itse kumartaa saatanaa ja ryhtyy saatanan palvojaksi.

Äänestä
  • Hän antoi lupauksensa opetuslapsilleen eikä saatanan lapsille. Saatanan lapset haluvat tämän maailman loistoa. Jeesuksen seuraajat puolestaan halveksivat maailman kunniaa. Jeesus sanoi: "Jos te pysytte minussa ja minun sanani pysyvät teissä, niin anokaa, mitä ikinä tahdotte, ja te saatte sen" (Joh. 15:7). Eli lupaukseen sisältyy ehdot. Aina Jumalan lupauksiin sisältyy ehtoja, joiden tulee täyttyä.

    Äänestä

Mitkä raamatussa on sitten Jeesuksen sanoja ja mitkä eivät?

En minä ole tullut lakia tai profeettoja kumomaan!

Kristus on lain loppu. Kirottu olkoon jokainen Galatiassa, joka ympärileikkausta tai juutalaisten lakia saarnaa, mutta muistakaan kuitenkin noudattaa jotakin järjestystä.

Paavali ja Kristus ovat niin pahoin ristiriidassa, että jos noudattaa pelkästään Kristuksen sanoja niin joutuu äkkiä kirotun ja vainotun asemaan - Paavalin toimesta.

Äänestä
  • Jeesus ei tietenkään kumonnut lakia, koska laissa ei ollut mitään vikaa. Mutta hän täytti lain puolestamme, koska kukaan muu ei siihen pystynyt. Hän on lain loppu jokaiselle, joka uskoo häneen. Ihminen siis pelastuu uskon kautta Jeesukseen, eikä tekojen kautta.

    Paavali oli ennen Jeesuksen kohtaamistaan ankara lainkiivailija. Se sai hänessä aikaan pelkkää vihaa. Sama asiahan on Islaminkin kohdalla. Se on vihan uskonto, joka sokaisee ja orjuuttaa. Mutta kun ihmisen sydän kääntyy Jeesuksen puoleen, poistuu peite hänen silmistään ja hän ymmärtää, että hänet on kutsuttu vapauden lain noudattajaksi eikä Mooseksen lain. Enää ei siis ole kysymys siitä, mitä pitää tehdä, vaan mitä saa tehdä. Tosin vanha, Aadamilta peritty luonto, ei halua koskaan tehdä Jumalan tahtoa. Mutta Jumala antaa lapsilleen uuden luonnon ylhäältä. Se luonto haluaa toimia hänen tahtonsa mukaan. Sinunkin pitäisi kohdata Jeesus itse, niin alkaisit ymmärtää asioita oikein.

    Äänestä

Jeesus on monta moneksi ja epäilemättä hän tulee seuraavaksi valloittamaan asemaa islamissa profeetta Isana, jonka tulemus on ennustettu edeltäkäsin. Sitten hän epäilemättä valloittaa hindulaisuuden Veedojen kokoajan Vy-asa-devana, ja perustaa dynastian, johon kaikki niin taivaassa kuin maan päällä liitetään.

Mutta Profeetta Danielin kirjan mukaan nyt on menossa aika, jolloin Profetia ja näyt sinetillä suljetaan. Tai toisen käännöksen mukaan vahvistetaan...... ON syytä kristisoida profetioita ja näkyjä jossakin määrin. Itse katson, että raamattu on monta eri kirjaa. Jokainen käännös on oma itsenäinen kirjansa. Ei ole yhtä ainoaa raamattua, vaan melkein 3000-7000 erilaista raamattua.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


jeesusvalehteli kirjoitti:

Joko saa kaduilla huutaa, VALEHTELIJAT OLETTE VALEHTELIJOITA?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu